Bryan Adams to napísal tento týždeň na Instagrame. Pandémiu dáva za vinu Číne.
„Dnes večer mal byť začiatok koncertov v Royal Albert hall, ale kvôli poje…ým netopiere žerúcim bastardom a mokrým trhom so zvieratami je teraz celý svet v karantene, nehovoriac o tisícoch, ktoré na tento vírus zomreli,“ napísal.
„Na rozdiel od iných ja im ku..a nebudem ďakovať, ale odkazujem im nech sa stanu vegetariánmi.“
Napriek určitému odporu v sociálnych médiách, kde ho obviňujú z rasizmu a xenofóbie, Adams ponechal svoju správu na Instagrame a doteraz sa neospravedlnil. Vymazal len tweet odkazujúci na príspevok.
Výzva speváka ukončiť mokré trhy odráža podobné verejné vyhlásenia hudobníka Paula McCartneyho ktorý bol hosťom Billa Mahera v televíznej talkshow na HBO. Mokré trhy sú zvyčajne miestom predaja živých alebo čerstvo usmrtených exotických zvierat, na konzumáciu. Miesta sú známe preplnenými a nehygienickými podmienkami.
McCartney v nedávnom rozhovore s Howardom Sternom povedal, že Peking musí zakročiť proti starodávnej praxi predaja čerstvo usmrtených exotických zvierat. Maher v rozhovore s McCartneym na HBO vyjadril podobný názor a mokré trhy označil ako „poľnohospodársky trh z pekla“ a vyzval čínskych autoritárskych vládcov, aby využili svoju totalitnú moc tak, že konečne uzavrú tieto trhy.
Nový koronavírus sa objavil v meste Wu-chan, aj keď existujú nezhody, či pochádza z laboratória, alebo z mokrého trhu. Jedna teória, ku ktorej sa prikláňajú americkí predstavitelia predpokladá, že vírus unikol z Wuchanského laboratória a rozšíril sa na neďalekom mokrom trhu. Čína a WHO tvrdia, že vznikol prenosom zo zvierat, no napriek tomu tento týždeň znovuotvorenie týchto trhov povolili.
Bez ohľadu na to, organizácia pre ochranu zvierat PETA požaduje zatvorenie čínskych mokrých trhov, „pretože budú naďalej ohrozovať ľudskú populáciu a odsúdia nespočetné množstvo zvierat na nešťastnú smrť,” uviedla organizácia.
Bryan Adams – Summer Of 69 Live