Americká Spoločnosť pre liečbu závislostí v otvorenom liste americkým politikom uviedla, že poskytovatelia psychologickej a adiktologickej pomoci hlásia nával nových pacientov.
Podľa zistení denníka The Washington Post len v posledných týždňoch kvôli koronavírusu prišli o prácu takmer 3 milióny Američanov, ktorí sú zo straty práce frustrovaní. Po 8 týždňoch pandémie majú Američania už minimálne 36 miliónov nezamestnaných, USA majú 330 milión obyvateľov, vrátane dôchodcov a malých detí.
Americkí odborníci tvrdia, že pandémia bude mať veľmi negatívny dopad na život Američanov. Varujú Američanov pred alkoholom, liekmi a drogami, ktoré frustrovaným Američanom v konečnom dôsledku nepomôžu, len uškodia.
Američania sa veľmi obávajú aj o svoje životy, epidémia si dosiaľ vyžiadala takmer 90 tisíc životov. Americká nadácia Well Being Fund odhaduje, že až 75 tisíc Američanov môže umrieť kvôli psychologickému tlaku, ktorý sa budú snažiť dostať pod kontrolu pomocou omamných látok.
Psychické úzkosti sú jedným z hlavných dôvodov, prečo začínajú ľudia užívať drogy a utlmujúce lieky. Pandémia koronavírusu frustrovala v USA takmer celú populáciu, väčšina Američanov sa obáva sa o svoju budúcnosť, strata práce má pre Američanov, enormne zaťažených hypotékami, likvidačné dôsledky. Dlhové otroctvo má veľmi negatívny dopad na životaschopnosť americkej spoločnosti.
Pritom čisté svedomie v súvislosti so zneužívaním psychofarmák a opioidov nemajú ani americkí lekári. Ešte v roku 1996 sa prevalila aféra newyorského doktora Barry Schulza, ktorý svojím pacientom predpisoval silne návykový liek OxyContin, prospech z toho mal výrobca lieku a lekári typu Barry Schulza, ktorých farmaceutická spoločnosť za predpisovanie lieku štedro odmeňovala.
Neskôr síce museli farmaceutické firmy Purdue Pharma alebo Johnson&Johnson platiť odškodnenie poškodeným, ktorí sa stali závislí od silne návykových liekov, odškodné však psychické zdravie uvedeným pacientom nevrátilo.
Dnes v USA zomrie na predávkovanie návykovými liekmi denne 130 Američanov, čo je viac ako počet Američanov, ktorí zahynú po útokoch strelnými zbraňami /108 Američanov/.
Washington Post sa obáva, že epidémia koronavírusu plne vyťaží amerických lekárov a psychiatrov, ktorí budú v najbližšej dobe veľmi zaťažení návalom nových frustrovaných pacientov, v americkom štátnom rozpočte však nezvládanie negatívnych trendov v zdravotníctve chýba dostatok financií.
František Olčaj