NAŽIVO

Peskov odmietol myšlienku nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine. Povedal tiež, že Rusko „nemôže dovoliť“ rozmiestnenie infraštruktúry NATO na Ukrajine.

Pripomeňme, že včera v Kyjeve členovia „koalície ochotných“ uviedli, že o otázke mierových síl sa diskutuje.

15:59

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

15:04

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme vyjadril „zdesenie a hanbu“ v súvislosti so zodpovednosťou svojej krajiny za holokaust. 

15:03

Mladí Nemci čoraz viac strácajú záujem o špargľu, ktorá je v krajine jednou z obľúbených sezónnych pochúťok. 

13:48

Mŕtveho novorodenca našli v skorých ranných hodinách na ulici v nemeckej metropole Berlín, uviedla tamojšia polícia.

12:47

V Iráne popravili obesením muža odsúdeného za znásilnenie mladej ženy v provincii Semnán na severe krajiny. Informoval o tom tamojší justičný portál Mizan.

12:46

Najmenej osem ľudí vrátane štyroch malých detí prišlo o život pri izraelskom vzdušnom útoku na stany s vysídlencami v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedol gazský úrad civilnej ochrany.

12:44

Tisícky katolíkov sa zhromaždili na omši pod holým nebom v severoperuánskom meste Chiclayo, aby oslávili zvolenie nového pápeža Leva XIV., ktorý medzi nimi roky žil a pôsobil ako biskup.

12:41

Indické vzdušné sily oznámili, že operácia „Sindur“ pokračuje napriek prímeriu, ktoré New Dillí a Islamabad vyhlásili len deň predtým.

V vyhlásení zverejnenom na oficiálnej webovej stránke X, vzdušné sily vyzývajú verejnosť, aby sa vyhýbala špekuláciám a šíreniu neoverených informácií.

„Keďže operácie stále prebiehajú, podrobné informácie budú poskytnuté v primeranom čase,“ uvádza sa vo vyhlásení.

11:05

Maďarsko odložilo rokovania s ukrajinskou delegáciou o právach národnostných menšín, ktoré boli naplánované na 12. mája, informovalo ukrajinské ministerstvo spravodlivosti na Facebooku.

Predtým sa strany v Budapešti dohodli na vytvorení expertných skupín, ktoré mali preskúmať 11 maďarských odporúčaní.

10:13

09:55

Niekdajší ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa ostro vymedzil voči najnovšiemu návrhu 30-dňového prímeria na Ukrajine. Európski lídri sa podľa neho Rusku vyhrážajú, za čo ich vulgárne skritizoval.

09:39

Približne 160.000 obyvateľom španielskeho mesta Vilanova i la Geltrú a štyroch susediacich obcí smerom na juhovýchod od Barcelony zrušili zákaz vychádzania. Opatrenie bolo zavedené po požiari skladu, v dôsledku ktorého danú oblasť postihol toxický oblak chlóru.

09:25

Rusko po skončení jednostranne vyhláseného trojdňového prímeria, ktoré vypršalo po polnoci, obnovilo dronové útoky na územie Ukrajiny, uviedli ukrajinské ozbrojené sily.

08:52

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie. Stretol sa s príbuznými rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.

08:23

Veľvyslanectvo SR v Štokholme upozorňuje, že švédska vláda, v snahe posilniť národnú bezpečnosť, od pondelka (12. 5.) opätovne predĺži dočasné kontroly na vnútorných hraniciach. Kontroly potrvajú do 11. novembra. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí

08:14

Americký prezident Donald Trump uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine. Jeho vyjadrenia prišli po návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania s Kyjevom a predchádzajúcej výzve európskych lídrov a Ukrajiny na bezpodmienečné 30-dňové prímerie.

07:37

Kolumbia udelila politický azyl odsúdenému bývalému prezidentovi Panamy Ricardovi Martinellimu, ktorý po viac ako roku opustil priestory nikaragujského veľvyslanectva v meste Panama.

07:36

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh Ukrajiny a jej európskych spojencov na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

07:36

Bývalý juhokórejský premiér a úradujúci prezident Han Tok-su sa po niekoľkých dňoch sporov vzdal svojej kandidatúry na prezidenta. Konzervatívna strana Sila ľudu do volieb nominovala niekdajšieho ministra práce Kima Mun-sua.

