Američania nedokážu dostať situáciu pod kontrolu tak, ako to dokázali Španieli, Taliani, Juhokórejci či Novozélanďania. Určité zlepšenie badať v najviac postihnutých štátoch New York či New Jersey, kde sa prísne dodržiava karanténa, takže počty pacientov dlhodobo klesajú, v ďalších amerických štátoch ale vidieť opačný trend, počet nakazených rastie
Počet nakazených každý deň rastie v štátoch: Illinois, Texas, Maryland, Indiana, Virginia, Severní Karolína, Tennessee. Americké zdravotníctvo situáciu nezvláda a koronavírus sa ďalej šíri.
V spomenutých štátoch už začali uvoľňovať aj tie mierne karanténne opatrenia, ktoré pred niekoľkými týždňami zaviedli. V Missouri otvorili všetky obchody a zrušili aj obmedzenia týkajúce sa stretnutí občanov krátko po tom, ako ozbrojení demonštranti demonštrovali v uliciach a požadovali, aby sa karanténa skončila.
Demokrati ako obyčajne využili aj posledné udalosti v USA k tomu, aby mohli udrieť na Donalda Trumpa. Podľa nich je chybou, že USA nemá jednotné vedenie. Demokrati požadujú, aby karanténa pokračovala, Donald Trump a veľká časť republikánov však požaduje, aby sa ľudia mohli vrátiť do práce, pretože sociálne napätie v USA rastie každý deň. Trump používa podľa demokratov rétoriku, ktorá pomáha polarizácii americkej spoločnosti, pretože už bežne požaduje, aby guvernéri jednotlivých štátov oslobodili svojich občanov a umožnili bežným Američanom návrat k normálnemu životu a práci, pretože ak sa karanténa neskončí, na ulici skončí rekordné množstvo Američanov.
Video
Proti Trumpovi ako obyčajne aktívne vystupuje aj The Washington Post, ktorý straší rastom nakazených a rastom úmrtí. Dosiaľ bolo v USA koronavírusom nakazených 1,2 milióna obyvateľov a zahynulo takmer 68 tisíc obyvateľov.
O tom, že karanténa a koronavírus značne ovplyvnili psychiku amerických občanov niet pochýb. Ľudia už majú dosť karantény a obmedzení, so zlepšujúcim sa počasím sa vracajú na pláže a do ulíc miest. Tisíce obyvateľov štátov Maine, Oregon či Kentucky sa cez víkend vydali do ulíc a požadovali otvorenie obchodov a návrat k normálnemu životu. V Michigane demonštranti demonštrovali aj so zbraňami v rukách a požadovali, aby sa karanténa skončila.
Video
V Michigane kvôli nervozite ohľadne karantény už majú aj prvú obeť. 34 ročný pracovník ostrahy Calvin Munerlyn odmietol vpustiť do obchodu osobu, ktorá nemala ochrannú rúšku. Rodina dievčaťa člena ochranky najprv verbálne napadla, prišlo aj k pľuvancom a útokom. O hodinu neskôr sa členovia rodiny do obchodu vrátili a Munerlyna zastrelili.
Video
František Olčaj