Bývalý poradca Donalda Trumpa Steve Bannon oznámil svoj zámer vytvoriť fond, ktorý bude financovať pravých populistov v Európe, čo by, podľa Bannona, nakoniec malo skončiť „pravicovou revolúciou“. Je to, ak chcete, finančno-politický Majdan s novými heslami. Podstata však zostáva stará…
Nadácia Bannona bude mať symbolický názov „Hnutie“ (The Movement) a podľa plánov bývalého poradcu by mala na budúcu jar pomôcť pravicovým stranám posilniť ich zastúpenie v Európskom parlamente. Navyše s využitím podpory hnutia praví populisti budú prenikať do všetkých dostupných štruktúr Európskej únie a členských krajín EÚ.
Steve Bannon už medializoval svoje plány a novinárom prezradil, že chce dosiahnuť, aby praví populisti po nasledujúcich voľbách v Európskom parlamente na jar budúceho roku obsadili tretinu miest a stali sa jednou z najsilnejších skupín v Europarlamente, ktorá bude schopná určiť ďalšie smerovanie Európy. Niet sa čomu čudovať, že za hlavné sídlo nového fondu bol prirodzene zvolený Brusel.
Nábor zamestnancov sa plánuje dokončiť do konca septembra tohto roka. Spočiatku bude vo fonde desať zamestnancov a ak vo voľbách do Európskeho parlamentu na jar roku 2019 budú ciele fondu dosiahnuté, potom sa zostava, pochopiteľne, rozšíri.
Porozprával, s kým začne pracovať, ako s prvým. Ako príklad Bannon uviedol ultrapravicovú taliansku stranu „Liga“. Podľa jeho názoru, Taliansko môže slúžiť ako model v modernej politike, podobným spôsobom by ultrapravica mala fungovať vo zvyšku Európy.
Skutočnosť, že sa Bannon rozhodol investovať do ultrapravicového sektora európskej politiky, vyzerá logicky. Keď pôsobil vo funkcii poradcu amerického prezidenta, bol Bannon považovaný za hlavného nacionalistického ideológa Bieleho domu.
Na druhej strane je nelogické, že sa Európa snaží nevšímať si zjavné zámery, ktoré boli prezentované už aj v médiách: USA sa mienia aktívne miešať do vnútorných záležitostí Európskej únie. Na jednej strane z toho obviňujú Rusko, aj keď na to nemajú žiadne dôkazy, ale na druhej strane Spojené štáty sa aktívne miešajú do záležitostí iných krajín a považujú to za úplne prirodzenú vec. Máme zasa pripomínať to, že existuje dvojitý meter a trojité štandardy?
Eugen Rusnák