07:35
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kardinál Koch o 500. výročí reformácie: vďačnosť, pokánie, nádej (celý text)

„V Druhom vatikánskom koncile by bol Martin Luther «našiel svoj koncil», koncil, na ktorý by sa odvolal v dobe, v ktorej žil,“ domnieva sa kardinál Kurt Koch. Predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov sa v súvislosti s aktuálnym 500. výročím reformácie vyjadril na stránkach vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano k otázke správneho postoja Katolíckej cirkvi k tomuto výročiu. Pripomína, že minulosť treba vnímať z pohľadu dosiahnutého pokrokom ekumenických vzťahov.

❚❚
.

„V ekumenickom hnutí navyše dospela k zrelosti myšlienka, že reformácia sa netýka iba protestantov, ale aj katolíkov, a že v dôsledku toho sa pripomenutie reformácie dnes môže udiať jedine v ekumenickej perspektíve,“ píše ďalej kardinál Koch. V duchu najnovšieho spoločného dokumentu Luteránsko-katolíckej komisie pre jednotu s titulom „Od konfliktu k spoločenstvu“ predkladá tri „leitmotívy“, čiže základné charakteristiky prístupu ku spomienke na výročie reformácie. Sú nimi vďačnosť za prejdenú cestu až k súčasnej úrovni vzťahov medzi cirkvami, po druhé: uznanie vlastných vín spojené s verejným pokáním a do tretice nádej pre ďalšie napredovanie ekumenizmu.

S takýmto postojom možno podľa slov švajčiarskeho preláta hľadieť aj v ústrety ďalšiemu významnému výročiu. Tým bude v roku 2030 päťstoročnica Augsburského snemu a ním vyhláseného vyznania viery, tzv. Confessio augustana. Toto výročie by mohlo byť podľa kardinála Kurta Kocha príležitosťou bližšie si všimnúť osobnosť Filipa Melanchtona a zvlášť jeho presvedčenie o tom, že obnova Cirkvi a jej jednota sú navzájom neoddeliteľne spojené.

(Zdroj: Un anniversario in comunione. La commemorazione del quinto centenario della Riforma, L´Osservatore Romano, 18. januára 2017) -jb-

.

Výročie v spoločenstve – pripomienka päťstoročnice reformácie

Kardinál Kurt Koch

Dňa 31. októbra 2016 v luteránskej katedrále v Lunde vo Švédsku pápež František spolu s biskupom Younanom a reverendom Jungem, predsedom a generálnym sekretárom Svetového luteránskeho zväzu, predsedal ekumenickej modlitbe v rámci spoločnej katolícko-luteránskej pripomienky Reformácie. Táto udalosť bola prijatá ako sľubný znak ekumenizmu. Predsa však, aby neostal spojený len s minulosťou, ale priniesol svoje ovocie aj v budúcnosti, bude práve v tomto roku 2017, roku pripomenutia si reformácie, potrebné hlbšie pochopiť ducha, ktorý ho viedol. Je to dôležité o to viac, že stretnutie v Lunde nemalo len pozitívne ohlasy, ale stretlo sa aj sa kritikami a odporom. Zatiaľ čo na katolíckej strane boli obavy z odchýlenia sa katolicizmu k protestantizmu, na strane protestantov sa hovorilo o zrade reformácie. Bude teda dobré popremýšľať nad tým, prečo sa pripomienka reformácie konala spoločne a prečo to dnes už vlastne ani nie je možné robiť inak.

Prvý dôvod spočíva v skutočnosti, že pripomienka v roku 2017 je prvou takou storočnicou začiatku reformácie, ktorá sa odohráva v epoche ekumenizmu. Preto ju nebude možné sláviť ako po iné uplynulé storočia, keď prevládali konfesionálne vyhranené a polemické tóny. Tieto tóny poznačili osobitne výročie v roku 1617, keď sa Európa uberala k tvrdému konfliktu, vskutku k ozajstnej náboženskej vojne. A tak prvá storočnica reformácie bola jasne poznačená protikatolíckou polemikou a militantnou rétorikou. Ale aj nasledujúce storočnice reformácie mali silnú konfesionálnu pečať, odvolávajúc sa na postavu Martina Luthera ako protagonistu a priekopníka príslušného ducha doby. Zatiaľčo počas osvietenstva Luthera označovali za osloboditeľa z temného stredoveku a zakladateľa modernej epochy, počas pietizmu bol vyzdvihovaný ako veľký náboženský duch. Pri pripomienke v roku 1917 bol Luther oslavovaný nielen ako otec nemeckého jazyka, ale ešte všeobecnejšie ako zosobnenie pravého nemeckého charakteru, a toto sa opäť dialo v bojachtivých tónoch. V období, ktoré nasledovalo po európskej katastrofe Prvej svetovej vojny protestantský teológ Adolf von Harnack mohol tvrdiť, že moderná doba mala počiatok v Nemecku a odtiaľ sa rozšírila do sveta: «Moderná doba sa začala s Lutherovou reformáciou, čiže 31. októbra 1517; bola uvedená údermi kladiva na bránu Zámockého kostola (Schlosskirche) vo Wittenbergu.»

Tieto hlasy, náboženský zaujaté a polemické, ktoré vyhrotili na katolíckej strane odmietanie Luthera a jeho reformácie, už viac nie sú možné v dobe ekumenizmu. V ekumenickej epoche skôr platí ako všeobecné pravidlo solidárneho spolupodieľania sa na živote iných, v radosti i v žiali. V ekumenickom hnutí navyše dospela k zrelosti myšlienka, že reformácia sa netýka iba protestantov, ale aj katolíkov, a že v dôsledku toho sa pripomenutie reformácie dnes môže udiať jedine v ekumenickom spoločenstve. Pre obe strany sa predstavuje ako vítané pozvanie k dialógu o tom, čo sa môžu katolíci naučiť z reformácie a o tom, čo protestanti môžu získať od Katolíckej cirkvi ako obohatenie vlastnej viery.

.

Toto ekumenické spoločenstvo sa ukazuje byť nevyhnutným, ak uvažujeme nad súčasnou pripomienkou reformácie ako takej, bez toho, aby sme sa nechali ovplyvňovať tými predchádzajúcimi. Táto sa vzťahuje na rok 1517, a presnejšie na 31. október daného roku, považovaný za začiatok reformácie v Nemecku, na pamiatku takzvaného vyvesenia téz o odpustkoch zo strany Martina Luthera na dvere Zámockého kostola vo Wittenbergu. Apropo, už v roku 1962 katolícky teológ Erwin Iserloh, expert na cirkevné dejiny, definoval takéto vyvesenie ako legendu; odvtedy mnohí historici zastávajú mienku, že údajné vyvesenie téz sa v skutočnosti neudialo tak, ako nám to tradícia podala. Z historického pohľadu sa musí vychádzať zo skutočnosti, že Martin Luther zaslal svoje tézy svojmu miestnemu biskupovi Hieronymovi Schulzovi a arcibiskupovi Albrechtovi. Luther chcel publikáciou svojich téz o odpustkoch pozvať k učenej diskusii o tomto probléme; chcel nimi čeliť, ako podotkol protestantský cirkevný historik Thomas Kaufmann, «strate vierohodnosti svojej milovanej Cirkvi», a zachrániť «rímsku pápežskú Cirkev, ktorú miloval».

Na publikovanie téz o odpustkoch sa preto nemožno pozerať len ako na začiatok reformácie, ktorá zapríčinila rozdelenie jednoty Cirkvi. Ani tézy by nemali byť brané ako revolučný text, tieto reflektovali aj katolícke obavy a pohybovali sa v rámci toho, s čím mohla súhlasiť samotná katolícka teológia danej doby. Vo svetle tohto historického kontextu, pripomienka reformácie v roku 2017 je spomienkou na rok 1517, spomienkou na čas, kedy ešte nedošlo k rozdeleniu medzi reformátorom Martinom Lutherom a Katolíckou cirkvou, a jednota Cirkvi nebola ešte porušená, Luther bol ešte v jednote s Katolíckou cirkvou. Aj z tohto dôvodu, pripomienka reformácie v roku 2017 sa môže diať jedine v ekumenickej jednote.

V tomto širšom kontexte sa jasne ukazuje, čo mal reálne na srdci Martin Luther. On absolútne nechcel oddelenie sa od Katolíckej cirkvi a založenie novej Cirkvi, ale mal na mysli obnovu celého kresťanstva podľa ducha Evanjelia. Lutherovi išlo o podstatnú reformu Cirkvi a nie o reformáciu, ktorá privedie k rozpadu jednoty Cirkvi. Skutočnosť, že sa v jeho čase nemohla táto reforma zrealizovať, je dôsledkom z veľkej časti politických faktorov. Zatiaľ čo na začiatku bolo reformátorské hnutie hnutím obnovy vo vnútri Cirkvi, vznik protestantskej cirkvi je výsledkom politických rozhodnutí; medzi týmito rozhodnutiami bolo zvlášť to, ktoré určilo zavedenie reformácie predovšetkým v mestách už v dvadsiatych rokoch 16. storočia.

Pretože obnova celej Cirkvi bola skutočným cieľom Lutherovej reformy, rozdelenie Cirkvi, zrod protestantskej cirkvi a oddelenie cirkevných spoločenstiev protestantov od Katolíckej cirkvi majú byť vnímané nie ako pozitívny dôsledok reformácie, ale ako vyjadrenie jej provizórneho zlyhania alebo prinajmenšom ako ústupok z núdze. V skutočnosti, pravý a ozajstný úspech reformácie sa dosiahne len prekonaním rozdelení kresťanov, ktoré sú dedičstvom minulosti, a znovuobnovením jednej a jedinej Cirkvi, obnovenej v duchu Evanjelia. V tomto zmysle Druhý vatikánsky koncil, ktorý neoddeliteľným spôsobom prepojil ekumenické úsilie v prospech znovuvytvorenia jednoty kresťanov s obnovu Katolíckej cirkvi, priniesol zásadný prínos, až taký, že môžeme potvrdiť, aj z tohto apektu, že v Druhom vatikánskom koncile by bol Martin Luther «našiel svoj koncil», koncil, na ktorý by sa odvolal v dobe, v ktorej žil.

Pripomienku v roku 2017, ktorá pripomína začiatky reformácie, je teda potrebné chápať ako pozvánku vrátiť sa k pôvodným obavám Martina Luthera a položiť si otázku, čo znamenajú dnes, pre katolíkov a pre protestantov, ako tiež pre ekumenizmus vo všeobecnosti, po päťsto rokoch rozdelenia. Ak sa pripomienka reformácie bude diať v tomto duchu, vo vzájomnom spojení, môžeme od nej očakávať nové a odvážne podnety pre proces ekumenického zbližovania medzi katolíkmi a protestantmi.

.

Týmto sme uviedli základné motívy, pre ktoré sa pripomienka reformácie dnes môže uskutočniť len v ekumenickej jednote. Deje sa to po prvýkrát v histórii a je to príležitosť, ktorú si nemôžeme nechať ujsť, pre zblíženie sa medzi luteránmi a katolíkmi vo viere a v živote viery. V tomto zmysle už pápež Benedikt XVI. konštatoval, že rok 2017 bude predstavovať pre katolíkov a luteránov príležitosť «sláviť na celom svete spoločnú ekumenickú pripomienku, aby sa pousilovali pokročiť, vo svetovom meradle, v zásadných otázkach», a to nie «nejakým triumfalistickým slávením, ale v spoločnom vyznaní viery v Trojjediného Boha, v spoločnej poslušnosti nášmu Pánovi a jeho slovu». Podobná spoločná pripomienka reformácie umožní sľubný ekumenický posun, ak ju budú charakterizovať tri leitmotívy, ktoré figurujú v centre dokumentu o dialógu, vypracovanom Luteránsko-katolíckou komisiou pre jednotu s titulom Od konfliktu k spoločenstvu.

Prvý kľúčový pojem: vďačnosť

Prvý kľúčový pojem je: vďačnosť. Fakticky si v roku 2017 nepripomíname len 500 rokov od reformácie, ale tiež 50 rokov intenzívneho dialógu medzi katolíkmi a luteránmi, dialógu počas ktorého sme mohli objaviť, čo máme spoločné. Dialóg so Svetovým luteránskym zväzom – prvý, ktorý podnikla Katolícka cirkev hneď po Druhom vatikánskom koncile – sa ukázal veľmi plodný. Dôležitý krok na ceste k zmiereniu sa dosiahol Spoločným vyhlásením k učeniu o ospravedlnení (ospravodlivení), podpísaným 31. októbra 1999 v Augsburgu. Pretože práve v jadre centrálnej otázky, ktorú mal na srdci Martin Luther, otázky ktorá viedla v 16. storočí k reformácii a následne k rozdeleniu Cirkvi, bolo možné dosiahnuť dohodu o „základných pravdách“, toto vyhlásenie môže byť vnímané ako skutočný základný kameň ekumenizmu.

Po dlhej histórii oddelenia, sme boli schopní vo viere prekonať starý konfesionalizmus rozdelení a uvedomili sme si, že rozkol západného kresťanstva nasledujúci po reformácii nemohol zničiť spoločné korene kresťanskej viery. V tomto novom svetle, aj zo strany katolíkov bolo možné pozitívne hodnotiť reformáciu z Wittenbergu na základe jej úmyslov a pojať iným spôsobom reformátora Martina Luthera. Sporný obraz Luthera, aký sa etabloval v katolíckej tradícii, ovplyvnený hlavne Jánom Cochläusom, súčasníkom reformátora, a posilnený v minulom storočí Heinrichom Susom Deniflem, bol prekonaný vďaka znovu znovuobjaveniu Lutherovho zakorenenia v katolíckom myslení, čiže „Luthera katolíka“, objav, ktorý však neneguje tmavé stránky nachádzajúce sa v Lutherovom živote a diele.

V tomto kontexte si našiel miesto aj primeranejší obraz historickej situácie v čase reformácie a Katolíckej cirkvi v tej dobe. Na jednej strane sa ukázalo, že stredovek nebol taký temný ako sa to a dlhý čas so záľubou zobrazovalo, a že naopak jednou z veľkých ustarosteností neskorého stredoveku bola práve reforma Cirkvi. Na druhej strane je tiež dostatočne jasným výsledkom, že Luther sám bol zakorenený v stredovekých myšlienkach oveľa viac než sa kedykoľvek pripustilo. Platí to zvlášť o jeho zakorenení v mníšskej tradícii neskorého stredoveku, keď on sám objavil u Bernarda z Clairvaux teológiu ospravodlivenia len z milosti a len pre vieru.

Druhý kľúčový pojem: uznanie vlastných vín a pokánie

Druhý kľúčový pojem je: uznanie vlastných vín a pokánie. Samozrejme, reformácia má byť chápaná ako reformátorský proces vo vnútri Cirkvi, ktorým sa má dať Božie slovo do stredu kresťanského bytia a života Cirkvi a upriamiť sa na Ježiša Krista ako živé Slovo. Ale v danej dobe reformácia nepriviedla k obnove Cirkvi. Keď sa nedotiahla k úspechu reforma Cirkvi, došlo k reformácii v zmysle rozlomenia jednoty Cirkvi, a teda k jej rozdeleniu. Spolu s týmto rozdelením v 16. a 17. storočí vypukli konfesionálne vojny, v ktorých kresťania kruto bojovali jedni proti druhým, z čoho si zvlášť spomíname na Tridsaťročnú vojnu, ktorá zmenila Európu na krvavé more.

Pred touto krvavou históriou, v ktorej bola jednota Tela Kristovho ranená a kresťania spáchali kruté násilie jedni proti druhým v mene náboženstva, katolíci a protestanti majú oprávnené dôvody na vyžalovanie sa a na oľutovanie omylov, príkorí a rán, ktorými sa previnili v priebehu posledných päťsto rokov. Prvý krok v tomto smere sa snažil spraviť pápež Hadrián VI., ktorý v posolstve adresovanom Snemu v Norimbergu v roku 1522 pripustil s ľútosťou chyby a hriechy spôsobené predstaviteľmi Katolíckej cirkvi, pretože mal úmysel prispieť takýmto uznaním viny k obnove Cirkvi a chcel zabrániť jej rozdeleniu. V stopách pápeža Hadriána išli pápeži, ktorí po Druhom vatikánskom koncile opakovane prosili odpustenie za to, čo katolíci spáchali proti veriacim iných cirkví.

Akt verejného pokánia musí byť preto integrálnou súčasťou autentickej pripomienky reformácie. A musí byť sprevádzaný tým očistením historickej pamäte, po ktorom volal pápež František, keď povedal: «Nemôžeme vymazať to, čo sa stalo, ale nechceme dovoliť, aby ťažoba minulých vín naďalej znečisťovala naše vzťahy. Milosrdenstvo Božie obnoví naše vzťahy». Milosrdenstvo a zmierenie musia teda byť našimi vodiacimi líniami na ďalšej ceste ekumenizmu.

Tretí kľúčový pojem: nádej

.

Tretí kľúčový pojem je: nádej. Od ľútosti nad spáchanými hriechmi proti jednote v priebehu minulosti a od radosti naplnenej vďačnosťou za spoločenstvo, ktoré bolo možné medzičasom vytvoriť sa odvodzuje dôvera v budúcnosť ekumenizmu. Nádej, že spoločná pripomienka reformácie privedie k tak veľmi želanej jednote nie je, samozrejme, realistická. Aj tak už bude veľkým úspechom, ak pripomienka dovolí vykonať ďalšie kroky smerom k záväznému cirkevnému spoločenstvu. Toto má byť cieľom každej ekumenickej snahy, a preto práve na toto sa má zameriavať pripomenutie si reformácie. Po päťsto rokoch rozdelenia, po tom, čo sme dlhý čas žili protikladne alebo paralelne, musíme sa naučiť žiť jedni s druhými v pevnejšom zväzku, a musíme to začať robiť už dnes.

Toto je dôležité predovšetkým vo výhľade na rok 2030, rok, v ktorom si pripomenieme 500. výročie snemu v Augsburgu a schválenie Augsburského vyznania (lat. Confessio augustana). Týmto konfesným spisom chceli reformátori vydať svedectvo o vlastnej zhode s vierou Katolíckej cirkvi. Confessio augustana teda predstavuje rozhodné úsilie na uchovanie jednoty Cirkvi vystavenej v tom čase nebezpečenstvu. Nijako teda neslobodno zanedbať jeho ekumenickú dôležitosť. A keďže Confessio augustana sa podstatne pripisuje úsiliu veľkého reformátora Filipa Melanchtona, táto postava by si zaslúžila počas pripomenutia si reformácie a pri hľadaní jednoty, väčšiu pozornosť a väčšie ocenenie. Aj keď si Melanchton uvedomil, že na sneme v Augsburgu jeho pokus zlyhal a že jednota Cirkvi už bola odsúdená na roztrieštenie, zašiel až do krajnosti toho, čo bolo ľudsky možné, aby ju zachránil, v presvedčení, že obnova Cirkvi a jej jednota sú neoddeliteľne spojené.

Melanchton tak dal najavo, že je veľkým «ekumenistom svojej doby», schopným naznačovať cestu aj dnes nám, ktorí spoločne slávime spomienku na reformáciu. To by mohlo byť ekumenickou príležitosťou jedine vtedy, ak rok 2017 nebude znamenať koniec, ale nový začiatok na ceste ekumenického úsilia zacieleného na dosiahnutie plnej cirkevnej jednoty medzi luteránmi a katolíkmi, v trojakej harmónii vďačnosti, ľútosti a nádeje, ktorú už pápež František nechal zaznieť spoločne s predsedom a generálnym sekretárom Svetového luteránskeho zväzu počas ekumenickej slávnosti 31. októbra v Lunde ako sľubnú predzvesť.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

.
.
.

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou. Pre…

11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukázali prvú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

 Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete. V uplynulom týždni sa na internete objavili dosť divné veci, a to nehovorím…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

Prelomový objav: Ako predĺžiť životnosť batérie až 19-násobne

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kórejskí vedci odhalili kľúčový faktor degradácie batérií, ktorý môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Tajomstvo dlhšej životnosti…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Britská MI-6 môže mať prvýkrát v histórii na čele ženu

Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, ktorý zohral významnú úlohu vo vojne na Ukrajine, na jeseň odstúpi z funkcie

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škoda odkryla tajomstvo: Nový športový model Enyaq RS ohuruje výkonom aj dizajnom

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najvýkonnejšia sériová Škoda v histórii prichádza s dojazdom až 567 km a zrýchlením, ktoré vyrazí…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Peskov odmietol myšlienku nasadenia európskych mierových síl na Ukrajine. Povedal tiež, že Rusko „nemôže dovoliť“ rozmiestnenie infraštruktúry NATO na Ukrajine.

Pripomeňme, že včera v Kyjeve členovia „koalície ochotných“ uviedli, že o otázke mierových síl sa diskutuje.

15:59

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

15:04

.

Eva Šuleková: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako sovietska rozviedka odhalila obranu Berlína

Rusko, 10. mája 2025 - Na uskutočnenie berlínskej operácie zapojilo Hlavné veliteľstvo sily troch frontov. Hlavný úder mal zasadiť 1.…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo vojnoví štváči dnes dali Putinovi ultimátum - ten ich obratom poslal naspäť do Istanbulu

Rusko, 11. mája 2025 - Británia, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Ukrajina - po stretnutiach v Kyjeve - vyjadrili spoločné…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov