Je to skvelá správa pre ekosystémy, ktoré sa spoliehajú na koncentrácie ozónového plynu vysoko v stratosfére, aby pôsobili ako planetárny opaľovací krém proti škodlivým sprchám UV žiareniu.
Tohtoročná udalosť však vyniká ako skutočný lámač rekordov. Väčšina ozónu, asi 18 kilometrov nad hlavou, úplne zmizla, čo vyvolalo obavy, či by zmeny klímy našej planéty mohli v budúcnosti spôsobiť ešte väčšie a dlhšie trvajúce diery.
The unprecedented 2020 northern hemisphere #OzoneHole has come to an end. The #PolarVortex split, allowing #ozone-rich air into the Arctic, closely matching last week’s forecast from the #CopernicusAtmosphere Monitoring Service.
More on the NH Ozone hole➡️https://t.co/Nf6AfjaYRi pic.twitter.com/qVPu70ycn4
— Copernicus ECMWF (@CopernicusECMWF) April 23, 2020
Nebolo to prvýkrát, kedy sa ozón tak dramaticky nad Arktídou stenčil, podobná situácia nastala v roku 2011.
“Úbytok ozónovej vrstvy nad Arktídou dosiahol v marci tohto roku rekordnú úrovne. Ide o vzácny výskyt. Naposledy to bolo v roku 2011. Príčinou incidentu bola kombinácia dvoch faktorov. Prvým z toho je pokračujúca prítomnosť látok, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu v atmosfére. Rovnako ako meteorologické podmienky. Tento rok sme mali v stratosfére veľmi chladnú zimu. Teraz sa situácia vrátila do normálu a diera sa uzavrela, “uviedla hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie Claire Nullisová.
Uzatvorenie ozónovej diery podľa nej nesúvisí so znížením znečistenia ovzdušia v dôsledku pandémie covidu-19.
Nullisová zdôraznila, že výskyt ozónovej diery nad Arktídou je jarný jav. V tomto roku je spojený so silnými vetrami, ktoré zabránili príchodu vzduchu bohatého na ozón v Arktíde. Okrem toho sa v stratosfére už dlho držia nízke teploty, ktoré prispievajú k tvorbe chlóru, ktorý ničí ozónovú vrstvu.
“CAMS bude aj naďalej sledovať vývoj arktickej ozónovej diery v nadchádzajúcich mesiacoch,” upokojuje monitorovacia služba.
Trvalo roky medzinárodného úsilia, aby sa emisie CFC znížili natoľko, aby sa antarktický ozón pomaly regeneroval. Jedná sa však o počin, ktorý je ešte stále desiatky rokov od dokončenia.
Fakt, že množstvo znečisťujúcich látok je menší, je tiež dobrá správa pre Arktídu. Naopak je ťažké predpovedať, ako rastúce teploty ovplyvnia vzdušné prúdy v budúcnosti.
Pred severnou dierou v roku 2011 nebolo nič podobné videné vo viac ako troch desaťročiach satelitných záznamov. A práve to vyvolalo otázku, či tohtoročný rekordný úbytok nebude v dohľadnej dobe prekonaný.