Situácia je natoľko vážna, že sa do diania zamiešal aj samotný francúzsky prezident François Hollande. Poľnohospodárom prisľúbil, že sa osobne porozpráva s členmi vládneho kabinetu. Uznal, že tri týždne protestov to už nie sú žarty a situáciu treba riešiť čo najskôr. Pripomenul, že poľnohospodári v rámci protestných akcií zablokovali turistickú atrakciu Mont St. Michel, cestu k vyhľadávanej Hore sv. Michala, komunikácie vedúce do Álp a taktiež desiatky ciest na severozápade krajiny. Prezident si myslí, že vláda by mala vytvoriť efektívny krízový plán.
Prezident Francois Hollande síce poľnohospodárom prisľúbil finančnú pomoc, ale roľníci žiadajú dlhodobé riešenie a plán francúzskej vlády v hodnote takmer 600 miliónov eur označujú za nedostatočný. Minister poľnohospodárstva Stéphane le Foll počas stretnutia s nespokojnými chovateľmi v Normandii prisľúbil, že sa na podporu živočíšnej výroby presunie časť dotácií pre pestovateľov: „Prehodnotíme kritériá tak, aby pomoc smerovala farmárom s finančnými problémami,“ zdôraznil.
Francúzski farmári chcú zatlačiť na Európsku úniu, pretože jednou z kľúčových výhrad domáceho agrárneho sektora bolo opätovné vytváranie prebytkov mlieka na vnútornom trhu únie. Vo Francúzsku viedol nezáujem čínskeho trhu k poklesu výkupných cien pod výrobné náklady. Kvôli obchodnej vojne s Ruskom stratilo svoj cieľový trh asi 10 % spracovateľov bravčového mäsa. Strácajú aj grécky trh.
Predseda najväčšieho poľnohospodárskeho združenia Xavier Beulin tvrdí, že len v Bretónsku je na pokraji bankrotu 400-500 producentov. Situáciu nenapravila ani letná turistická sezóna, ani tradičné grilovacie obdobie. Ministerstvo pôdohospodárstva priznáva, že celkovo je ohrozených asi 25 tisíc poľnohospodárov. Môže to byť ešte horšie.
Veľké problémy pociťujú aj producenti v živočíšnej výrobe. Tlak na cenu mäsa súvisí taktiež so slabou vyjednávacou pozíciou prvovýrobcov v dodávateľskom reťazci. Minister poľnohospodárstva Stéphane le Foll hovorí, že tu sa aspoň z polovice darí napĺňať trojstrannú júnovú dohodu, ktorá navrhuje celoplošné zvýšenie výkupných cien. Dohodu medzi výrobcami a nákupnými spoločnosťami sprostredkovala vláda. To však vôbec neznamená, že sú všetky problémy zažehnané. Predseda zväzu francúzskych chovateľov hovädzieho dobytka Jean-Pierre Fleury sa domnieva, že momentálne sú vinníkmi nelichotivých cien skôr spracovatelia.
Francúzske média pripomínajú, že zvyšovanie životnej úrovne poľnohospodárov bolo jednou z priorít Hollandovej vlády. Niektoré svoje sľuby vláda začína plniť. Novinári však prízvukujú, že to nie jej dobrá vôľa: robí to pod nátlakom poľnohospodárov.
Eugen Rusnák