“Už pár týždňov počúvam o všelijakých, prevažne katastrofických scenároch pri obsadzovaní Ústavného súdu SR vo februári tohto roka. Dnes, keď už poznáme uchádzačov o talár sudcu ústavného súdu, začína najhorší možný vývoj nadobúdať čitateľné kontúry. Ak sa naplní, deviati noví sudcovia budú vymenovaní až prezidentom zvoleným v marci, ktorý sa ujme funkcie 15. júna 2019,“ napísal bývalý predseda Ústavného súdu SR a poradca prezidenta Ján Mazák.
“Časť politikov jasne koketuje s myšlienkou na paralyzovanie Ústavného súdu na obdobie piatich mesiacov. Len preto, aby prezident Andrej Kiska nemohol uplatniť svoju kompetenciu vybrať a vymenovať nových členov Ústavného súdu, o ktorých by už rozhodovala nová hlava štátu,” tvrdí poradca Kisku.
Po tom, čo sa o kandidatúru na Ústavný súd SR pokúsi aj poslanec Robert Fico, sa podľa Mazáka hmla rozptýlila. Tvrdí, že je to dohodnuté.
Bývalý predseda Ústavného súdu SR si zároveň myslí, že vymenovanie nových sudcov, predsedu a podpredsedu Ústavného súdu SR nebude mať podľa všetkého nič spoločné ani s novým prezidentom republiky, ktorý vzíde z volieb v marci tohto roka.
Mazák zároveň opísal scenár ku ktorému pravdepodobne dôjde. Od 17. februára je ústavný súd bez svojho predsedu a v prípade, že by tak bolo až do 15. júna, tak by nový prezident nemohol zložiť sľub. Ten podľa ústavy skladá pred NR SR do rúk predsedu ústavného súdu, ktorý by v danom prípade nebol, a preto by podľa Mazáka nový prezident ostal v pohotovostnej polohe a nemohol vykonávať svoje ústavné kompetencie.
“Ide o zúfalý pokus obísť nielen úradujúceho prezidenta, ale aj budúcu hlavu štátu,” tvrdí.
“Tí, ktorí počítajú s takýmto vývojom a stavom, si zjavne dobre prečítali ústavu,“ zhrnul Mazák a dodáva, že ani kandidáti ako Zuzana Čaputová, František Mikloško alebo Robert Mistrík by neovplyvnili vymenovanie ústavných sudcov, pretože v takomto scenári by úradoval niekto iný, predseda NR SR Andrej Danko.
Historicky sme už takú situáciu, v ktorej nebol zvolený prezident, podľa Mazáka zažili. Ako pozitívny príklad uvádza obdobie, kedy Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident vymenoval prvý ústavný súd, jeho predsedu a podpredsedu. Ako negatívny príklad uvádza udalosť, kedy vláda rozhodovala o udelení nedávno zrušených amnestií.
Vzhľadom na uvedené Mazák konštatuje, že ak by sa to podarilo docieliť, tak by kompetencia vymenovať ústavných sudcov a predsedu ústavného súdu dočasne spadala do pôsobnosti predsedu parlamentu. Tento krok považuje za nehodný štátu, ktorý je súčasťou EÚ.
“Táto dočasnosť má ohurujúci efekt. Znamená ovládnutie Ústavného súdu SR na dvanásť rokov na základe rozhodnutí súčasného predsedu národnej rady. A nový prezident, ak nebude z košiara súčasnej koalície, bude zjavne vystavený podobným nehoráznym rozhodnutiam ústavného súdu, aké musel čítať prezident Andrej Kiska,” ozrejmil na záver poradca Kisku Mazák.
Kandidáti na post sudcov Ústavného súdu SR
Vyjadrenia Mazáka sa netýkajú len expremiéra Fica, ale aj ďalších kandidátov na post ústavných sudcov. Ich mená a navrhovateľov zverejnilo Ministerstvo spravodlivosti SR aj na sociálnej sieti.
Kandidátmi na ústavných sudcov sú Robert Fico, Monika Jankovská, Edita Pfundtner, Eva Kováčechová, Peter Melicher, Juraj Sopoliga, Anton Dulak, Eva Fulcová, Karol Kovács, Miloš Maďar, Ivan Fiačan, Michal Ďuriš, Lucia Kurilovská, Martin Javorček, Kajetán Kičura, Štefan Kseňák, Daniela Švecová, Peter Kresák, Radoslav Procházka, Ján Šikuta, Michal Matulník, Ján Štiavnický, Peter Straka, Boris Gerbery, Ľuboš Szigeti, Zuzana Pitoňáková, Ján Drgonec, Michal Truban, Radovan Hrádek, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Robert Šorl, Soňa Mesiarkinová, Marek Tomašovič, Dagmar Fillová, Pavol Malich, Peter Molnár, Martin Vernarský, Ladislav Duditš a Marián Sluk.