Exception PCB, Číňanmi vlastnená spoločnosť so sídlom v anglickom Gloucestershire, vyrába plošné spoje, ktoré kontrolujú motory, osvetlenie, palivo a navigačné systémy lietadla F-35. Tento stroj je najdrahším zbraňovým systémom, ktorý bol kedy vyrobený.
Kým britské ministerstvo obrany trvá na tom, že sa jedná o prevereného dodávateľa pre oblasť obrany, ktorý nepredstavuje “žiadne riziko”, mesiace hystérie okolo údajnej čínskej špionáže sa odrazili na stave britskej spoločnosti. Britské médiá a politici sú teraz rozrušení kvôli tomuto “šokujúcemu odhaleniu”.
“Boli sme totálne a úplne naivný ohľadom úlohy Číny a až teraz sa ľudia začínajú prebúdzať,” povedal bývalý minister obrany Gerald Howarth novinám Telegraph, kde vyjadril znepokojenie kvôli čínskej účasti na tajnom obrannom programe.
“Ja si myslím, že to berie dych,” povedal poslanec Bob Seely pre SkyNews. “Nie je to otázka, či je to zlé. Je to otázka: Ako veľmi je to zlé? ” dodal.
Spoločnosť Exception PCB bola v roku 2013 kúpená spoločnosťou Shenzhen Fastprint. Vlastníctvo zo strany Číny nebolo nikdy skrývané. Okrem stíhačky F-35 spoločnosť tiež pracovala na stíhačke Eurofighter Typhoon, vrtuľníka Apache a ďalších citlivých programoch.
Riaditeľ spoločnosti pre SkyNews vyhlásil, že existujú “jasné firewally”, ktoré delia spoločnosť od jej čínskych vlastníkov, okrem toho tiež dodal, že firma dodáva len čisté plošné spoje, žiadne ďalšie elektronické informácie. Výrobca lietadla Lockheed Martin ale nevyzerá tak isto, vyhlásil, že “ako všetky komponenty F-35” sú plošné spoje “opakovane kontrolované v každej fáze výroby”.
“Exception PCB nevidí ani nemá prístup k žiadnym citlivým programom a existuje obmedzené až žiadne riziko spojené s ich minimálnou rolou v programe,” vyhlásila spoločnosť Lockheed Martin s tým, že má k dispozícii alternatívnych dodávateľov, “keby Exception PCB bola v budúcnosti označená za neschválený zdroj “.
Americká stíhačka F-35 je lietadlo piatej generácie. Na rozdiel od svojich predchodcov, amerických lietadiel štvrtej generácie F-16, F-18 a F-15 si má tento nový stroj poradiť aj s najnovšími lietadlami potenciálneho protivníka. Za hlavného protivníka tohto letúna sú považované lietadlá ruskej výroby a protivzdušné systémy S-300 a S-400.
V tejto súvislosti vznikajú trenice medzi partnermi NATO, ktorí sa zúčastňujú na projekte F-35. Turecko, ktoré tiež zamýšľa si tieto stroje zaobstarať, v nedávnej dobe uzavrelo kontrakt na dodávku ruských protivzdušných systémov S-400. Spojené štáty sa v tejto súvislosti Turecku vyhrážajú, že ak nakúpi od ruskej strany S-400, nebudú im predané nové stíhačky F-35.
F-35 je dlhodobo kritizovaná kvôli jej cene a neustálym problémom s vývinom a výrobou. Pred niekoľkými dňami ale o záujme o nákup stíhačiek F-35 nehľadiac na cenu a neustále technické problémy hovorilo aj Poľsko. To vyjadrilo záujem o niekoľko desiatok strojov tohto typu.