Bratislava/Praha 29. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR/AP-Omar Havana)
Po tom, čo český minister zahraničia Lipavský (Priráti), vyjadril v Českej televízii predsavzatie, že Fica pri jeho prípadnom premiérovaní „treba veľmi pozorne sledovať”, sa mu jeho želanie čoskoro vyplní a môže nielen on, ale aj celá ČR slovenského premiéra sledovať „proklatě zblízka”. Napriek tomu, že po kritike predvolebného vývoja na Slovensku zo strany českých predstaviteľov, sa objavili u časti slovenskej verejnosti názory, že prvá oficiálna návšteva slovenského premiéra by nemala smerovať do Prahy, ale Budapešti, Fico neporuší tradíciu a jeho prvé kroky povedú k našim susedom za rieku Moravu
Nie je to tak dávno, čo prezident ČR Pavel či česká eurokomisárka Jourová dvíhali nad Slovenskom varovný prst a vyjadrili znepokojenie nad predvolebným vývojom v SR. Podľa samotnej eurokomisárky Jourovej, sa Slovensko „môže stať druhým Maďarskom”. Ku kritike sa neskôr pridal aj český minister zahraničia Lipavský, ktorý v českej televízii označil viaceré výroky predsedu Smeru Roberta Fica za nehorázne a zdôraznil, že prípadný nástup Fica do funkcie premiéra je niečo, čo treba veľmi pozorne sledovať.
„Prial by som si, aby to bola len predvolebná rétorika a od niektorých úplne nehoráznych výrokov tiež ustúpil,” uviedol na adresu Fica Lipavský v programe Otázky Václava Moravca Českej televízie (ČT).
K českým politikom, ktorý podrobovali Fica kritike, sa pridával svojimi útokmi aj český mainstream. Keď sa predsedovi Smeru podarilo vyhrať voľby a ako premiér zamieril do Bruselu prezentovať názor väčšiny obyvateľov SR, česká tlač ostala verná svojim naratívom a titulkom: „Fico okamžite najel na ruskou notu”, „ocenila” postoj Fica k dodávkam zbraní na Ukrajinu.
Po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli, premiér Fico potvrdil informáciu, že jeho prvá zahraničná pracovná návšteva povedie do Prahy a má za cieľ oživiť Vyšehradskú štvorku (V4). Fico spresnil, že po bilaterálnom stretnutí s českým premiérom Petrom Fialom sa dohodli na jeho oficiálnej návšteve Českej republiky. Bude to jeho prvá zahraničná pracovná návšteva a uskutoční sa po skončení afrického turné, ktoré má Fiala dávnejšie naplánované. Dodal, že navštíviť chce v čo najkratšom čase aj všetky krajiny Vyšehradskej štvorky.
Aj keď konkrétny termín oficiálnej návštevy nového slovenského premiéra Roberta Fica v ČR zatiaľ nebol určený, podľa premiéra ČR Fialu by sa mala uskutočniť v „dohľadnej dobe”. Český premiér po stretnutí popri rokovaniach v Bruseli, vyhlásil, že s Ficom sa zhodli na potrebe pokračovať vo „výbornej spolupráci” medzi svojimi krajinami, pričom spomenul, že „verejnosť v oboch krajinách od nás chce, aby sme spolu dokázali hovoriť, aby sme dokázali spolupracovať na projektoch v prospech našich občanov.”
V súvislosti s pripravovanou – prvou zahraničnou cestou slovenského premiéra do ČR netreba opomenúť ani názor bývalého slovenského veľvyslanca v ČR Petra Weissa, podľa ktorého politici nastupujúcej slovenskej vlády by mohli využiť tradíciu prvých zahraničných ciest k českému partnerovi a vysvetliť svoje pozície a postoje aj v Prahe, kde pred voľbami zaznievali obavy z vnútropolitického vývoja na Slovensku.
Podľa Weissa máme na výber, či sa budeme politicky orientovať viac na Maďarsko, ktoré má dlhodobo komplikované vzťahy s Európskou úniou, alebo na českých a poľských partnerov.
Aj napriek tomu, že Weiss hovorí o vysvetľovaní „slovenského postoja” nášmu českému susedovi, je potrebné pripomenúť, že Slovensko by sa akýmkoľvek obšírnym vysvetľovaním „svojho postoja” dostalo do ešte viac submisívneho postoja voči ČR, čím by sa len prehĺbil „tútorský postoj” ČR voči Slovensku, ktorého sa Česi evidentne ani po 30 rokoch od rozdelenia federácie nevedia zbaviť. Veta: „Lebo takto si to vyžaduje väčšina slovenského národa,” by minimálne nateraz mohla pri objasňovaní si vzájomných stanovísk stačiť.
Faktom však ostáva, že Slovákov a Čechov spája menej komplikovaná história historických tráum ako je tomu v prípade spolužitia s Maďarmi v Uhorsku, no politické postoje Budapešti sú Slovákom určite bližšie ako tie české.
Postoj maďarského ministra zahraničia Szijjártóa, ktorý sa prednedávnom ako jediný zahraničný politik zastal slovenského (vtedy ešte opozičného) politika, keď upozornil na to, že po celom svete prebieha hon na politikov, ktorí sú v opozícii voči medzinárodnému liberálnemu mainstreamu a statočne zastupujú národné záujmy, pričom spomenul, že na Slovensku bol zatknutý jeden z popredných politikov strany, ktorá má najväčšie šance v jesenných parlamentných voľbách, hovorí za všetko a je potrebné si ho občas pripomenúť.