O čom sa v skutočnosti rokuje v Bruseli, povedané celkom polopatisticky

O čom sa v skutočnosti rokuje v Bruseli, povedané celkom polopatisticky

Brusel 20. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco, Pool)

 

Je „plán obnovy EÚ“ naozaj takou skvelou pomocou bez nebezpečných úskalí, ako tvrdí Európska komisia? A prečo sa hlavy členských štátov už tri dni nevedia dohodnúť?

Na snímke zľava holandský premiér Mark Rutte, nemecká kancelárka Angela Merkelová, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Ústrednou témou „plánu obnovy“ je nástroj „Next Generation EU“, čo je balík financií v objeme 750 miliárd eur. Toľko peňazí pokope nikto nemá a dá sa rozumne predpokladať, že podstatná časť z nich sa v konečnom dôsledku bude musieť vytlačiť „z ničoho“.

Reklama

V praxi to bude znamenať, že európske peniaze stratia hodnotu, čiže v konečnom dôsledku to zaplatíme my všetci – tie peniaze totiž v skutočnosti vzniknú tak, že naše úspory a naše výplaty síce ostanú číselne rovnaké, ale reálne za ne budeme môcť menej kúpiť.

A vlastne tak zaplatíme účet dvakrát: druhýkrát samozrejme preto, lebo tie peniaze nedostaneme ako dar, ale to budú pôžičky, ktoré bude treba o niekoľko rokov splatiť.

Reklama

V princípe by nemuselo byť zlé riešenie sa o obnovu Európy po koronovej katastrofe nejako podeliť, veď ak vznikli objektívne škody, ktoré nikto nezapríčinil, niekto to zaplatiť musí a po správnosti by sme sa na to mali zložiť všetci, veď musíme byť solidárni. Otázka však je, čo rozumieme pod pojmom „obnova Európy“.

Hovoria o digitalizácii. Ale je digitalizácia obnovou po katastrofe? Hovoria o „zelenej ekonomike“. Ale je zelená ekonomika obnovou po katastrofe? A vlastne, ktoré z výdavkov štátu sú vynaložené na skutočnú obnovu, čiže nápravou škôd spôsobených či už priamo koronavírusom, alebo vypnutím ekonomiky v rámci prevencie?

Nepochybne, časť tých výdavkov je naozaj spojených s koronakrízou. Lenže, žiaľ, s týmto fenoménom prišiel aj jeden nepríjemný sprievodný jav, ktorý sa týka všetkých úrovní: od európskej, cez národnú, až po lokálnu: vznikol tu obrovský priestor pre politických podvodníkov na zneužitie situácie, na korupciu a „ulievanie“ peňazí pod zámienkou škôd spôsobených koronakrízou kamsi úplne inam. Pekne a na plné ústa o tom hovorí aj poslanec Tomáš Taraba (nezávislý) TU.

Najpodstatnejšia otázka teraz je, čo bude s tými peniazmi. Kam reálne pôjdu? Toto je nepochybne kameň úrazu, a je to jasné všetkým zúčastneným – no, možno okrem niektorých východoeurópskych delegácií, ktoré sa venujú viac belgickému pivu, než reálnej europolitike.

Hašterenie sa o peniaze, nie nepodobné tomu medzi babami na trhu, to je dôvod, prečo sa rokovania ťahajú od piatka, a prečo Holanďania, Rakúšania, Dáni, Švédi, Fíni, teda krajiny, kde si ich predstavitelia zachovali zvyšky porozumenia súvislostiam, resp. možno nie sú celkom bezhlavými vykonávateľmi príkazov z bruselskej centrály, chcú vyrokovať nejaké výhody. Je im jasné, že rokovania sú teraz najmä o tom, kto bude musieť viac platiť – a oni sú na znevýhodnenej strane.

Reklama

Je tu totiž princíp solidárneho prerozdeľovania, keď finančne problémové (niekto by povedal, že nedisciplinované) krajiny dostanú podstatne viac ako iné. Aby sme boli konkrétni, podstatná časť peňazí sa rozdelí Taliansku a Španielsku. Áno, isteže tie krajiny boli silne postihnuté koronavírusovou pandémiou, ale život sa predsa rovnako zastavil aj inde.

A čiste náhodou tie dve krajiny boli ekonomicky na tom veľmi zle, pokiaľ ide o zadĺženie, už pred koronou. A tak, keď sa na to pozrieme s trochou odstupu: kam teda reálne pôjdu peniaze, ktoré my všetci zaplatíme „na obnovu Európy“? Z veľkej časti do nemeckých, francúzskych a iných bánk ako splácanie starých talianskych a španielskych dlhov…

Nuž, s istou dávkou cynizmu môžeme povedať, že svojím spôsobom to naozaj bude spôsob obnovy Európy, keďže bez záchrany Talianska a Španielska by Európa mala naozaj veľký problém. Vlastne, presnejšie povedané, nie Európa, ale konkrétne EÚ by mala problém.

So zadlžovaním Európy cez „program obnovy“ sa súčasne hovorí aj o nových „európskych daniach“ z uhlíka, plastov, digitálnych či finančných operácií. Vraj tieto dane z veľkej časti môžu splatiť ten obrovský dlh, ktorý na seba máme zobrať. Lenže toto je čistý, ehm, aby sme ostali v slušnej terminológii, povedzme že populizmus.

