Európania sú čoraz chudobnejší: Prekvapí vás, ktoré krajiny to zasiahlo výraznejšie

Európania sú čoraz chudobnejší: Prekvapí vás, ktoré krajiny to zasiahlo výraznejšie

Bratislava 24. júla 2023 (HSP/Wsj/Foto:Pixabay)

 

Podľa správy, ktorú tento mesiac vypracovalo Európske centrum pre medzinárodnú politickú ekonómiu, nezávislý think tank so sídlom v Bruseli, je priemerná krajina EÚ chudobnejšia na obyvateľa ako všetky štáty USA okrem Idaha a Mississippi

mesto
Ilustračné foto

Ak bude súčasný trend pokračovať, do roku 2035 bude rozdiel medzi hospodárskym výkonom na obyvateľa v USA a EÚ taký veľký ako dnes medzi Japonskom a Ekvádorom, uvádza sa v správe.

Reklama

“Áno, všetci sme na tom horšie,” sťažujú sa Európania. Starnúca populácia, ktorá si váži svoj voľný čas, vytvorila podmienky pre hospodársku stagnáciu. Potom prišiel Covid-19 a ruská vojna na Ukrajine, píše s istou zlomyseľnosťou ‘Wall Street Journal’.

Európania čelia novej hospodárskej realite, ktorú nezažili už desaťročia. Stávajú sa chudobnejšími.

Reklama

Život na kontinente, ktorému cudzinci dlho závideli jeho umenie žiť, rýchlo stráca svoj lesk, pretože kúpna sila Európanov sa rozplýva.

Francúzi jedia menej foie gras a pijú menej červeného vína. Španieli šetria olivovým olejom. Fíni sú vyzývaní, aby sa počas veterných dní, keď je energia lacnejšia, saunovali. V celom Nemecku klesla spotreba mäsa a mlieka na najnižšiu úroveň za posledné tri desaťročia a kedysi rýchlo rastúci trh s biopotravinami sa prepadol.

Taliansky minister hospodárskeho rozvoja Adolfo Urso zvolal v máji krízové zasadnutie v súvislosti s cenami cestovín, obľúbenej základnej potraviny v krajine, po tom, ako vyskočili o viac ako dvojnásobok národnej miery inflácie.

Vzhľadom na voľný pád výdavkov na spotrebu sa Európa začiatkom roka dostala do recesie, čo posilnilo pocit relatívneho hospodárskeho, politického a vojenského úpadku, ktorý sa začal začiatkom storočia.

Súčasná ťažká situácia Európy sa pripravovala dlho. Starnúce obyvateľstvo, ktoré uprednostňuje voľný čas a istotu zamestnania pred zárobkom, prinieslo roky nevýrazného hospodárskeho rastu a rastu produktivity. Potom prišla pandémia Covid-19 a dlhotrvajúca ruská vojna na Ukrajine. Krízy narušili globálne dodávateľské reťazce a spôsobili prudký nárast cien energií a potravín, čím sa zhoršili choroby, ktoré pretrvávali už desaťročia.

Reklama

Reakcie vlád tento problém len prehĺbili. V snahe zachovať pracovné miesta poskytovali dotácie predovšetkým zamestnávateľom, pričom spotrebitelia zostali bez peňažného vankúša, keď prišiel cenový šok.

V minulosti mohol prísť na pomoc mohutný exportný priemysel kontinentu. Pomalé oživenie v Číne, ktorá je pre Európu rozhodujúcim trhom, však tento pilier rastu podkopáva. Vysoké náklady na energie a prudká inflácia na úrovni, aká tu nebola od 70. rokov minulého storočia, otupujú cenovú výhodu výrobcov na medzinárodných trhoch a narúšajú kedysi harmonické pracovné vzťahy na kontinente. S ochladením svetového obchodu sa veľká závislosť Európy od vývozu, ktorý tvorí približne 50 % HDP eurozóny v porovnaní s 10 % HDP USA, stáva slabinou.

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, klubu prevažne bohatých krajín so sídlom v Paríži, sa súkromná spotreba v 20-člennej eurozóne od konca roka 2019 po očistení o infláciu znížila približne o 1 %. V USA, kde sa domácnosti tešia silnému trhu práce a rastúcim príjmom, sa zvýšila o takmer 9 %.

Na Európsku úniu v súčasnosti pripadá približne 18 % všetkých svetových výdavkov na spotrebu, zatiaľ čo na Ameriku 28 %. Pred pätnástimi rokmi predstavovali EÚ a USA približne štvrtinu tohto celkového objemu.

Po úprave o infláciu a kúpnu silu mzdy od roku 2019 klesli v Nemecku približne o 3 %, v Taliansku a Španielsku o 3,5 % a v Grécku o 6 %.

Reklama

Bolesť siaha ďaleko do stredných vrstiev. V Bruseli, jednom z najbohatších európskych miest, stáli nedávno večer učitelia a zdravotné sestry v rade, aby si vybrali potraviny za polovičnú cenu z korby nákladného auta.

Predajca, Happy Hours Market, zbiera potraviny, ktorým sa blíži dátum spotreby, zo supermarketov a inzeruje ich prostredníctvom aplikácie. Zákazníci si môžu objednať potraviny v skorých popoludňajších hodinách a večer si ich vyzdvihnúť za zníženú cenu. “Niektorí zákazníci mi hovoria, že vďaka vám môžem jesť mäso dva alebo trikrát do týždňa,” povedal Pierre van Hede, ktorý rozdával debničky s potravinami.

Výdavky na luxusné potraviny sa prepadli. Nemci v roku 2022 spotrebovali 52 kilogramov mäsa na osobu, čo je približne o 8 % menej ako v predchádzajúcom roku a najnižšia úroveň od začiatku výpočtov v roku 1989. Hoci časť z toho odráža spoločenské obavy o zdravé stravovanie a dobré životné podmienky zvierat, odborníci tvrdia, že tento trend urýchlili ceny mäsa, ktoré sa v posledných mesiacoch zvýšili až o 30 %. Podľa Spolkového informačného centra pre poľnohospodárstvo Nemci tiež vymieňajú mäso, ako je hovädzie a teľacie, za menej nákladné, ako je hydina.

mäso
Ilustračné foto

Slabé výdavky a zlé demografické vyhliadky znižujú atraktívnosť Európy pre podniky od giganta v oblasti spotrebného tovaru Procter & Gamble až po luxusné impérium LVMH, ktoré dosahujú čoraz väčší podiel svojich tržieb v Severnej Amerike.

“Americký spotrebiteľ je odolnejší ako európsky,” povedal v apríli finančný riaditeľ spoločnosti Unilever Graeme Pitkethly.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu ekonomika eurozóny za posledných 15 rokov vzrástla približne o 6 %, merané v dolároch, v porovnaní s 82 % v prípade USA.

Podľa správy, ktorú tento mesiac vypracovalo Európske centrum pre medzinárodnú politickú ekonómiu, nezávislý think tank so sídlom v Bruseli, je tak priemerná krajina EÚ chudobnejšia na obyvateľa ako všetky štáty USA okrem Idaha a Mississippi.

Ak bude súčasný trend pokračovať, do roku 2035 bude rozdiel medzi hospodárskym výkonom na obyvateľa v USA a EÚ taký veľký ako medzi Japonskom a Ekvádorom v súčasnosti, uvádza sa v správe.

Slabý rast a rastúce úrokové sadzby zaťažujú štedré sociálne štáty v Európe, ktoré poskytujú obľúbené služby zdravotnej starostlivosti a dôchodky. Európske vlády zisťujú, že staré recepty na riešenie tohto problému sú buď nedostupné, alebo prestali fungovať. Trištvrte bilióna eur vo forme dotácií, daňových úľav a iných foriem úľav išlo spotrebiteľom a podnikom na kompenzáciu vyšších nákladov na energie – čo podľa ekonómov teraz samo o sebe podporuje infláciu, čím sa účel dotácií míňa účinku.

Škrty vo verejných výdavkoch po globálnej finančnej kríze spôsobili hlad v európskych systémoch zdravotnej starostlivosti financovaných štátom, najmä v britskej Národnej zdravotnej službe.

Reklama

Huw Pill, hlavný ekonóm Bank of England, v apríli varoval občanov Spojeného kráľovstva, že sa musia zmieriť s tým, že sú chudobnejší, a prestať sa dožadovať vyšších miezd. “Áno, všetci sme na tom horšie,” povedal s tým, že snaha kompenzovať rastúce ceny vyššími mzdami by len podporila ďalšiu infláciu.

Vzhľadom na to, že európske vlády sa rozhodli zvyšovať výdavky na obranu a vzhľadom na rastúce náklady na pôžičky ekonómovia očakávajú zvyšovanie daní, čo zvýši tlak na spotrebiteľov. Dane v Európe sú už teraz v porovnaní s inými bohatými krajinami vysoké a predstavujú približne 40 až 45 % HDP v porovnaní s 27 % v USA.

Pauperizácia Európy posilnila rady odborových zväzov, ktoré na celom kontinente získavajú desaťtisíce členov, čím zvrátili desaťročia trvajúci pokles, zdôrazňuje WSJ.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:15

Rusko v noci na nedeľu opäť vystavilo Ukrajinu masívnym dronovým útokom.

Podľa ukrajinského letectva útoky zasiahli Kyjev, Vinnyckú oblasť juhozápadne od hlavného mesta, pohraničnú Sumskú oblasť na severovýchode krajiny, centrálnu Čerkaskú oblasť, a mestá na juhu Mykolajiv a Odesu.

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Včera 14:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan udelil milosť siedmim generálom. Boli odsúdení za úlohu pri vojenskom prevrate, ktorý v roku 1997 zvrhol islamistickú vládu, informujú dekréty zverejnené v sobotu. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 14:33

Vietnamská komunistická strana nominovala ministra pre verejnú bezpečnosť To Lama do funkcie nového prezidenta krajiny. V sobotu o tom informovali štátne médiá, uviedla agentúra AFP.

Budúci prezident Lam (66) je ministrom verejnej bezpečnosti od roku 2016 a voči hnutiam za ľudské práva v komunistickej krajine presadzoval tvrdý postoj.

Včera 14:31

Rusko by mohlo dodávať Číne svoju ropu tou istou trasou, akou má prechádzať navrhovaný plynovod. Vyhlásil to v piatok (17. 5.) ruský prezident Vladimir Putin. Informovala agentúra Reuters.

Putin na záver dvojdňovej návštevy Číny uviedol, že spolu so svojimi hostiteľmi potvrdil záujem o pokračovanie v navrhovanom plynovode s názvom Sila Sibíri 2.

Včera 13:54

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že Varšava vynaloží na ochranu svojej východnej hranice viac než 2,3 miliardy eur. Zdieľa ju s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad, informuje agentúra AFP.

Poľsko taktiež modernizuje svoju armádu a na obranu vynakladá až štyri percentá hrubého domáceho produktu (HDP), čo je najviac v EÚ.

Včera 13:42

Nemecko zažíva nebezpečnú eskaláciu politickej agresie, čo sa prejavuje prudkým nárastom útokov proti politicky aktívnym ľuďom. Spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová (SPD) to napísala v článku pre nemecký denník Welt. Informovala agentúra DPA.

“Musíme jednoznačne ukázať, že právny štát nebude tolerovať toto násilie – ani voči zeleným, ani voči politikom AfD, ani voči predstaviteľom inej strany,” uviedla.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Na snímke nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová
Včera 13:17

Prudké dažde viedli v noci na sobotu k povodniam v častiach Nemecka, Belgicka i Holandska. Voda zaplavila ulice aj budovy, v niektorých oblastiach museli evakuovať aj obyvateľov, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V juhozápadnej nemeckej spolkovej krajine Sársko stála na uliciach voda a na snímkach zdieľaných na sociálnych sieťach bolo vidieť záchranné zložky, ako evakuujú ľudí do bezpečia.

Včera 12:59

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze sa v piatok pridal k desaťtisícom ľudí, ktorí pochodovali hlavným mestom Tbilisi pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny. Obdobné pochody sa konali aj v približne 20 ďalších gruzínskych mestách, informuje TASR podľa agentúry AP.

Na piatkovom pochode v Tbilisi sa zúčastnil premiér Kobachidze aj predseda parlamentu Šalva Papuašvili.

V Tbilisi sa konal pochod za tradičné rodiny
Na snímke ľudia s gruzínskymi vlajkami počas pochodu za tradičné rodiny pri príležitosti tzv. dňa čistoty rodiny v Tbilisi
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali