Šéf Bieleho domu Donald Trump je veľmi negatívny k zvyšovaniu percentných sadzieb, uvádza Business Insider. Teraz sú pre nich drahé pôžičky, ktoré spomaľujú rast ekonomiky, veľmi nevýhodné, veď on chce predvádzať blahodarný vplyv svojej izolačnej politiky. Existuje ešte jeden veľký problém, tým je financovanie štátneho dlhu USA, podotýka list.
V tejto súvislosti Trump útočí na americkú centrálnu banku, ako však ukazujú posledné údaje, tá nemá nič spoločné s rastom percentných sadzieb, vysvetľuje autor článku. Ukazuje sa, že za to môže Rusko, ktoré sa prakticky vzdalo role veriteľa USA. Od apríla do mája sa ruské aktíva v amerických obligáciách štátneho dlhu znížila z 96 miliard na 15 miliard dolárov.
Moskva mala veľa dôvodov, aby sa vzdala cenných papierov. V Kremli sa boja, že po protiruských sankciách, ktoré boli prijaté v apríli, sa opatrenia môžu dotknúť i obchodu amerických obligácií. Ich predaj je chytrý spôsob, ako sa poistiť pred prípadom konfiškácie.
Zároveň predaj cenných papierov posilňuje ruský rubeľ. Naviac Rusko už dlho vsádza na diverzifikáciu vlastných menových rezerv a tiež sa chce zbaviť závislosti na dolári. Niektorí experti si myslia, že akcie Ruska sú cieleným úderom na Achillovu pätu USA, veď od nedávnej doby sa kvôli zvýšeniu rozpočtového deficitu americká závislosť na svojich veriteľoch podstatne zvýšila.
Ale v skutočnosti je Rusko v porovnaní s Čínou pomerne malý veriteľ, zdôrazňuje Business Insider. Pokiaľ Peking uzavrie finančný kohútik, následky budú oveľa horšie. V januári sa hovorilo o tom, že Čína pozastavuje nákup amerických obligácií, čo vyvolalo prudký rast percentných sadzieb. Dnes Čína vlastní cenné papiere v hodnote 1,18 trilióna dolárov.
Pritom Trump Pekingu hrozí clami na tak veľký objem exportu, že Čína mu to môže oplatiť rovnakou mincou. A predaj amerických obligácií je jedným zo spôsobov pomsty. Ale nie je to všetko tak jednoduché, predaj časti cenných papierov sa tak ako tak dotkne i ďalších veriteľov, môže to vyvolať efekt bumerangu. Zvyšok obligácií by sa tým pádom znehodnotil, čím by Číňania uškodili sami sebe.
Naviac teraz Čína trpí slabým juanom, podotýkajú noviny. V rokoch 2015-2016 prudký pád kurzu miestnej meny viedol k veľkým nepokojom na burze. A aby sa podobná situácia v budúcnosti neopakovala, môže Peking prijať opatrenia na posilnenie juanu. Jedným z týchto opatrení môže byť práve predaj amerických obligácií.