Slabosť ekonomiky
Vrchol pandémia už máme za sebou a investori znovu javia záujem o meny rozvojových krajín. Do popredia vystupujú znaky hospodárskeho rastu, a nie štatistika nakazených koronavírusom. USA sa nemajú čím pochváliť: v druhom štvrťroku očakávajú odborníci nebývalý ekonomický pokles – až na 50% HDP.
Dolár je okrem toho značne precenený, čo vždy hrozí nasledujúcim oslabením. Dôveru k americkej mene podkopáva tiež peňažná politika Federálneho rezervného systému, aby ekonomiku v čase krízy podporil, regulátor do trhov nalial bilióny práve natlačených dolárov.
Ďalšou vážnou hrozbou je nová epidémia koronavírusu, ktorú očakáva väčšina zdravotníkov na jeseň. Ako sa domnievajú analytici Deutsche Bank, v tomto prípade sa dopyt po dolári ako rezervnej mene podstatne zníži.
“Tá hlavná otázka spočíva v tom, či stojí za to kupovať dolár s prémiou za jeho zdanlivú bezpečnosť na pozadí obáv z druhej vlny epidémie,” podotýka hlavný stratég Deutsche Bank pre ázijský trh Samir Goel. Ak sa odvrátia investori od dolára, ten značne zoslabne voči väčšine mien vrátane čínskej.
Ako vysvetlil Goel, v čase neurčitosti investori a obchodníci nakupujú obyčajne dolárové aktíva – ide predsa o svetovú rezervnú menu. Teraz je ale situácia iná. Stratégia odvolanie karanténnych opatrení sa zdá byť v USA horšia ako v iných krajinách. V Európe prebieha tento proces oveľa rýchlejšie.
“Zdá sa, že sa v terajších podmienkach dopyt po dolári znižuje,” konštatoval odborník
Nie je to na prospech
Zároveň je americká mena aj naďalej pod tlakom rozpočtových a dlhových problémov. O tom, že sa doba neprimeraných privilégií doláru blíži ku koncu, prehovoril v júni starší vedecký pracovník Johnsonovho ústavu pre medzinárodné vzťahy a bývalý šéf ázijského oddielu investičnej banky Morgan Stanley Stephen Roach.
“Čísla hovoria samy za seba. Federálny dlh USA dosiahol 26 biliónov a rastie mesačne o jeden bilión. A to je dvanásťkrát rýchlejšie ako pred začiatkom koronavírusovej epidémie. Rozpočtový deficit presahuje tri bilióny, “potvrdzuje Alexander Razuvajev, vedúci informačného a analytického strediska Alpari.
Ako pripomenul Roach, v januári až apríli sa zvýšil index doláru o sedem percent, pretože investori celého sveta videli v americkej mene ochranné aktívum na dobu krízy. V dôsledku toho sa podľa odhadov Banky pre medzinárodné vysporiadanie kotuje teraz dolár o 33% vyššie, než bola minimálna kotácia z roku 2011.
Už v roku 2021 sa však môže znehodnotiť o jednu tretinu, varuje finančník. Privedie k tomu prudké zníženie úspor obyvateľstva a rast štátneho dlhu na pozadí úspešného prekonania krízy hlavnými obchodnými partnermi USA.
Roach poukázal tiež na to, že vo svete vznikajú stále vážnejšie obavy týkajúce sa kedysi všeobecne uznávanej výlučnosti americkej peňažnej jednotky. “Meny určujú bilanciu medzi vnútorným hospodárskym základom krajiny a vonkajšími predstavami o jej sile alebo slabosti,” podotýka Roach. “V USA sa teraz táto bilancia rýchlo mení, takže krach dolára je možný už v najbližšej dobe.”
Ďalším rizikom sú veľmi nízke úrokové sadzby, ktoré znížil Fed skoro na nulu. Podľa Roachovho názoru sa to pravdepodobne nezmení v priebehu mnohých rokov, čo v spojení s veľkými štátnymi pôžičkami zvýši “značné makroekonomické nevyváženosti” a zasadí ranu doláru.
“Ekonomika USA už dávno trpí mimoriadne nízkou úrovňou vnútorných úspor a chronickým deficitom bežného účtu,” dodal Roach a zdôraznil, že sa situácia len zhorší.
Britská banka Standard Chartered zároveň nevylučuje, že sa Fed neobmedzí na nulovej úrokovej sadzbe a v konečnom dôsledku ich zmení na zápornú. Podľa názoru ekonómov sa bude musieť regulátor k tomu uchýliť, ak nesplní tempo obnovenia ekonomiky očakávania, a ak budú vyčerpané nástroje peňažnej a úverovej politiky.
“Fed sa zníži do pásma mínus 0,5% až mínus jedno percento,” domnievajú sa analytici banky. Tento scenár sa považuje za stále pravdepodobnejší na pozadí hlbokého a dlhého ekonomického poklesu tiež v americkom Goldman Sachs.
Ako vysvetľujú v Standard Chartered, zníženie sadzby Fedu pre federálne fondy na mínus 0,5% až mínus jedno percento spôsobí značné zníženie výnosnosti štátnych dlhopisov, čo Washingtonu uľahčí obsluhovanie dlhu. Doláru to ale neveští nič dobré – globálny deficit americkej meny skončí, a tá nevyhnutne zlacnie.