V Rusku, napriek túžbam niektorých rusofóbnych politikov pandémia koronavírusu nevyvrcholila dramaticky a žiaden ekonomický kolaps Ruska, či povstanie občanov voči Putinovi kvôli “nezvládnutej situácii” s epidémiou koronavírusu, nenastalo. Rusofóbni politici preto tvrdia, že Rusi falšujú štatistiky.
Štáty EÚ teda pokračujú v procese uvoľňovania opatrení prijatých v boji proti šíreniu pandémie. Jednotlivé štáty začínajú súvislosti s prichádzajúcou letnou sezónou zmierňovať reštrikčné opatrenia na svojich hraniciach, tento proces odobrila aj Európska komisia. V prvej fáze by sa mali otvárať hranice medzi regiónmi a členskými krajinami, ktoré majú situáciu s koronavírusom pod kontrolu.
Rakúšania avizovali snahu úplne otvoriť hranice s Českom a Slovenskom, Česi a Slováci podľa rakúskej ministerky turistiky Elisabeth Köstingerovej zvládli situáciu s koronavírusom vynikajúco. Ukázalo sa, že prísne opatrenia, ktoré zaviedol v posledných dňoch pôsobenia vlády Smeru dosluhujúci premiér Pellegrini mali svoje opodstatnenie a bývalý premiér Pellegrini sa ukázal byť prezieravým politikom. Poľský premiér Mateusz Morawieki uviedol, že Poliaci od 18. mája 2020 otvoria gastronomické zariadenia, kaderníctva a čiastočne aj školy. Podobný trend hlásia z Belgicka.
Naopak dosluhujúca nemecká kancelárka Merkelová varuje pred rýchlym uvoľňovaním reštriktívnych opatrení. Podľa jej slov bez účinného lieku nebude možné koronavírus zastaviť, Merkelová je zástankyňou povinného očkovania proti koronavírusu, rovnako ako Bill Gates.
Európska únia utrpela kvôli koronavírusu značné ekonomické škody a Ursula von der Leyenová uviedla, že v budúcom rozpočte EÚ musí byť podstatne viac financií na kohéznu politiku, pričom najväčšia časť financií musí smerovať do regiónov najviac oslabených koronavírusom. Von der Leyenová a bruselskí byrokrati čelia značnej kritike kvôli nezvládnutej epidémii koronavírusu. V prvej vlne šírenia epidémie absolútne nedokázali promptne reagovať, dnes keď už majú jednotlivé štáty situáciu pod kontrolou je už reagovať neskoro. Pokiaľ sa eurobyrokrati v Bruseli v otázke pomoci Taliansku rozhýbali, stihlo však Talianom úspešne pomôcť Rusko. Ruskí vojenskí lekári a epidemiológovia pomohli Talianom dostať situáciu pod kontrolu.
Z európskych krajín je dnes najviac postihnutou krajinou Británia, Španieli a Taliani už dostali situáciu pod kontrolu. V Británii už umrelo 33 186 ľudí, Taliani mali 31 106 úmrtí, Španieli 28 691 úmrtí. V Španielsku a Taliansku registrovali najviac úmrtí v moslimských komunitách, rovnaký trend hlásia aj Francúzi, ktorí majú dosiaľ 27 000 mŕtvych.
Taliani schválili nové stimulačné opatrenia na rozvoj ekonomiky, talianski daňoví poplatníci môžu rátať so štátnymi subvenciami, daňovými úľavami a rôznymi príspevkami pre rodiny. Taliani predpokladajú, že talianska ekonomika sa kvôli epidémii koronavírusu zníži o 8%. Nechajme sa prekvapiť, k akým subvenciám úľavám či príspevkom pre rodiny siahne na Slovensku Matovičova vláda.
Negatívne rekordy v súvislosti s koronavírusom zaznamenávajú naďalej Američania a Brazílčania. Negatívny prím v situácii s koronavírusom však aj naďalej patrí USA. Američania hlásia 85 tisíc obetí, 1,52 milióna nakazených, zatiaľ sa vyliečilo len 244 tisíc Američanovm čo ukazuje na nízku efektivitu amerického zdravotníctva. Americké zdravotníctvo situáciu s koronavírusom absolútne nezvládo. Odborníci z Washingtonskej univerzity už zverejnili prognózy, podľa ktorých bude do augusta v USA minimálne 150 000 mŕtvych.
Najviac nakazených je medzi afroamerickým obyvateľstvom, najsilnejšie postihnutým štátom je New York, kde sa však situácia po príchode americkej armády čiastočne zlepšila, koronavírus si vyžiadal najviac obetí najmä v radoch afroamerického a židovského obyvateľstva.
Washington chcel uvoľniť reštriktívne opatrenia do 15. mája, keďže však situácia v USA v súvislosti s koronavírusom nie je pod kontrolou, očakáva sa uvoľnenie reštriktívnych opatrení až 8 júna. Mnohé z amerických štátov však reštriktívne opatrenia nedodržujú a začali s krokmi smerujúcimi k oživeniu ekonomiky, takže podľa niektorých odborníkov Američania môžu očakávať ďalšiu vlnu nákazy.
Na americkej politickej scéne silnejú útoky voči Číne, ktorú americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo obviňuje zo šírenia epidémie koronavírusu. Číňania americké obvinenia odmietajú.
Epidémia koronavírusu zasiahla už s plnou silou aj Afriku, nákaza sa rozšírila vo všetkých afrických krajinách.
František Olčaj