Naftogaz Ukrajiny je ochotný zvážiť návrhy Ruska ohľadom uzavretia mierovej dohody vo veci sporu s Gazpromom na Štokholmskom arbitrážnom súde, ale iba za podmienky, že táto dohoda nebude prekážkou rokovania o novom kontrakte na tranzit plynu, povedal generálny riaditeľ ukrajinskej štátnej spoločnosti Andrшj Kobolev.
„Určite to nechceme robiť v trojstrannom formáte, plytvať časom našich partnerov a dávať možnosť hovoriť, že sa o niečom dohadujeme, zatiaľčo oni budú pripravovať odrazový mostík pre Severný prúd 2,” cituje Koboleva tlačová služba Naftogazu.
Ruský minister energetiky Alexandr Novak oznámil, že na trojstrannom rokovaní v Berlíne za účasti Európskej komisie bola prerokovaná otázka mierovej dohody Gazpromu s Naftogazom, ale žiadne rozhodnutie v tejto veci nebolo prijaté. Podľa ministrových slov sa táto otázka bude prerokovávať dodatočne na budúcom stretnutí v októbri.
Advokátka Marija Jarmušová, odborníčka na medzinárodné právo, v relácii rádia Sputnik vysvetlila, s čím podľa jej názoru súvisí ochota ukrajinskej spoločnosti k dialógu s Gazpromom.
„Chcem upozorniť na veľmi dôležitý aspekt — v týchto dňoch Rusko vyhlásilo, že je pripravené predĺžiť zmluvu s Ukrajinou o tranzite plynu. Bol to prvý krok zo strany Ruskej federácie. Krok dobrej vole, krok s cieľom pokračovania vo vzájomne výhodných vzťahoch. Potom nasledovalo niekoľko nejednoznačných vyhlásení zo strany Naftogazu Ukrajiny. Zrejme nebolo dohodnuté oficiálne stanovisko. Spočiatku Naftogaz v snahe sa predviesť svojimi politickými výpadmi vyhrážal Rusku, zastúpenému Gazpromom, ďalšími žalobami na Štokholmskom súde, zneli stále neúnosnejšie ceny, vyhrážal, že bude pokračovať zabavovanie majetku…
Ale keďže sa trend zmenil a Európska únia v snahe odstrániť všetky negatíva v rokovaní medzi Gazpromom a Naftogazom zasiahla a Rusko navrhlo novú zmluvu, Naftogaz sa toho chytil ako topiaci sa stebla. Keďže v skutočnosti podľa môjho názoru od samého počiatku nemali reálnu šancu vyhrať ďalšiu žalobu a i v prípade rozhodnutia o zaplatení 2,56 miliard zo strany Gazpromu majú veľmi vratkú pozíciu. Okrem toho z kontraktu o tranzite majú kolosálnu výhodu,” povedala Marija Jarmušová.
Gazprom a Naftogaz prerokúvajú na Štokholmskom arbitrážnom súde spor o kontraktoch na dodávku a tranzit „modrého paliva”. Na základe žaloby o kontraktoch na dodávky súd uložil ukrajinskej spoločnosti zaplatiť ruskému koncernu viac než 2 miliardy dolárov. No druhé rozhodnutie týkajúce sa žaloby ohľadom kontraktov na tranzit arbitrážny súd vyhlásil v prospech Naftogazu a prisúdil mu 4,673 miliardy dolárov.
Súd započítal vzájomné požiadavky a výsledkom je to, že Gazprom má zaplatiť ukrajinskej spoločnosti 2,56 miliardy dolárov. Ruský koncern sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal a vyhlásil, že ruší zmluvy s Naftogazom.
Koncom mája Ukrajina vyhlásila, že zahájila procedúru vymáhania prostriedkov a že súd podporil jej žiadosť o zadržanie akcií Nord Stream AG и Nord Stream 2 AG.
Gazprom dosiahol 13. júna na švédskom odvolacom súde Svea pozastavenie výkonu rozhodnutia Štokholmského arbitrážneho súdu. Naftogaz sa pokúsil zmeniť toto rozhodnutie, ale súd vyhlásil jeho argumenty za nepresvedčivé.