Izrael sa cez Poľsko tajne vkráda do vojny s Ruskom

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay,Facebook,Screenshot YouTube)

 

Je veľmi pravdepodobné, že rýchla reakcia Moskvy na túto zradu Tel Avivu bude židovskému štátu predemonštrovaná v Sýrii

jeruzalem izrael
Ilustračné foto

Pre svet je absolútne nesporné, že proti Rusku na Ukrajine nevedie vojnu len armáda Vladimíra Zelenského, ale aj celý blok NATO. V skutočnosti to samotný Západ už dlho neskrýva a trvá na tom, že je potrebné dosiahnuť “strategickú porážku” Ruska akýmikoľvek prostriedkami. Aby sa už nikdy nepostavila na nohy.

Zdá sa, že dnes máme právo urobiť ďalší zárez do zoznamu našich doteraz utajovaných nepriateľov, píšu ruské noviny Svabodnaja pressa. Od konca septembra sa podľa dôveryhodných správ v tejto brutálnej bitke objavil ešte jeden nepriateľ Ruska. Tento mesiac Izrael v rozpore so svojimi predchádzajúcimi záväzkami po prvýkrát nasadil zbrane proti ruským vojakom. Ktorý, aby sme boli spravodliví, dlho odolával. Zdá sa však, že bol nútený podľahnúť tlaku niekoho veľmi mocného. Všetci môžeme hádať, kto to bol.

Stručne povedané, stalo sa toto. Niekedy začiatkom septembra začal nepriateľ pravidelne registrovať na oblohe nad Ukrajinou štarty z ruských pozícií bojových a prieskumných dronov, ktoré nikdy predtým nevidel a ktoré sa konštrukčne nápadne podobajú iránskym. Ako zvyčajne, ani Teherán, ani Moskva sa k týmto skutočnostiam zatiaľ oficiálne nevyjadrili.

Predtým sa však na Západe objavili správy, že Irán a Rusko sa dohodli na dodávke najmenej tisíc iránskych bezpilotných lietadiel typu Shahed 129 a Shahed 191 výmenou za dodávku veľkej série stíhačiek Su-35, ktoré boli predtým určené pre Egypt. A niekoľko týždňov pred prvým objavením sa týchto zbraní na frontovej línii The New York Times s odvolaním sa na americké spravodajské služby informoval, že prvé iránske vojenské dopravné lietadlo s dvoma typmi perzských bezpilotných lietadiel odletelo z Teheránu do Ruska 19. augusta. Po rovnakej trase sa vydalo niekoľko ďalších perzských “transportov”.

Prešiel len mesiac. V polovici septembra sa na internete objavili zábery údajného ruského dronu kamikadze, ktorý úspešne zaútočil na ukrajinskú armádu pri Kupjansku. Na polorozpadnutom krídle bezpilotného lietadla, ktoré výbuch prežilo, bol zreteľný nápis v najruskejšom jazyku: “M214 Geran-2”. Konce krídel, farba a ďalšie konštrukčné prvky sú pritom vo všeobecnosti zhodné s iránskymi bezpilotnými lietadlami Shahed-136.

Potom AFU uvádza, že hlavnými cieľmi práve týchto “Geran-2” alebo Šahed-136 boli moderné delostrelecké systémy, ktoré Západ dodal Ukrajine už dávno. Najmä americké vysoko presné húfnice HIMARS a 155 mm M777, ktoré silne otravovali naše jednotky v zóne špeciálnych operácií, a ktoré si AFU strážila ako oko v hlave.

Zatiaľ však stále išlo o bodové ruské útoky. Ale 23. september bol dátumom prvého masového použitia Geran-2 naraz na viacerých úsekoch rusko-ukrajinského frontu. Hlavný úder novou zbraňou smeroval na Odesu. Hoci sa protivzdušnej obrane ukrajinskej armády podarilo zostreliť niektoré z lietadiel, ktoré sa zúčastnili na nálete na mesto, niekoľko z nich aj tak dosiahlo ciele, na ktoré boli zamerané. Priamymi zásahmi (inak kamikadze drony ani nefugujú!) zničili časť objektov ukrajinského námorníctva a veliteľstvo operačného velenia “Juh” AFU.

V ten istý deň iný dron, ktorý prenikol do Očakova v susedstve Odesy, vážne poškodil námorný remorkér, ktorý bol v tomto prístave zaparkovaný. Na plavidle vypukol požiar.

Takmer v rovnakom čase boli presne rovnakým spôsobom napadnuté vojenské objekty v Krivom Rogu a v Dnepri (bývalý Dnepropetrovsk).

Celkovo to veľmi pripomínalo masívne použitie bojových dronov, ktoré húsíovia získali od svojho spojenca Iránu, proti ropným rafinériám v Saudskej Arábii v septembri 2019. Ak sa dá veriť Húsiov, do dobre organizovaného náletu bolo súčasne zapojených až 18 bezpilotných lietadiel, ako je iránske Samad-3.

Tieto bezpilotné lietadlá preleteli z miesta štartu až 1 000 kilometrov nad rovinou ako stolová púšť k určeným cieľom. Bolo jednoducho nemožné, aby ich na takejto trase nemohli vopred odhaliť najmodernejšie radary vzdušného priestoru, ktoré Saudom dodali Američania. A potom nebolo možné ich nebombardovať systémami protivzdušnej obrany rovnakého národného pôvodu.

V ten deň však El Rijádu nič nepomohlo. Bezpilotné lietadlá Husitov sa k cieľom približovali vo výške približne 60 metrov. Obranný systém vyrobený v USA, založený na toľko propagovanom systéme Patriot PAC2 SAM Pentagónu, bol v takejto situácii bezmocný. Najväčšie svetové ropné rafinérie boli zničené. Svetový trh s uhľovodíkmi je trvalo destabilizovaný.

Po súčasnom útoku iránskych dronov, ktorý sa až príliš podobá útokom v Odese, Očakove, Dnepri a Krivom Rohu, existuje dôvod domnievať sa, že čoskoro môžeme byť svedkami rovnakej účinnosti masívneho leteckého útoku na Ukrajine. Ak je pravda, že Teherán odovzdal Moskve až tisíc úderných lietadiel, hrozí Kyjevu a jeho spojencom na Západe rýchla premena frontových udalostí na Ukrajine na novú kvalitu, príliš nebezpečnú pre našich protivníkov.

Nie je prekvapením, že americké médiá sú okamžite znepokojené. Napríklad americký portál 19FortyFive nedávno napísal: “Musíme triezvo zhodnotiť schopnosti iránskych bezpilotných lietadiel a nie smiať sa z toho, že ich Rusko vôbec získalo. Tieto bezpilotné lietadlá deň čo deň útočili na americké sily na Blízkom východe, pričom nespočetnekrát prenikli cez pomerne silnú americkú obranu a zničili ciele na našich základniach. Na rozdiel od vojenských lietadiel, pre ktoré boli moderné systémy protivzdušnej obrany pôvodne navrhnuté, je mimoriadne ťažké ich sledovať, pretože sú bezpilotné. Malý radarový prierez, relatívne nízka rýchlosť a malá výška letu vytvárajú z iránskeho dronu kamikadze jedinečný problém, ktorý je veľmi ťažké vyriešiť.”

Pred Kyjevom tak dnes stojí záhadná úloha. Američania, ako ukázali nálety husijskych dronov na Saudskú Arábiu, zatiaľ nie sú schopní spoľahlivo zastaviť kamikadze drony iránskeho pôvodu. Izrael údajne disponuje potrebnou kapacitou protivzdušnej obrany. V ozbrojenom konflikte na Ukrajine však donedávna prejavoval vojenskú neutralitu.

Čo by mal Zelensky urobiť? Prvá vec, ktorá prichádza do úvahy, je pokúsiť sa akýmkoľvek spôsobom narušiť ďalšie iránske dodávky do Moskvy, na ktorých existencii trvajú spravodajské služby USA a Spojeného kráľovstva. Takže 23. septembra, presne v deň veľmi účinného útoku bezpilotných lietadiel na štyri ukrajinské mestá, bol na ministerstvo tejto krajiny predvolaný iránsky veľvyslanec. Bolo oznámené, že jeho akreditácia bude zrušená a perzské veľvyslanectvo v Kyjeve sa zmenší. A tiež, že “dodávky iránskych zbraní do Ruska… sú v priamom rozpore s postojom neutrality, ktorý verejne deklarovalo najvyššie iránske vedenie.

Volodymyr Zelenskyj
Na snímke Volodymyr Zelenskyj

V ten istý deň, 23. septembra, Zelenskyj považoval za potrebné osobne sa obrátiť na izraelské vedenie, a to dokonca nie so žiadosťou – s požiadavkou poskytnúť Ukrajine zbrane na boj proti bezpilotným lietadlám, ktoré Teherán poskytol Rusku. Možno k tomu ukrajinského prezidenta dotlačil Washington, ktorý nepochybne dobre vie o každom vojenskom programe Tel Avivu.

A tiež podľa obvyklej logiky: ak židovský štát žil celé desaťročia v očakávaní totálneho útoku Iránu, jednoducho musel už dávno nájsť protilátku na najlepšie bojové drony Peržanov. Práve tí Peržania, ktorí bezostyšne vsádzajú na roje bezpilotných lietadiel najrôznejšieho určenia a konštrukcie, aby uviedli do života svoju dlho sľubovanú premenu Izraela na dymiace ruiny.

V rámci rozhovoru s novinármi v piatok 23. septembra večer ukrajinský prezident skrátka neskrýval svoje rozčarovanie: “Nechápem, čo sa stalo s Izraelom, som šokovaný… Izrael Ukrajine nič nedodal… Izrael nám nič nedodal, nulu… Chápem, že musia brániť svoje územie. Potom som však od našich spravodajských služieb zistil, že Izrael v skutočnosti dodáva tieto obranné systémy iným krajinám. Ale nie nám.”

Zelensky, samozrejme, klame. Veľmi dobre vie, prečo sa Tel Aviv donedávna snažil nezasahovať do bojov v jeho krajine. Izraelské vedenie musí počítať s rastúcou úlohou Ruska na Blízkom východe. A predovšetkým v Sýrii. Preto sa doteraz vyhýbali nebezpečnému ťahaniu “ruského medveďa za fúzy” kdekoľvek na svete.

Ani na sekundu nepochybujem o tom, že medzi Tel Avivom a Moskvou existujú v tejto veci tiché dohody. Ako “Vy sa nás nikde nedotýkajte a my sa vás nedotkneme”.

Mimochodom, v tejto súvislosti sa mi zdá, že nie je dôvod neveriť pravosti jedného veľmi dôležitého príbehu, ktorý 27. augusta 2022 verejne vyrozprával ukrajinský a izraelský spisovateľ a verejný činiteľ Lev Veršinin, ktorý teraz žije v Španielsku. Podľa jeho informácií, ktoré zverejnila agentúra APN-Northwest, “na samom konci Bennettovho vedenia [premiér Izraela od 13. júna 2021 do 1. júla 2022] Rusko vrátilo Izraelu prostredníctvom Emirátov 43 zajatých bojovníkov (zajatých ruskými silami medzi inými žoldniermi a ukrajinskými vojakmi v Mariupole koncom mája tohto roku – pozn. red.)

Ak sa tak stalo, bolo to v najprísnejšom utajení pred našimi spoluobčanmi. Iný postup by totiž postavil Kremeľ do zlého svetla pred verejnou mienkou v Rusku.

Je však možné, že to tak bolo. Moskva sa totiž prednedávnom rozhodla, že za sprostredkovania saudskoarabského princa Mohameda bin Salmána vráti do svojich domovov desať zahraničných žoldnierov zajatých v Mariupole, vrátane občanov USA, Spojeného kráľovstva, Švédska, Chorvátska a Maroka. V rozpore so svojimi vlastnými verejnými záväzkami by mali byť postavení pred súd v Donbase. Aby sa ostatným odnechcelo. A čo? Nič.

Preto mohla Moskva vlani v lete urobiť rovnaký trik ako “gesto dobrej vôle” s Izraelčanmi, ktorí nám padli do rúk pri Azovstale. Ktorí, samozrejme, nepopíjali čaj v Mariupole. Určite na základe dodatočných záväzkov Tel Avivu zdržať sa dodávok moderných izraelských zbraní do Kyjeva.

Ale to sa, ako už bolo povedané, ak vôbec, odohralo počas vlády Naftaliho Bennetta. Ktorý je teraz na dôchodku. Od 1. júla je predsedom vlády Yair Lapid. Nový izraelský líder podľa už spomínanej charakteristiky Leva Veršinina “pripomína pobaltského trpasličieho politika, ktorý urobí čokoľvek”.

Okrem toho. Vzniká dojem, že Lapid už tajne robí to, čo povedali Američania. Vrátane naliehavého posilnenia ukrajinskej obrany proti iránskym bezpilotným lietadlám, ktoré sa takmer určite dostali do ruského vlastníctva.

V každom prípade, prekvapujúcou zhodou okolností 23. septembra tohto roku izraelské publikácie Zman Jisrael a The Times of Israel súčasne informovali, že anonymná izraelská obranná spoločnosť začala dodávať Ukrajine najúčinnejšie obranné systémy proti dronom. S cieľom obísť predchádzajúce neverejné dohody medzi Moskvou a Tel Avivom sa to údajne robí prostredníctvom Poľska.

“Napriek tomu, že systém je kvalifikovaný ako “pokročilá obranná technológia”, ktorú Izrael nesmie predávať Ukrajine, zdá sa, že ani národná vláda, ani ministerstvo obrany nemajú v úmysle zrušiť dodávku zariadení na obranu pred bezpilotnými lietadlami, ktoré by sa prípadne mohli použiť proti dronom prevádzkovaným Ruskom,” pripája sa americká špecializovaná publikácia DroneDJ so sídlom v San Franciscu k všeobecnému chóru vykladačov úskokov Tel Avivu.

O akom druhu izraelskej superzbrane pre Kyjev môžeme v tomto prípade hovoriť?

Je ťažké povedať o tom niečo jednoznačné. Pretože arzenál izraelskej armády v týchto prostriedkoch je mimoriadne veľký. Podľa informácií časopisu “Foreign Military Review”, ktorý vydáva ruské ministerstvo obrany, patria spoločnosti Israel Aerospace Industries, Rafael Advanced Defence Systems a Elbit Systems medzi najsilnejšie a svetovo uznávané spoločnosti, ktoré pracujú v oblasti boja proti útokom dronov.

Ich sortiment výrobkov v oblasti protiopatrení proti bezpilotným lietadlám je mimoriadne široký. Patrí k nim aj prenosný taktický systém protivzdušnej obrany Red Sky-2, ktorý dokáže zostreliť drony na vzdialenosť až 6 km. A systém protivzdušnej obrany krátkeho dosahu Iron Beam, určený na zachytávanie a ničenie rôznych objektov na vzdialenosť do 7 kilometrov.

Ak však hovoríme o najpokročilejších inováciách, vo februári 2020 sa objavili informácie o testoch najnovšieho mobilného komplexu na ochranu pred dronmi Drone Dome v Izraeli. Je potrebné poznamenať, že systém už preukázal stopercentnú úspešnosť vo všetkých testovacích scenároch.

Iron Dome
Ilustračné foto

Systém Drone Dome vyvinutý spoločnosťou Rafael Advanced Defence Systems je určený na boj proti rôznym vzdušným objektom vrátane dronov s hmotnosťou od 2 do 150 kilogramov. Zahŕňa štyri radary RPS-42, optoelektronický a infračervený monitorovací subsystém Control MEOS, systém S-Gard RD RE so širokopásmovou súpravou na detekciu rádiového signálu NetSense.

Drone Dome je možné vybaviť laserovými zbraňami. V tomto variante je komplex schopný zasiahnuť bezpilotné lietadlo vysokoenergetickým laserovým impulzom.

Čo je zvláštne: Vývojár uvádza, že systém “možno používať globálne”. To znamená, že dokáže spoľahlivo pokryť celé územie Izraela bez ohľadu na počet leteckých prostriedkov.

Ak sa však Dron Dome skutočne dostane cez Poľsko na Ukrajinu, problémom pre Kyjev bude, že jeho územie je v porovnaní s Izraelom ako dinosaurus vedľa jaštera. Preto možno len ťažko hovoriť o stopercentnej ochrane. Mohlo by však byť možné pokryť takýmto komplexom niektoré mestá a zariadenia v zóne špeciálnej operácie.

Čoskoro zistíme, či sú tieto predpoklady správne alebo nie. Ak zrazu naše “Gerani-2” začne padať ako jesenné muchy, potom s najväčšou pravdepodobnosťou áno, prišli Izraelčania. V takom prípade bude zaujímavé sledovať reakciu Moskvy. Predpokladajme, že na sýrskom nebi.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Generál Surovikin postupuje správne – Kyjev vydrží maximálne do jari

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Francúzska publikácia Reseau International uverejnila veľký článok s názvom "Generál Sergej Surovikin drasticky zmenil operačné plány Ruska vo vojne na Ukrajine" Publicista Valentin Vasilescu v ňom konštatuje, že Surovikin "upustil od rozsiahlych útočných operácií proti pozíciám AFU" a "vedie vojenskú…

Vlhová v obrovskom slalome 4., triumf Gutovej-Behramiovej

0 icon

Killington 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodnom obrovskom slalome v novej sezóne Svetového pohára štvrté miesto. V americkom Killingtone zaostala o 46 stotín za víťaznou Larou Gutovou-Behramiovou. Švajčiarka triumfovala s náskokom siedmich stotín pred Taliankou Martou Bassinovou. Tretia skončila po prvom kole…

FIFA vyšetruje Srbsko za politicky motivovaný transparent

0 icon

Dauha 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Fudbalski savez Srbije)   Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) začala disciplinárne konanie voči Srbskému futbalovému zväzu v súvislosti s politickým transparentom v kabíne jeho reprezentácie pred úvodným zápasom s Brazíliou na MS v Katare. Na skrinkách dvoch hráčov visela verzia srbskej vlajky s mapou zahŕňajúcou Kosovo ako…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kuleba: Ukrajina dostáva tajné dodávky zbraní z krajín, ktoré verejne popierajú svoju účasť

0 icon

Kyjev 26. novembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, TASR/AP-John Thys, TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone, Facebook)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:57 - Zelenskyj chce, aby strop na ruskú ropu prepravovanú po…

V pražskom parku našli tri mŕtve osoby. Vyšetrovatelia: Pravdepodobne dvojnásobná vražda a samovražda

0 icon

Praha 26. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Tri mŕtve osoby našli v sobotu okoloidúci pri cyklochodníku v parku na ulici K Sedlišti v pražskej štvrti Čakovice. Portál Teraz o tom informuje na základe správy portálu Novinky. Jednou z verzií vyšetrovateľov je dvojnásobná vražda a následná samovražda, informuje portál iDnes "Vyšetrujeme…

Matovič nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením, dohodu necháva na premiérovi: SOM PN … obrátil sa mi žalúdok

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf OĽANO a minister financií Igor Matovič už viac nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ), dohodu necháva na premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Avizoval to v statuse na sociálnej sieti "Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno…

Belousovová Čaputovej: Že vás hanba nefackuje, pani kňažná!

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Anna Belousovová reagovala na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa zapojila do prípravy balíčkov v sociálnej výdajni v bratislavskej Petržalke. Okrem toho tiež hlava štátu darovala potraviny a hygienické potreby (viac TU) Belousovová uviedla, že počin Čaputovej jej pripomenul jednu scénku z Dobrého…

EÚ sa rozdelila v otázke cenového stropu na ruskú ropu

0 icon

Brusel 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Dita Alangkara)   Sankčné opatrenia budú stratové pre Moskvu aj Brusel, prospeli by len Washingtonu, píše denník Global Times Rozkol medzi vládami Európskej únie (EÚ) v otázke, na akej úrovni obmedziť ceny ruskej ropy bol "predvídateľný", keďže európske krajiny triezvo vnímajú skutočnosť, že americké presviedčanie…

Londýnsky starosta oznámil “ochromujúci” poplatok za vozidlá s vysokými emisiami

0 icon

Londýn 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Sadiq Khan)   "Ochromujúci" poplatok sa má vzťahovať na celý Londýn, napriek tomu, že 80 % respondentov bolo proti tomuto kroku vo verejnej konzultácii, informuje REMIX News Motoristi cestujúci v rámci Veľkého Londýna budú musieť zaplatiť denný poplatok vo výške takmer 15 eur. Nízkoemisná zóna v…

Predstaví Musk svoj vlastný smartfón?

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Elon Musk sľúbil, že vyrobí svoj vlastný smartfón, ak Twitter odstránia z obchodov s aplikáciami pre iPhone a Android. Takéto hrozby teraz zaznievajú – zatiaľ však na neoficiálnej úrovni Na svojom Twitteri sa takto Musk vyjadril v reakcii na výzvu používateľa, ktorý mu takýto…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke medzinárodná výstava textilnej miniatúry Bublina/Bubble v Galérii Umelka v Bratislave

Autor: FOTO TASR-Jakub Kotian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Generál Surovikin postupuje správne – Kyjev vydrží maximálne do jari

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Defense Ministry Press Service)   Francúzska publikácia Reseau International uverejnila veľký článok s názvom "Generál Sergej Surovikin drasticky zmenil operačné plány Ruska vo vojne na Ukrajine" Publicista Valentin Vasilescu v ňom konštatuje, že Surovikin "upustil od rozsiahlych útočných operácií proti pozíciám AFU" a "vedie vojenskú…

Vlhová v obrovskom slalome 4., triumf Gutovej-Behramiovej

0 icon

Killington 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Robert F. Bukaty)   Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v úvodnom obrovskom slalome v novej sezóne Svetového pohára štvrté miesto. V americkom Killingtone zaostala o 46 stotín za víťaznou Larou Gutovou-Behramiovou. Švajčiarka triumfovala s náskokom siedmich stotín pred Taliankou Martou Bassinovou. Tretia skončila po prvom kole…

FIFA vyšetruje Srbsko za politicky motivovaný transparent

0 icon

Dauha 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Fudbalski savez Srbije)   Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) začala disciplinárne konanie voči Srbskému futbalovému zväzu v súvislosti s politickým transparentom v kabíne jeho reprezentácie pred úvodným zápasom s Brazíliou na MS v Katare. Na skrinkách dvoch hráčov visela verzia srbskej vlajky s mapou zahŕňajúcou Kosovo ako…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Kuleba: Ukrajina dostáva tajné dodávky zbraní z krajín, ktoré verejne popierajú svoju účasť

0 icon

Kyjev 26. novembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka, TASR/AP-John Thys, TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone, Facebook)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 19:57 - Zelenskyj chce, aby strop na ruskú ropu prepravovanú po…

V pražskom parku našli tri mŕtve osoby. Vyšetrovatelia: Pravdepodobne dvojnásobná vražda a samovražda

0 icon

Praha 26. novembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Facebook)   Tri mŕtve osoby našli v sobotu okoloidúci pri cyklochodníku v parku na ulici K Sedlišti v pražskej štvrti Čakovice. Portál Teraz o tom informuje na základe správy portálu Novinky. Jednou z verzií vyšetrovateľov je dvojnásobná vražda a následná samovražda, informuje portál iDnes "Vyšetrujeme…

Matovič nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením, dohodu necháva na premiérovi: SOM PN … obrátil sa mi žalúdok

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf OĽANO a minister financií Igor Matovič už viac nebude rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ), dohodu necháva na premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Avizoval to v statuse na sociálnej sieti "Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno…

Belousovová Čaputovej: Že vás hanba nefackuje, pani kňažná!

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook)   Anna Belousovová reagovala na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa zapojila do prípravy balíčkov v sociálnej výdajni v bratislavskej Petržalke. Okrem toho tiež hlava štátu darovala potraviny a hygienické potreby (viac TU) Belousovová uviedla, že počin Čaputovej jej pripomenul jednu scénku z Dobrého…

EÚ sa rozdelila v otázke cenového stropu na ruskú ropu

0 icon

Brusel 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Twitter, TASR/AP-Dita Alangkara)   Sankčné opatrenia budú stratové pre Moskvu aj Brusel, prospeli by len Washingtonu, píše denník Global Times Rozkol medzi vládami Európskej únie (EÚ) v otázke, na akej úrovni obmedziť ceny ruskej ropy bol "predvídateľný", keďže európske krajiny triezvo vnímajú skutočnosť, že americké presviedčanie…

Londýnsky starosta oznámil “ochromujúci” poplatok za vozidlá s vysokými emisiami

0 icon

Londýn 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Sadiq Khan)   "Ochromujúci" poplatok sa má vzťahovať na celý Londýn, napriek tomu, že 80 % respondentov bolo proti tomuto kroku vo verejnej konzultácii, informuje REMIX News Motoristi cestujúci v rámci Veľkého Londýna budú musieť zaplatiť denný poplatok vo výške takmer 15 eur. Nízkoemisná zóna v…

Predstaví Musk svoj vlastný smartfón?

0 icon

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Elon Musk sľúbil, že vyrobí svoj vlastný smartfón, ak Twitter odstránia z obchodov s aplikáciami pre iPhone a Android. Takéto hrozby teraz zaznievajú – zatiaľ však na neoficiálnej úrovni Na svojom Twitteri sa takto Musk vyjadril v reakcii na výzvu používateľa, ktorý mu takýto…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Prečo dal Zelenskyj príkaz na masovú popravu

0icon

Jurij Selivanov: Vražda podľa plánuHromadná streľba do ruských zajatcov zo strany bojovníkov kyjevského režimu v žiadnom prípade nebola spontánnym, emotívnym činom radových vojakov, ale má všetky znaky a predpoklady starostlivo naplánovaného vojnového zločinu kyjevským vedením a jeho americkými patrónmi Predseda ruskej &Sca

Peter Lipták

Čo sa stalo Jurajovi Krajčíkovi?

0icon

1. Tento 19 ročný mladý muž na svojom Twitteri 15.8.2022 uviedol, že je homosexuálny Žid. Jeho vyhlásenie z Twittera, kde je to Jurajom Krajčikom napísané, reprodukovala vo svojej reportáži aj televízia JOJ (noviny.sk)https://www.noviny.sk/krimi/711690-o-tom-co-sa-odohrav

Marek Brna

Rusko a my

0icon

Pred pár rokmi som zhliadol úryvok videa, kde sa ukrajinské deti v tábore učili strieľať zo samopalu a ako terč im slúžila maketa s hlavou Putina. Pomyslel som si: To je niečo mimoriadne choré. Pýtam sa, existuje alebo existovalo niečo podobné v Rusku, strieľali tam deti na trebárs Obamu?   …

Ľubica Cyprianová

Môj názor na úlohu umenia

0icon

Umenie je večné a krásne, pretože prináša svetu krásu a dobro Úloha umenia -

Erik Majercak

Kapitalizmus nie je zdrojom bohatstva ale spôsobom rozdelenia výsledku práce spoločnosti

0icon

Klamstvo, že kapitalizmus je zdrojom bohatstva je nám vtĺkané do hláv od 89. Áno je to zdrojom bohatstva, ale len pre niektorých. Pre zvyšok je to spôsob ako sa na delení výsledného produktu nepodieľať, alebo podieľať sa v miere, ktorá je proporcionálne nižšia o hodnotu, ktorá ide tým, čo na systéme benefitujú…

Vášeň v Tebe

K vianočnému upratovaniu patrí aj pranie záclon. Viete, ako docieliť, aby boli biele ako šaty nevesty?

0 icon

Určite ste si už všimli, že vaše záclony časom strácajú svoju krásnu bielu farbu – žltnú alebo až šednú. Existuje spôsob, ako ich udržať snehovo biele? Prinášame vám niekoľko tipov, ako prinavrátiť záclonám ich belosť. A všetko nájdete vo svoje kuchyni. Domáce prostriedky pre snehovo biele záclony

Ou, toto asi mladé mamy nečakali. Zdena Studenková im prehovorila do svedomia

0 icon

Populárna slovenská herečka Zdena Studenková koncom júna avizovala prekvapenie. Dnes už vieme, že išlo o jej tretiu kuchársku knihu - Aj varenie je umenie. V súvislosti s ňou však mladým matkám adresovala otvorené slová. Herečka svoju knihu predstavila aj na knižnom veľtrhu v Bratislave. Počas diskusie priznala, že jej strava nepozostáva len zo zelených…

Jiřina Bohdalová opäť čelí slovnému útoku. Prežíva veľké sklamanie, prehovorila aj o svojej smrti

0 icon

Populárna česká herečka 91-ročná Jiřina Bohdalová sa opäť stala terčom slovného útoku. Tentokrát na ňu zaútočil ostravský usporiadateľ akcií Peter Baránek. Bohdalová pred redaktorom Extra neskrývala sklamanie z toho, ako sa ľudia v dnešnej dobe správajú. Peter Baránek cez víkend v Ostrave chystal dve predstave

TIP na výlet, na ktorý sa určite vyberte v škaredom počasí

0 icon

Ak sa chystáte na výlet, určite máte vo zvyku sledovať predpoveď počasia. Následne si vyberiete krásne dni bez dažďa. Je to bežný postup, keďže málokomu sa chce chodiť po daždi či blate. Hoci, aj takýto výlet má svoje čaro. Prinášame vám tip na výlet, kde je skutočne najlepšie vybrať sa,…

Princezná z Walesu strhla na seba všetku pozornosť. Svojím vzhľadom vzdala úctu Alžbete II. i Diane

0 icon

Princezná z Walesu, Kate Middleton, sa zúčastnila prvého štátneho banketu počas vlády Karola III. Nebudete určite prekvapené, že svojím úžasným vzhľadom strhla na seba všetku pozornosť. Prezidentovi Juhoafrickej republiky Cyrilaovi Ramaphosuovi robila v Buckinghamskom paláci spoločnosť v úžasnej róbe s dokonalými doplnkami a šperkami. Predovšetkým z dôvodu pandémie COVID-19 je…

Armádny Magazín

Americkú základňu v Sýrii zasiahla raketová paľba

0 icon

Sýria, 26.november 2022 (AM) – Podľa Pentagonu bola základňa koaličných síl, prevažne amerických, v Sýrii vystavená raketovej pa

Nikolaj Starikov: Západ chce zničiť Rusko prostredníctvom novej „Gorbačovovej perestrojky“

0 icon

Rusko, 26.november 2022 (AM) – Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom uznal Rusko za „sponzora terorizmu“. Za akým účelom sa Európa rozhodla prijať takéto rozhodnutie?   Západ chce dotlačiť časť ruskej elity k zrade a ukázať, že údajne neexistuje iný spôsob, ako ukončiť konf

Česká zbrojovka predstavuje nový špeciál pre IPSC streľbu

0 icon

Česko, 25. november 2022 (AM) – Česká zbrojovka a.s. uvádza na trh novú športovú pištoľ CZ TS 2 ORANGE, určenú predovšetkým pre športové použitie, na čele so streľbou podľa pravidiel IPSC. Súčasne sa jedná o prvú športovú zbraň autentizovanú na blockchaine. Preto si pre premiéru tohto modelu vybrala majstrovstvá sveta IPSC…

V Charkovskej oblasti bolo zničených až 200 zahraničných žoldnierov. Prehľad bojovej operácie na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 26. november 2022 (AM) – Uplynulých 24 hodín prešlo opäť v znamení úderov vysoko presnými zbraňami, tentoraz však nielen na energetickú štruktúru Ukrajiny. Hlavný dôraz ruského ministerstva obrany bol kladený na ničenie zahraničných žoldnierov. Straty "divých husí" sú podľa vojenského rezortu veľmi veľké. Podľa novej správy minister

Francúzsko ako centrum čečenských teroristov

0 icon

Francúzsko, 26. november 2022 (AM) – Zjednotená diaspóra Čečenskej republiky Ičkeria na čele s Džambulatom Suleimanovom a Anzorom Maschadovom usporiada 25.-26. novembra kongres neďaleko Paríža. Bude diskutovať o návrate nezávislosti Ičkerie a vypracuje stratégiu jej rozvoja po oddelení od Ruska. Správa o tom sa šíri prostredníctvom prostriedkov h

TopDesať

Slanina ako medicínsky zázrak? Týmto liečivým účinkom nebudeš veriť

0 icon

Slanina je skvelou pochutinou a určite nenahraditeľnou súčasťou slovenského národného jedla, a nezostáva iba pri tom. Budeme sa ti snažiť vyvrátiť mýty o nezdravom tuku ako je slanina. Priblížime ti jej kozmetické a liečivé účinky i slaninovú diétu. Ak si prečítaš týchto pár riadkov, prídeš na to, že slanina nie je až taká zlá a jej využitie v domácej…

TOP10: Najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách

0 icon

V dnešnom príspevku tie najväčšie zlyhania miliardárov v dejinách ľudstva. Títo ľudia nám tak dokážu, že s veľkými peniazmi prichádza aj veľká zodpovednosť a pomyselná čiara medzi bohatstvom a chudobou je naozaj tenká. Možno v tebe rezonuje nedávny kolaps kryptoburzy FTX a následný "bankrot" jej zakladateľa. Sam Bankman-Fried bol ešte pred…

Títo ľudia by najradšej svoj nešťastný deň reštartovali

0 icon

Mávaš nešťastné dni a veríš na smolu? V tom prípade sa v tomto príspevku nájdeš. Ukážeme ti zopár ľudí, ktorá by najradšej svoj nešťastný deň reštartovali. Štatistika dokazuje, že ľudia, ktorí veria v nešťastie a smolu, budú mať v piatok trinásteho oveľa viac nešťastia. Zdá sa, že náš mozog ma…

Takto to dopadne, ak architekti úplne odignorujú bezpečnosť

0 icon

Architektúra je fascinujúca a mnoho ľudí ju obdivuje. Občas dokáže verejnosť prekvapiť - pozitívne ale aj negatívne. V dnešnom príspevku môžeš vidieť, ako to dopadne, ak architekti úplne odignorujú bezpečnosť. Architektúra a dizajn sú fascinujúce témy. O správnej rovnováhe medzi funkčnosťou a vzhľadom sa vedú zdanlivo nikdy nekončiace diskusie. Samozrejme,…

TOP10: Čo sa stane, ak pravidelne vynecháš raňajky?

0 icon

Raňajky sa bežne označujú ako „najdôležitejšie jedlo dňa“. To však vyvoláva otázku, či je toto tvrdenie pravda alebo iba mýtus. Približne 25% Američanov vynecháva toto jedlo každý deň a stalo sa to dokonca akýmsi trendom. Aké sú reálne výhody a nevýhody pravidelných raňajok? 1. Môžeš pribrať

FOTO DŇA

Na snímke medzinárodná výstava textilnej miniatúry Bublina/Bubble v Galérii Umelka v Bratislave

Autor: FOTO TASR-Jakub Kotian

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali