Mikrokvasary sú binárne hviezdne systémy zložené z tmavého kompaktného objektu, ako je neutrónová hviezda alebo čierna diera, a obyčajnej hviezdy, ktorá obieha po tesnej obežnej dráhe. Mikrokvasary akumulujú hmotu zo svojich družíc a vypúšťajú silné lúče gama žiarenia, ktoré ovplyvňujú medzihviezdne prostredie okolo nich.
Vedci z Nemecka, Španielska, Číny a Spojených štátov spracovali dáta z gama ďalekohľadu Fermi za viac ako desať rokov a objavili v súhvezdí Orla oblak kozmického plynu vyžarujúci pulzujúce žiarenia.
Výsledky štúdie zároveň ukazujú, že rytmus žiarenia presne zodpovedá periodicite precesie čiernej diery mikrokvasaru SS 433, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti asi 100 svetelných rokov od plynového oblaku, čo naznačuje spojenie medzi týmito dvoma objektmi. Podľa vedcov je takáto interakcia zaznamenaná prvýkrát a nezapadá do teoretických modelov.
Mikrokvasar SS 433 sa skladá z obrovskej hviezdy, ktorá má hmotnosť asi 30-krát väčšiu než je hmotnosť Slnka, a čiernej diery s hmotnosťou 10 až 20 hmotností Slnka, ktorá vysáva hmotu z obrovskej hviezdy. V tomto prípade sa dva objekty točia okolo seba počas 13 dní.
“Predtým, než materiál spadne do čiernej diery, sa hromadí v akrečnom disku, ako voda vo víre nad odtokom vane. Časť tejto hmoty však nepadá do ,kanalizácie‘, ale vystreľuje vysokou rýchlosťou vo dvoch úzkych tryskách v opačných smeroch nad a pod rotujúcim akrečným diskom,” uviedol v tlačovej správe výskumný vedúci Jian Li.
Predtým podobný jav pozorovali iba pri kvazaroch s obrovskými čiernymi dierami. V prípade SS 433 vedci prvýkrát zaznamenali periodické gama žiarenie vyžarované mikrokvasarom.
Precesný cyklus čiernej diery je asi 162 dní. V rovnakom období dochádza ku gama žiareniu z predmetu vo forme nevýrazného plynového zoskupenia, ktoré vedci označili ako Fermi J1913 + 0515.
“Objav takéhoto jednoznačného spojenia s objektom vzdialeným asi 100 svetelných rokov od mikrokvasaru, je prekvapivé,” hovorí Li.
Autori poznamenávajú, že na vysvetlenie mechanizmu jedinečného systému gama žiarenia je potrebné ďalšie pozorovanie a teoretické konštrukcie.