Kutilová vysvetlila, že pred niekoľkými mesiacmi dala do pozornosti video s príhovorom Erdogana, kde hovoril, že musí pomôcť svojmu bratovi Azerbajdžanu vo vojne s Arménskom, aby dokončili prácu, o ktorú sa ich predkovia po stáročia na Kaukaze snažili.
“Treba pripomenúť, že Turci začali pokus o vyhladenie Arménov už počas Osmanskej ríše a počas 1. sv. vojny a krátko po jej skončení, kedy spáchali prvú genocídu v dejinách ľudstva riadenú štátom,” napísala česká novinárka.
Doplnila ďalej, že v roku 1915 bolo v Turecku vyvraždené takmer všetko arménske obyvateľstvo v počte asi 1,5 milióna ľudí. “Strašnými spôsobmi ako upaľovanie v kostoloch, ukrižovanie, pochovávanie za živa. Vraždili systematicky všetkých – mužov, ženy a aj deti.”
“Genocída bola rozpútaná stranou Mladoturkov a riadená štátom. Dokonca aj Nemci sa potom nimi inšpirovali, keď plánovali vyhladenie Židov. Dodnes Turecko arménsku genocídu neuznalo a neospravedlnila sa za ňu,” podotýka v komentári Markéta Kutilová.
.
Konflikt o Karabach
Kutilová dodala, že v rovnakom čase, kedy Erdogan začal takto hovoriť, začal podobne hovoriť aj azerbajdžanský diktátor Aliev. “Už niekedy v júli teda bolo jasné, že sa niečo chystá. Ostatne, Erdogan sa netají tým, že chce obnoviť Osmanskú ríšu a Náhorný Karabach aj Arménsko bývali jej súčasťou.”
“27. septembra vypukla vojna o Karabach, v ktorej je Turecko priamo zapojené a poslalo tam i tisíc žoldnierov z islamistických skupín zo Sýrie. Teraz sa hovorí o tom, že majú prísť tisíce ďalších islamistických radikálov naverbovaných v Pakistane a Afganistane.”
Azerbajdžan má podľa Kutilovej vďaka tureckej pomoci veľkú prevahu a bez rozpakov používa moderné zbraňové systémy aj proti civilnému obyvateľstvu. “Čo samozrejme Arméni robia tiež, hoci ich zbrane sú o dosť horšie….”
“Niet teda divu, že všetci Arméni hovoria o tom, že táto vojna nie je o územie Karabachu, ale vojna o ich prežitie, v ich poňatí vojna o prežitie kresťanského národa vklineného medzi moslimskými susedmi (Turecko a Azerbajdžan).”
.
Markéta Kutilová uviedla, že pre Azerbajdžan je to zase vojna na získanie kontroly nad územím, ktoré mal pod správou počas éry ZSSR. “Hoci väčšinoví obyvatelia tam vždy odpradávna boli arménske kmene. A o čo ide Turecku, to hovorí turecký vodca bez rozpakov sám…”
Jaroslav Zajac