Byť spojencom USA: odtajnená vražda milióna ľudí

Byť spojencom USA: odtajnená vražda milióna ľudí

Jakarta 22. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto: Sputnik/ Mikhail Tsyganov)

 

O blížiacej sa návšteve Donalda Trumpa v Ázii (vrátane v kľúčových štátoch, Číne a Japonsku) už dnes hovoria, že to bude najzávažnejšia zahraničnopolitická udalosť jeho prezidentovania.

Ilustračné foto

Stalo sa žiaľ, že práve pred návštevou, tento týždeň, boli zverejnené tisíce dokumentov amerického ministerstva zahraničia o spoluúčasti americkej diplomacie na zavraždení stoviek tisíc, a možno aj milióna, ľudí v Indonézii v rokoch 1965-1966.

Reklama

Zdalo by sa, že ide o starý príbeh. Ale vieme predsa, že občas tiež skoršie historické epizódy, stačí pripomenúť Druhú svetovú vojnu, nadobúdajú v dnešnej politike rozhodujúceho významu. Ukazujú a pripomínajú, s kým a s čím majú krajiny a národy do činenia.

 

Reklama

Fantastická zmena

Povieme hneď, že daný príbeh nemá nič spoločné s Trumpom a jeho zahraničnou politikou, proste vyšlo to tak, že práve na tohto prezidenta padajú tony dedičstva po predchodcoch. Odtajnenie spisov z Jakarty má takisto dosť dlhú históriu. Boli zverejnené práve dnes, pretože to bolo nariadenie Baracka Obamu, ktoré nikoho nenapadlo zrušiť. Aj keď si predtým CIA veľmi priala pochovať navždy “indonézsky prípad.” Skrátka a dobre, ide o náhodu.

Píše sa teda rok 1965. V obrovskej Indonézii (má dnes 265 miliónov obyvateľov) sa koná vojenský prevrat, armáda izoluje protiamerického prezidenta Sukarna a začína masové zúčtovanie s komunistami.

Musíme poznamenať, že v tejto histórickej udalosti nefigurujú žiadni anjeli. Bola to doba, kedy komunisti a iné ľavicové spolky neboli v Ázii jednoducho ľuďmi Pekingu, ale boli to radikáli, často ozbrojení, ktorí pracovali v zázemí, v závislosti od krajiny. Tiež Sukarno sa nedá označiť za úspešného manažéra.

Pozrime sa ale na túto situáciu z hľadiska USA: v podstate už prebieha vojna v Indočíne, teda, vojna so svetovým komunizmom. Nepriateľom v tejto vojne je Čína a tiež ZSSR a ďalšie krajiny. A tu majú reálnu vyhliadku na definitívnu “komunizaciu” ešte jedného ázijského giganta. Toto je už trochu veľa.

Reklama

A dnes teda čítame, ako americkí diplomati z Jakarty posielajú správy na ministerstvo zahraničia: “fantastická zmena len za niekoľko týždňov” – ale už cez 100 tisíc mŕtvych. Ďalší telegram: “naozaj nevieme, ktoré číslo je reálnejšie: 100 tisíc alebo skôr jeden milión.”

 

Silné a prosperujúce krajiny – to je zlé

Misia bola splnená. K moci prišiel generál Suharto, stal sa z neho najlepší priateľ USA, začal kupovať americké zbrane, pustil do krajiny amerických a ďalších investorov. Hádajte, čo bolo ďalej: za 30 rokov sa USA nielen zbavili Suharta, ale zúčastnili sa skutočného masakru v Indonézii.

Tieto dokumenty nikto zatiaľ neodtajnil. Ide o veľmi podozrivý príbeh ázijskej finančnej krízy 1997-1999. Indonézia, ktorá už bola považovaná za skutočný ekonomický zázrak, za vzorný štát podľa všetkých dokumentov OSN, zrazu padla, jej mena bola úplne znehodnotená. Navyše bol od nej odtrhnutý veľký kus, Východný Timor. Len nedávno bol Suharto najlepším priateľom USA, ktorý bojoval s dosť zlovestnými ozbrojenými rebelmi na Timore, a zrazu sú z týchto rebelov bojovníci za demokraciu a zo Suharta typický diktátor a zločinec.

Reklama

Táto kríza, keď nie katastrofa, nedávneho ázijského zázraku trvala asi 10 rokov a bola prekonaná až dnes.

Je zaujímavé, ak dôjde raz k odtajneniu dokumentov, napríklad z roku 1999, s nasledujúcim obsahom: Amerika nepotrebuje dnes žiadne mocné a vplyvné štáty. ZSSR sme zničili, Juhosláviu ničíme, potom musíme usadiť Indonézii a potom aj Čínu. Proste preto, že existujú a majú sa príliš dobre. A že Suharto bol naším priateľom, to predsa začalo za prezidenta Johnsona, zatiaľ čo dnes máme Clintona. A vôbec, tri desaťročia pri moci, toto nie je náš štýl, dokonca ani pre priateľov.

Na rozdiel od Muammara Kaddáfího, ktorý naivne pristúpil na isté dohody s USA a celým Západom, zomrel generál Suharto vo vlastnej posteli v roku 2008, aj keď mal stále čeliť obvineniam z okrádania štátu. Skrátka, nie je to ľahké, byť priateľom USA, dá sa dokonca povedať, že je to nebezpečné.

Táto história má tiež ešte jednu stranu. Odtajnené diplomatické dokumenty amerického MZV z polovice šesťdesiatych rokov svedčia o tom, že sa zúčtovania s komunistami zúčastnili tiež islamistické organizácie. Americká diplomacia nemala proti tomu žiadne námietky. Ale tak či onak, stáva sa dnes faktor radikálneho džihádu v Indonézii dosť nebezpečným. A začalo to práve vtedy.

Znamená to teda, že sa nielen Severná Kórea, ale vôbec žiadna krajina nemá o ničom dohovárať s USA? Nie, je to možné a je to potrebné. Lenže máme pozorne sledovať, ako sa tieto dohody plnia, a vôbec nezabúdať, s kým máme do činenia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:44

Európske akciové trhy pokračovali v piatok v raste vyššie a dostali sa na nové rekordné maximá. Podporili ich nádeje na znižovanie úrokových sadzieb v USA.

Včera 19:38

Pri piatkových záplavách v Afganistane zahynulo najmenej 50 ľudí, počet obetí sa však podľa tamojšieho ministerstva vnútra môže ešte zvýšiť.

Včera 19:34

Pri bojoch v jednej zo štvrtí palestínskeho mesta Gaza v piatok zahynuli štyria vojaci izraelskej armády. Podľa predbežného vyšetrovania ich zabilo výbušné zariadenie. Pri výbuchu sa vážne zranili aj ďalší dvaja dvojaci.

Včera 19:31

Desaťtisíce farmárov a pravicových aktivistov v piatok vo Varšave protestovali proti environmentálnej politike Európskej únie (EÚ). Demonštranti žiadali uvoľnenie environmentálnych opatrení EÚ a zastúpeniu EÚ vo Varšave odovzdali petíciu. Počas protestu na podporu svojich požiadaviek trúbili, púšťali sirény, odpaľovali ohňostroje a mávali transparentmi s nápisom “Preč so zelenou dohodou“. Na proteste sa podľa odhadu hovorkyne miestnych úradov zúčastnilo 30.000 až 35.000 ľudí, organizátori však očakávali viac.

Poľsko protest farmári
Poľskí farmári a ďalší demonštranti sa zhromaždili v centre Varšavy, aby protestovali proti klimatickej politike Európskej únie a proeurópskej vláde Poľska, v piatok 10. mája 2024
Včera 19:25

Spoločnosť OpenAI v pondelok oznámi vytvorenie vlastného vyhľadávača, ktorý už bol označený za „zabijaka Googlu“.

Píše o tom agentúra Bloomberg.

Ide vraj o rozšírenie pre ChatGPT, ktoré mu umožní okamžite poskytovať podrobné výsledky s odkazmi na zdroje a dokonca vizualizovať obsah.

Zaujímavé je, že OpenAI chce svoj produkt oznámiť deň pred konferenciou Googlu, na ktorej IT gigant predstaví svoje top novinky.

Včera 19:07

Americký prezident Joe Biden v piatok schválil nový vojenský balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 400 miliónov dolárov (371 miliónov eur), informoval Biely dom.

Včera 18:44

Valné zhromaždenie OSN v piatok väčšinovo schválilo rezolúciu, ktorá zlepšuje postavenie Palestínčanov v rámci OSN a odporúča prijať ich za plných členov v tejto organizácii.

Včera 18:43

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Soľskyj v piatok oficiálne rezignoval pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále.

Včera 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vymenoval Michaila Mišustina do funkcie predsedu vlády. Predchádzalo tomu schválenie Štátnou dumou, dolnou komorou parlamentu.

Michail Mišustin
Na snímke ruský premiér Michail Mišustin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali