A už se perou!

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Hadi Mizban, TASR/AP-Jens Schlueter/Pool, TASR/AP-Savitskiy Vadim/Russian Defense Ministry Press Service)

 

Týmto citátom z pokleslej českej komédie Slunce, seno a pár facek by sme asi najlepšie mohli okomentovať správanie našich najoddanejších partnerov v „obrannom“ pakte NATO, ktorí by brata v zbroji nezradili za nič na svete

vojaci
Ilustračné foto

Tak sme sa dozvedeli, že USA vytvorili spolu s Veľkou Britániou a Austráliou novú vojensko-politickú alianciu, pakt AUKUS. V oficiálnom vyhlásení pri príležitosti tohto sviatku mieru a humanity oficiálne miesta z Washingtonu zdôraznili, že aliancia nie je zameraná proti žiadnej konkrétnej krajine.

A to by mal oceniť každý milovník inteligentného alebo aspoň polointeligentného humoru. Oni v tom Washingtone zrejme jedia vtipné hamburgery: veď predsa dnes už aj každé malé dieťa vie, že všetky pakty sa odjakživa vyznačovali tým, že nikdy neboli namierené proti konkrétnym krajinám alebo skupinám krajín, ale vždy boli uzatvárané iba tak, nezáväzne, pre zábavu. Napríklad u nás na sídlisku: raz som urobil pakt s Ferom bez Joža. A potom som zase urobil pakt s Jožom bez Fera. A bola to dobrá zábava.

Len potom to už akosi prestala byť zábava – tí dvaja to totiž celé pokazili. No jednoducho ma naštvali, lebo nevedno prečo, urobili pakt bezo mňa, a to, iste uznáte, sa človeka veľmi dotkne. Takí nevďačníci!

Ale to sme odbočili. Pozrime sa radšej na to, čo si tento mierový pakt (keď tí z Washingtonu môžu vtipkovať, tak prečo nie aj my?) kladie za svoj cieľ. Predstavitelia členských krajín hovoria, že by mal prispieť k „vyššej bezpečnosti a stabilite“ najmä v Indo-tichomorskom regióne (ani tento vtip nie je zlý).

 

ANZUS a AUKUS?

V tomto regióne však už USA a Austrália pôsobia v jednom podobnom pakte: je to Tichomorský bezpečnostný pakt známy pod skratkou ANZUS, ktorý v roku 1951 založili Spojené štáty americké, Austrália a Nový Zéland. Po drobnej roztržke medzi USA a Novým Zélandom sa síce jeho fungovanie obmedzilo na dva bilaterálne vzťahy – medzi Austráliou a Novým Zélandom a medzi Austráliou a Spojenými štátmi – ale podstatné je, že pakt stále platí. Austrálsko-americká aliancia v rámci paktu ANZUS stále zostáva v plnej platnosti a vojenskí šéfovia oboch krajín sa každoročne zúčastňujú ministerských zasadaní.

Dá sa teda povedať, že vznik nového paktu AUKUS – s rovnakým zložením ako pakt ANZUS, len s tým rozdielom, že tam je Nový Zéland nahradený Veľkou Britániou – bude predovšetkým o zapojení Veľkej Británie.

A okrem zapojenia Veľkej Británie, tej Veľkej Británie, ktorá nedávno vystúpila z Európskej Únie, bude aj o nezapojení. Koho? No predsa tej Európskej únie, z ktorej do nového paktu nebol vzatý nikto. Do paktu nebolo pozvané Estónsko, Malta… no a niekomu by mohlo na um zísť napríklad aj také Francúzsko ako hlavná mocnosť EÚ (po Nemecku, ktoré však v Indickom ani Tichom oceáne nemá žiadne územia ani vojenské základne).

 

Pakt proti Francúzsku?

Francúzsko by pritom bolo pre USA v regióne určite silnejším spojencom ako Veľká Británia: Francúzsko má na svojich početných ostrovoch v Indickom aj Tichom oceáne viacero vojenských základní, kým Veľká Británia má v Indickom oceáne iba základňu Diego Garcia na nezákonne okupovaných Čagoských ostrovoch (má vojakov aj v Austrálii a menšie vojenské zariadenia v Singapúre a v Bruneji) a v Tichom oceáne dokonca nemá žiadne vojenské základne, keď jediné britské tichomorské územie sú Pitcairnove ostrovy, ktoré si ukradli v roku 1902, kde žije len 66 obyvateľov a nie je tam žiadna pristávacia plocha.

Napriek tomu všetkému USA do svojho výlučne obranného paktu nevzali Francúzsko, ale Veľkú Britániu. A nielen to: súčasťou dohody je aj výroba ôsmich jadrových ponoriek pre Austráliu.

Lenže moment: Austrália už mala ponorky objednané – a práve z Francúzska, pre ekonomiku ktorého bude strata tejto „zákazky storočia“ v hodnote 56 miliárd eur mimoriadne bolestivá. Verejnosť si ešte pamätá, aké existenčné problémy spôsobilo francúzskym lodeniciam, keď z politických dôvodov prišli o zákazku vo výške 1,2 miliardy eur na výrobu výsadkových lodí Mistral pre Rusko – a tu ide o sumu takmer 50-krát väčšiu…

Naopak, USA budú mať dvojaký profit: vyfúknu Francúzsku, svojmu najstaršiemu a najvernejšiemu vojenskému spojencovi megalukratívny kšeft a výmenou za know-how ako stavať moderné ponorky (Austrália bude môcť stavať ponorky s jadrovým pohonom) dostanú možnosť si v južnej Austrálii postaviť ďalšie americké námorné a letecké základne.

 

Rana od chrbta

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian označil rozhodnutie Austrálie zrušiť dohodu o kúpe ponoriek od francúzskej spoločnosti Naval Group za ranu do chrbta: „Mali sme dôverné vzťahy s Austráliou. Táto dôvera bola podkopaná. Som veľmi nahnevaný kvôli zrušeniu tejto zmluvy,” uviedol. A povedal tiež, že podobné správanie je „medzi partnermi a spojencami neprijateľným správaním“.

Francúzsko na protest zrušilo plánovanú spoločnú oslavu 240. výročia námornej bitky o Chesapeake, kde francúzska flotila bojovala po boku USA proti Veľkej Británii a povolalo svojich veľvyslancov z USA a Austrálie na konzultácie. Agentúry uvádzajú, že to je po prvýkrát v histórii, keď Francúzsko pristúpilo k takémuto vážnemu kroku v prípade týchto dvoch krajín, ktoré patria k jeho tradičným spojencom.

Jean-Yves Le Drian
Na snímke francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian

Biely dom vyjadril nad francúzskym postojom poľutovanie. Je to logické. Predstavte si, že svojho najlepšieho priateľa nepozvete na svadbu, ešte ho aj zákerne pripravíte o životnú šancu zarobiť a on sa z nejakého zvláštneho dôvodu na vás nahnevá. No nevyjadrili by ste nad jeho čudným správaním tiež poľutovanie?

„Mrzí nás, že spravili tento krok, a v nasledujúcich dňoch sa budeme naďalej angažovať v riešení nezhôd medzi nami, tak ako sme to urobili aj v iných prípadoch počas nášho dlhoročného spojenectva,“ uviedol predstaviteľ Bieleho domu. Ostáva nám iba dúfať, že americké chápanie dôverného spojenectva si povšimnú aj naši mocipáni ako Korčok či Naď… No dobre, už prestanem vtipkovať o takej vážnej téme. Pozrime sa radšej na to, čo všetko môže signalizovať americké správanie v geopolitickom kontexte.

 

Predzvesť vzniku armády EÚ?

Predstavitelia EÚ hovoria v tej súvislosti o vlastnej armáde Európskej únie. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa po ohlásení nového americko-austrálsko-britského vojenského paktu nechala počuť, že je to obzvlášť dôležité potom, ako USA a ich spojenci odišli z Afganistanu. Leyenová predpokladá, že budúce „misie“ (presnejšie, agresie okupantov a votrelcov) EÚ sa budú diať bez účasti USA.

Naopak generálny tajomník NATO hrozí prstom: vraj vznik európskych ozbrojených síl môže negatívne ovplyvniť bezpečnosť na kontinente. (Viem, sľuboval som koniec vtipkovania, ale odteraz už naozaj. Mimochodom, ktovie akú kašu tam oni jedia v tej centrále NATO v Bruseli – že by nejakú veselú „strešnú“ verziu typickej belgickej špeciality králik na pive „lapin à la bière“?)

V Nemecku sú o týždeň voľby, v Rusku boli tento víkend, vo Francúzsku budú prezidentské voľby začiatkom apríla 2022. Bol tento americký krok načasovaný tak, aby vyslal nejaké posolstvá voličom či politikom v niektorej týchto krajín? Ak aj bol v termíne oznámenia založenia paktu ukrytý nejaký odkaz európskym „partnerom“, tak asi sotva to bola tá hlavná motivácia.

 

Geopolitika? Alebo obyčajná pahltnosť?

Každé rozhodnutie geopolitických hráčov je viacvektorové, to je základná axióma, ktorú by bolo dobré vždy mať na pamäti. A preto, samozrejme, najnovšie kroky amerického režimu je možné čítať aj tak, že postupne odvracajú zrak od upadajúceho migrantského eurokalifátu a po výprasku v Afganistane teraz tempom, ktoré nie je celkom nepodobné panike, konsolidujú posledné zvyšky „tábora svojich najvernejších“ a chcú sa sústreďovať sa na provokovanie Číny a Ruska z východnej strany, aby úplne nestratili pozície v priestore, ktorý sa pomaly, ale iste stáva čínskym.

Ale hlavnou pointou celého tohto príbehu aj tak ostáva dojem, že pahltná americká zbrojárska loby v tomto prípade jednoducho nedokázala nepodľahnúť neodolateľnému nutkaniu ukoristiť si pre seba takú šťavnatú zákazku, a preto usporiadala celú tú maškarádu okolo založenia vojenského paktu.

Čína a Rusko, lietadlo, vojaci
Ilustračné foto

Samozrejme, všetko sa to napokon skončí tak, že sa vec diplomaticky uhladí. Parížski agenti Washingtonu dohrajú divadielko pred francúzskou verejnosťou o tom, ako ich tá zrada zronila, padnú si s tými z Bieleho domu do náručia a karavána pôjde ďalej.

Ale aj takáto nepodstatná zápletka je ďalším drobným kúskom do celkovej mozaiky, ktorá nám hovorí, že riadenie Ríše je čoraz menej konzistentné a racionálne. Každú mršinu jedného dňa rozožerú červy. A každým dňom je bližšie chvíľa, keď bude aktuálne si klásť otázku, či to oko „veľkého brata“, ktoré sa na nás tak láskyplno díva spoza veľkej mláky, je vôbec ešte okom veľkého brata, alebo už hlavičkou červíka vykúkajúceho z prázdnej očnej dierky.

Alebo je tá chvíľa už dávno tu, len sme si to ešte niektorí nevšimli?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali