Ašchabadská konferencia ocenila slovenského diplomata v čele Energetickej charty

Ašchabadská konferencia ocenila slovenského diplomata v čele Energetickej charty

Ašchabad 29. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP Photo)

 

Účastníci v poradí 28. ministerského zasadnutia konferencie Energetickej charty v stredu v Ašchabade zdôraznili potrebu energetickej tranzície vo svete s dôrazom na obnoviteľné zdroje, energetickú činnosť a nové technologické objavy

Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov

V roku 2017 konferencii Energetickej charty, medzivládneho a výkonného orgánu IEC, predsedá Turkménsko, ktoré koncom novembra (28. – 29.11.) pripravilo medzinárodnú konferenciu na ministerskej úrovni s cieľom prijať takzvanú Ašchabadskú deklaráciu, ktorá by na úrovni politikov a zodpovedných hráčov v oblasti energetiky mala určiť, že budúce investície do tohto sektora budú v znamení udržateľnosti a rovnováhy medzi verejným a podnikateľským záujmom, v súlade s cieľmi parížskej klimatickej dohody a zaistia diverzifikáciu dopravných trás v energetike.

Reklama

Rotujúce predsedníctvo Konferencie Energetickej charty bolo zavedené v roku 2014. Prvou predsedajúcou krajinou bol Kazachstan, potom Gruzínsko a Japonsko. Budúci rok štafetu prevezme Rumunsko a v roku 2019 Albánsko.

Generálnym tajomníkom IEC je slovenský diplomat Urban Rusnák, ktorý sa pričinil o to, že Energetická charta z pôvodne európskej organizácie na začiatku 90. rokov 20. storočia čoraz viac určuje riadenie vzťahov v oblasti energetickej bezpečnosti aj v celosvetovom meradle.

Reklama

Organizátori tohtoročnej konferencie “Mobilizácia investícií pre udržateľnú budúcnosť energetiky a diverzifikované dopravné trasy” (28.-29.11.), ako aj pozvaní hostia ocenili doterajšie úsilie slovenského diplomata a generálneho tajomníka Medzinárodnej energetickej charty (IEC) Urbana Rusnáka na prebudovanie tejto organizácie z európskej na globálnu úroveň a jeho snahy o reformu a modernizáciu Dohody o Energetickej charte.

Význam podujatia v Ašchabade mal v stredu ráno slávnostným príhovorom zvýrazniť turkménsky prezident Gurbanguly Berdimuhamedov. Jeho neúčasť sa podľa zdrojov z prostredia IEC pripisuje tomu, že na konferenciu neprišiel dostatočne veľký počet pozvaných ministrov energetiky, keď mnohé členské a pozorovateľské krajiny IEC vyslali iba zástupcov ministrov alebo diplomatov z ambasád.

Turkménsky vicepremiér Maksat Babajev, ktorý predsedal energetickej konferencii, vo svojom prejave zdôraznil význam energetiky pre budúcnosť a pripomenul, že Turkménsko navrhuje vznik Energetickej rady pri OSN. Podľa jeho slov Turkménsko je jedným z najväčších producentov plynu v strednej Ázii a súhlasí s návrhmi posunúť energetické vzťahy vo svete na vyššiu úroveň v snahe stabilizovať celý energetický sektor. “Stabilita svetového hospodárstva závisí od stability energetického sektora,” zdôraznil.

Generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger v tejto súvislosti vyjadril nádej, že konferencia a tzv. Ašchabadská deklarácia posunie dopredu dialóg zameraný na energetickú tranzíciu, obnoviteľné zdroje a energetickú účinnosť.

Tieto ciele chce napĺňať aj nadchádzajúce rumunské predsedníctvo konferencie Energetickej charty. Štátny tajomník rumunského ministerstva energetiky Iulian Robert Tudorache zdôraznil, že Rumunsko bude v roku 2018 prvou krajinou Európskej únie, ktorá bude šéfovať medzivládnemu a výkonnému orgánu IEC. Podľa jeho slov sa budú Rumuni zasadzovať za pokrok v nízkouhlíkovej energetike. Za ciele rumunského predsedníctva považuje posilňovanie energetickej účinnosti, podporu investícií do sektoru inteligentných technológií, dôraz na bezpečnosť cezhraničných energetických tokov a pokračovanie v dialógu zameranom na modernizáciu energetiky a lepšiu regionálnu spoluprácu.

Reklama

Urban Rusnák účastníkom konferencie pripomenul, že na nedávnej klimatickej konferencii OSN v Bonne (COP23), kde vystúpil, absentovali ministri energetiky, hoci práve tento sektor bude zohrávať kľúčovú úlohu pri napĺňaní cieľov klimatickej dohody z Paríža. Upozornil, že energetická tranzícia zasiahne v najbližších desaťročiach všetky štáty sveta. Zdôraznil nevyhnutnosť investícií do energetiky, pričom práve Medzinárodná energetická charta je garantom pre riešenie možných investičných sporov a kým investorom dáva potrebnú istotu a dôveru, členským štátom a uchádzačom o členstvo v IEC ponúka dvadsaťročné skúsenosti a poradenstvo v oblasti regulácií.

Turkménsky šéf diplomacie Meredov rokoval s Rusnákom o svetovej energetike

Minister zahraničných vecí Turkménska Rašid Meredov v utorok (28.11.) oficiálne prijal slovenského diplomata, generálneho tajomníka Medzinárodnej energetickej charty (IEC) Urbana Rusnáka a generálneho tajomníka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasa Gremingera. K bilaterálnym stretnutiam došlo pri príležitosti 28. zasadnutia konferencie Energetickej charty, ktorá sa uskutočnila v Ašchabade v dňoch 28.-29. novembra, a zúčastnili sa jej ministri, diplomati a novinári z desiatok krajín sveta.

Meredov a Rusnák si vymenili názory na súčasný stav spolupráce medzi Turkménskom a Medzinárodnou Energetickou chartou, pričom poukázali na praktickú a účinnú spoločnú prácu vykonanú počas turkménskeho predsedníctva konferencie Energetickej charty v roku 2017. Obe strany ocenili konkrétne kroky vedúce k vytvoreniu medzinárodného právneho mechanizmu zameraného na zabezpečenie stabilného tranzitu energetických zdrojov.

Ich rokovania sa týkali aj praktických, regulačných a právnych aspektov tranzície energetiky, aktuálnych otázok energetickej bezpečnosti, pričom obe strany potvrdili túžbu prispieť k posilneniu spoľahlivosti a stability prepravy energie. V tomto duchu zdôraznili potrebu koordinácie úsilia a dôraznejšej spolupráce v sektore energetiky medzi producentskými krajinami, tranzitnými krajinami a spotrebiteľmi energie v celosvetovom meradle.

Reklama

Medzinárodná energetická charta sa rozrástla o nových pozorovateľov

Medzinárodná energetická charta (IEC) sa v utorok (28.11.) rozrástla o päť nových pozorovateľov. Na konferencii “Mobilizácia investícií pre udržateľnú budúcnosť energetiky a diverzifikované dopravné trasy” v turkménskom Ašchabade to potvrdili zástupcovia Burkiny Faso, Gambie, Nigérie, Panamy a Spojených arabských emirátov.

Po podpise Medzinárodnej energetickej charty v máji 2015, ktorá vznikla z Rusnákovej iniciatívy modernizovať Európsku energetickú chartu, má organizácia 86 členov – krajín a organizácií – zo všetkých kontinentov. Členom je aj Slovensko, EÚ a Euratom sú zastúpené ako organizácie.

“Medzinárodná energetická charta je súčasťou globálnej energetickej diplomacie a energetických štruktúr, ktoré boli vytvorené na riadenie medzinárodných vzťahov,” uviedol Rusnák pre TASR. V posledných rokoch podľa jeho slov nastal vysoký nárast záujemcov o členstvo v IEC, pričom záujemcovia sú hlavne z Afriky, Ázie a Južnej Ameriky, ktorí chcú mať istotu budúcich investorských vzťahov. “Celý svet sa približuje k štandardu, ktorý v medzinárodnej energetickej spolupráci predstavuje Zmluva o energetickej charte,” vysvetlil Rusnák.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali