Z celkového počtu maloletých bez sprievodu bolo 85% migrantov mužského pohlavia, z toho dve tretiny boli utečenci vo veku 16 až 17 rokov, zatiaľ čo osoby vo veku 14 až 15 rokov tvorili 22% a osoby mladšie ako 14 rokov len 11%.
Dvaja z troch žiadateľov o azyl, ktorí sa v EÚ v roku 2019 považovali za maloletých bez sprievodu, boli občania šiestich krajín: Afganistanu (30%), Sýrie a Pakistanu (obidve po 10%), ako aj Somálska, Guinei alebo Iraku (každý po 5%).
4 z 10 maloletých bez sprievodu požiadali o azyl v Grécku, alebo Nemecku Najvyšší počet, celkovo 3300 žiadateľov, bolo zaregistrovaných v Grécku, potom nasledovalo Nemecko s 2700, Belgicko s 1200 a Holandsko s 1000 žiadateľmi.
Európska komisia z časti presunula, ako aj ďalej plánuje presunúť, celkom 1600 maloletých bez sprievodu z gréckych ostrovov do rôznych krajín EÚ vrátane Luxemburska, Nemecka, Francúzska, Bulharska, Írska, Litvy, Portugalska, Fínska, Chorvátska a Belgicka.
Niektoré krajiny sa proti tomuto plánu stavajú negatívne a tvrdia, že veľa migrantov je v skutočnosti už plnoletých. Švédske vyšetrovanie z roku 2017 zistilo, že z testovaných migrantov, ktorí žiadali o azyl ako maloletí, bolo až tri štvrtiny starších ako 18 rokov.
V súčasnosti však neexistuje zákon, ktorý by prikazoval vykonať zubné prehliadky pre všetkých “maloletých” azylantov a kontroly sa vykonávajú iba v prípadoch, keď existujú naozaj zjavné pochybnosti o veku osoby.
Maloletí bez sprievodu majú väčšiu šancu na udelenie azylu.
Andrea Lopatková