Uvalenie nových daní na ekonomické subjekty totiž vôbec nie je opačný proces k zadlžovaniu – tie peniaze nevzniknú samy od seba, niekto ich bude musieť zaplatiť. Teda je to len ďalšie vyciciavanie obyvateľstva, pretože je celkom jasné, že tieto dane si výrobcovia premietnu do cien, ktoré zase len zaplatíme my všetci.

Reklama

Takže toto bruselské figliarstvo nakoniec zaplatíme ešte tretíkrát…

No a ešte je tu jedna dôležitá, a asi tá najpodstatnejšia pointa, o ktorej už hovorili mnohí. Vzniká tu precedens, ktorým EÚ berie členským štátom určité právomoci a nenápadne tak urobila veľmi dôležitý krok k ďalšej centralizácii.

Komisár Johannes Hahn, ktorý je zodpovedný za rozpočet EÚ, vysvetlil, kde je podstata „plánu obnovy“, o ktorom sa teraz v Bruseli jedná: „Spoločnými silami môžeme dosiahnuť to, že Európa bude konkurencieschopnejšia, odolnejšia a zvrchovanejšia.“ Ale čo presne znamená, že EÚ bude zvrchovanejšia? Boli doposiaľ národné členské štáty málo zvrchované? Odpoveď iste poznáte aj sami: tu vôbec nejde o zvrchovanosť členských štátov, ale práve o zvrchovanú moc Bruselu, ktorý by veľmi rád bol zvrchovaným pánom nad celou Európou. A koronakríza mu pri týchto plánoch prišla veľmi vhod…

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:44

Verejná komisia na prešetrenie podozrení zo zasahovania zahraničia do kanadských volieb v rokoch 2019 a 2021, ktoré vrátili k moci liberálnu vládu Justina Trudeaua, skonštatovala prítomnosť takýchto zásahov. Nemali však vplyv na výsledok volieb.

07:31

Palestínske hnutie Hamas uviedlo, že jeho delegácia odcestuje v sobotu “s pozitívnym duchom” naspäť do Káhiry, kde chce obnoviť rozhovory o prímerí v Pásme Gazy v rámci najnovšieho úsilia o zastavenie takmer sedemmesačnej vojny s Izraelom.

07:23

Kanadská polícia v piatok oznámila, že zadržala troch ľudí, ktorí sú občanmi Indie, v súvislosti s vlaňajšou vraždou sikhského aktivistu Hardeepa Singha Nijjara. Zároveň uviedla, že v súvislosti s vraždou vyšetruje aj možné napojenie na indickú vládu.

07:10

Nepálsky najvyšší súd nariadil vláde, aby obmedzila počet povolení na výstup na Mount Everest a ďalšie vysoké hory. Agentúre AFP to v piatok povedal právnik, ktorý sa zasadzoval o takéto obmedzenie.

06:45

Pozemný útok izraelskej armády na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy sa môže skončiť masakrom, varoval v piatok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podľa humanitárnych organizácií našlo v Rafahu útočisko približne 1,2 milióna Palestínčanov.

06:35

Americkí vojaci presunuli výstavbu plávajúceho móla, ktoré má slúžiť na dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, z mora neďaleko pobrežia mesta Gaza do izraelského prístavu Ašdod. Odôvodnili to nepriaznivým počasím.

06:30

Pozastavenie obchodu s Izraelom zo strany Turecka má prinútiť Izrael k prímeriu v Pásme Gazy a k zvýšeniu dodávok humanitárnej pomoci. Vyhlásil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Včera 20:38

Elon Musk predpovedal koniec dolára, ak sa USA nevysporiadajú so svojím štátnym dlhom.

„Musíme niečo urobiť s naším štátnym dlhom, inak bude dolár bezcenný,“ napísal na svojej sociálnej sieti X.

Počas Bidenovho prezidentovania vzrástol štátny dlh USA na 34,4 bilióna dolárov. Ako predpovedá MMF, v roku 2024 prekročí hranicu 123 % HDP krajiny.

Včera 20:12

Americké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo v piatok Rusko zo série “zlomyseľných” kybernetických útokov proti európskym krajinám vrátane Slovenska.

Včera 20:04

Jemenskí húsíjski povstalci v piatok pohrozili eskaláciou svojich útokov na lode smerujúce do izraelských prístavov ako odvetu za prípadnú izraelskú ofenzívu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. V Rafahu našlo útočisko pred bojmi v iných častiach tejto enklávy vyše milióna Palestínčanov.

Včera 19:57

Ceny ropy v piatok klesli a za celý týždeň smerujú k najvýraznejšiemu poklesu za posledné tri mesiace. Náladu na trhoch ovplyvnil najmä horší než očakávaný vývoj na americkom pracovnom trhu za apríl. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli dosiahla do 19.03 h SELČ 83,25 USD (77,49 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 42 centov (0,50 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom dosiahla 78,46 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 49 centov (0,62 %).

Včera 19:34

Rusko prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Berlíne poprelo zapojenie do vlaňajšieho kybernetického útoku na koaličnú Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD).

Včera 19:23

V Česku sa na budúci týždeň začne vojenské cvičenie Severoatlantickej aliancie Immediate Response (Okamžitá odpoveď). Zúčastní sa na ňom približne 1200 vojakov, z toho asi 850 ich pricestuje zo Spojených štátov. V piatok to oznámilo české ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Žena pózuje medzi tulipánmi počas návštevy Harrisonovho tulipánového festivalu v Agassiz v Britskej Kolumbii

Autor: AP/Darryl Dyck/The Canadian Press via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali