Opoziční poslanci síce súhlasili, že predložený zámer až taký zlý nie je, ale vyčítali mu množstvo chýb. Preto sa zdržali hlasovania a päť prítomných poslancov vládnej strany nestačilo na to, aby návrh výbor pre vzdelávanie odobril. Členovia výboru a niektorí odborníci vášnivo diskutujú to čo sa má a čo sa nemá predávať v školských bufetoch.
Poslankyňa Eva Horváthová /OĽaNO/ pripomenula, že návrh vyvolal pomerne búrlivú diskusiu v spoločnosti – týka sa to mnohých. Na margo autorov návrhu povedala: „Oceňujem, že chcete problematiku nejakým spôsobom riešiť, ale toto nie je ten spôsob, kde by sme sa mali hýbať v zdravom životnom štýle,“ zdôraznila. Navyše sa jej nepáči to, že sa v návrhu zakazuje predaj v bufetoch doplnkových jedál typu rýchleho občerstvenia, ale nie je to presne definované. Uviedla, že tam môžu byť aj napríklad balené šaláty alebo zmiešané surové ovocie. Podčiarkla, že Renáta Zmajkovičová odmieta, aby v bufetoch predávali potraviny s vyšším obsahom soli, čo majú napríklad aj niektoré tavené syry, ale aj niektoré tmavé pečivo. „Dotkne sa to teda aj tých výrobkov, ktoré nie sú vyslovene škodlivé pre deti,“ upozorňuje Eva Horváthová.
Nebol spokojný s týmto návrhom ani poslanec SaS Peter Osuský. Hovorí, že návrh upravuje to, čo je už dávno obsiahnuté v iných zákonoch. „Zákaz predaja alkoholu a tabakových výrobkov maloletým je všeobecne známy. Toto sa mi zdá redundantné, aby toto bolo v školskom predpise,“ zdôrazňuje a domnieva sa, že upravenie pätiny dennej dávky stravy, ktorú predstavuje školská desiata, žiakov od obezity nezachráni.
Nezaradenému poslancovi Miroslavovi Beblavému neprekáža zámer zákona, ale spôsob jeho uplatnenia. „Kvalita prevedenia tohto zákona je veľmi zlá. Keď niekto predloží takúto dôležitú vec a napriek tomu predloží niečo, čo má taká zásadné legislatívne nedostatky, hovorí to skôr o tom, že niekto chce pred komunálnymi voľbami získavať body,“ prízvukuje.
Predkladateľka návrhu Renáta Zmajkovičová odmieta, že by bol jej návrh politický. „Znova budeme len rozprávať o tom, ako sa čo nedá. Namiesto toho, aby sme sa spojili, tak my hovoríme o tom, že deti by mali mať možnosť výberu. Je to naša zodpovednosť, aby sme chránili zdravie detí,“ zdôrazňuje.
Do diskusií sa zamiešali aj odborníci – Potravinárska komisia Slovenska. Jej vedenie upozornilo na to, že návrh podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej, ktorým chce zakázať predaj vybraných potravín v školských bufetoch nemá jednoznačnú podporu ani Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR. Výhrady k nemu už vyjadrili aj poslanci zo strany SMER-SD. Potravinárska komisia Slovenska verí, že aj ministra školstva Petra Pellegriniho presvedčia odborné argumenty a pripojí sa k tým, čo tento návrh neodporúčajú podporiť.
Potravinárska komisia Slovenska požiadala poslancov Národnej rady SR pred dvoma týždňami, aby nepodporili návrh Renáty Zmajkovičovej. Domnieva sa, že schválenie návrhu novely školského zákona tak, ako je predložený na rokovanie NR SR, spôsobí zákaz predaja aj takých potravín, ktoré v žiadnom prípade nie je možné považovať za nezdravé. Poslanecký návrh sa na jednej strane odvoláva na ochranu zdravia u detí, na strane druhej sa však neopiera o žiadne odborné závery týkajúce sa zdravia a výživových hodnôt potravín.
Legislatívno – technické výhrady voči návrhu prezentovali aj poslanci Ústavnoprávneho výboru NR SR vrátane poslancov vládneho Smeru – SD. V PKS sa domnievajú, že návrh zákona v predloženej podobe spôsobí množstvo aplikačných problémov. Rezort pôdohospodárstva vydal k návrhu stanovisko, v ktorom tvrdí, že zákaz predaja potravín podľa Zmajkovičovej návrhu nemusí mať požadovaný efekt.
PKS upozornila, že po prijatí obdobnej reštrikcie v Rumunsku a v Maďarsku nebol zaznamenaný pokles odbytu cukroviniek, predaj sa len presunul na predajné miesta umiestnené v blízkosti škôl. Agrorezort podobne ako PKS vidí riešenie vo vzdelávaní detí a rodičov. Potravinári pristupujú k deťom zodpovedne. Potravinárska komisia Slovenska si plne uvedomuje význam vyváženej stravy a zdravého životného štýlu, najmä pokiaľ ide o výživu detí a mládeže, ktorá sa formuje už od útleho veku. To je dôvod, prečo sa PKS angažuje vo vzdelávaní žiakov základných škôl.
„Návrh podpredsedníčky parlamentu Renáty Zmajkovičovej bude v praxi nevykonateľný, sú v ňom nejasné termíny, ktoré spôsobia aplikačné problémy a zakáže aj potraviny, ktoré celkom určite nie sú nezdravé. Predaj cukroviniek vytlačí na iné miesta. Riešením je jednoznačne vzdelávanie o zdravom životnom štýle,“ uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová.
Analytici Potravinárskej komisie Slovenska sú presvedčení, že odborné argumenty zavážia nielen u ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ale aj u ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Pellegriniho.
eu