1. Nahraďte šošovky okuliarmi
Pokiaľ máte zlý zrak a nosíte šošovky, je lepšie ich nahradiť okuliarmi. Alergény sa môžu dostať pod šošovku a prirodzené zvlhčenie očí nestačí na ich čistenie. Preto používajte antihistaminikové kvapky, ktoré zmierna zápal a začervenanie.
2. Vyplachujte si nos a kloktajte
Denne vyplachujte nosnú a ústnu dutinu fyziologickým roztokom alebo destilovanou vodou. Tento postup uľahčí dýchanie, zmyje alergény a odstráni nahromadený hlien.
3. Sprchujte sa a perte svoje oblečenie okamžite po návrate domov
Na tele, oblečení a obuvi sa môžu za deň nahromadiť najmenšie častice peľu. Môžu podporovať vašu alergiu i doma. Po návrate z vonku je teda lepšie ísť priamo do sprchy a čo najskôr vyprať oblečenie. Pokiaľ ste alergickí na zvieratá, potom by ste sa po kontakte s nimi mali tiež sprchovať a vyprať si oblečenie.
4. Sušte oblečenie doma
Sušenie oblečenia na balkóne alebo vonku je stratený prípad. Alergény sa na ňom zhromažďujú a môžu vyvolať záchvat, akonáhle si toto oblečenie oblečiete. Radšej si kúpte sušiak na oblečenie.
5. Vetrajte miestnosti po daždi
Vetranie miestností je lepšie po daždi alebo v noci, kedy sa znižuje množstvo peľu vo vzduchu. Maximálne množstvo peľu sa dá pozorovať ráno, za veterného počasia a pred búrkou. Pokiaľ je však v miestnosti vetrané v priebehu dňa, môžete zastrieť okná alebo vetracie okienka mokrou gázou alebo si kúpiť čističku vzduchu.
6. Pozrite sa poriadne na vašu kozmetiku
Šampón s výťažkami z medu a mlieka alebo sprchový gél na bylinkách môžu vyvolať alergiu v období exacerbácie. Preto si starostlivo preštudujte zloženie kozmetických prostriedkov. Nie je celá ekokozmetika rovnako pohodlná a prírodné extrakty môžu poškodiť zdravie.
7. Používajte klimatizáciu v aute
Keď cestujete autom, neotvárajte okná, je lepšie používať klimatizáciu (a pokiaľ je to možné, používajte ju i doma). Teraz existuje veľký výber filtrov pre klimatizačné jednotky, ktoré zastavujú alergény.
8. Využivajte mokré čistenie
Denné mokré čistenie pomáha znížiť počet alergénov v byte. Koberce radšej odstráňte, usadzuje sa v nich peľ, srsť a roztoče. Vo vysávači radšej používajte antialergénne filtre.
9. Dodržujte vylučujúcu diétu
Väčšina ľudí, ktorí sú alergickí na peľ, ostro reaguje na potraviny, ktoré majú podobné charakteristiky ako alergény na peľ. Vzniká krížová alergická reakcia. Napríklad ľudia s alergiou na peľ plevelov by nemali používať med, slnečnicové semená, paradajky a citrusové plody. O tom, aké produkty nemôžete jesť v priebehu obdobia exacerbácie, vám povie alergológ-imunológ.
A ako si vy uľahčujete svoj život v priebehu alergie? Podeľte sa o svoje rady s celým svetom a možno niekomu pomôžu.