131. časť Neznámych slovenských dejín: Kto bude guvernérom?

131. časť Neznámych slovenských dejín: Kto bude guvernérom?

Bratislava 21. februára 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

K vymenovaniu guvernéra NBS došlo až po devalvácii, aj keď rokovania o obsadení tejto funkcie sa viedli už dlhšie. Vyskytli sa – ako kandidáti – mená Egona Hlavatého, Michala Kováča (ešte pred jeho zvolením za prezidenta), Antona Vavra, Vladislava Bachára, aj ďalšie. Michal Kováč, vtedy už prezident, ma dokonca požiadal, aby som navrhol niekoho zo zahraničia. V tej veci telefonoval môj asistent Jozef Bača aj s de Grootom z Belgicka, jedným z vedúcich pracovníkov MMF

Kresba: Marián Tkáč
Kresba: Marián Tkáč

Túto funkciu som fakticky vykonával od 1. januára 1993, pričom som bol – viceguvernérom. Vyzeralo to komicky. Mnohí si mysleli, že toto je vrcholná funkcia v NBS. V zahraničí, na rokovaniach vo Washingtone, Bazileji, Bruseli, Londýne, pri stretnutí s budúcim predsedom talianskej vlády, v tom čase guvernérom talianskej centrálnej banky Chiampim, aj inde som vystupoval ako „active governeur“ – výkonný guvernér.

Reklama

Potreba definitívneho obsadenia miesta guvernéra bola teda od začiatku roku 1993 takpovediac na stole. Pripomínali to aj delegácie MMF a Svetovej banky. Novinárka Alica Ďurianová napísala už v novembri 1992 článok s názvom Guvernér – národný hrdina?, v ktorom okrem iného stálo toto: „Za guvernéra Národnej banky Slovenska bol vymenovaný Marián Tkáč. Neviem, či je to správne rozhodnutie, ale v každom prípade spravodlivé. Jeho národnooslobodzovacia horlivosť je všeobecne známa. Prichádza čas, keď môže svoj sen o samostatnom Slovensku a samostatnej mene realizovať. Niet mu čo závidieť. V slovenských bankových kruhoch sa dokonca povráva, že druhého takého odvážlivca by sa už vláde nepodarilo nájsť.“

Pravdaže, Alica Ďurianová sa mýlila, aspoň v tom, že v novembri 1992 nebol vymenovaný žiadny guvernér NBS. Mala pravdu v tom, že ja som bol už v tom čase skutočne na čele slovenskej časti ŠBČS, a potom ešte od 1. januára 1993, prakticky do konca augusta 1993, na čele slovenskej centrálnej banky, ale vo funkcii ‒ viceguvernéra povereného riadením.

Reklama

Noviny písali, že „súboj o obsadenie postov predsedu a podpredsedov NKÚ a guvernéra NBS sa stáva jednou z najpodstatnejších otázok stability našej politickej scény“. V tom čase (13. mája 1993) sa konala porada predsedu vlády Mečiara, ministrov Tótha, Dolgoša a Tóthovej so zástupcami bánk „na čele s viceguvernérom NBS Mariánom Tkáčom“. Po jej skončení vyhlásil Vladimír Mečiar pred novinármi, že obsadenie najvyšších funkcií NBS nebolo predmetom rokovania, to sa bude riešiť na inej úrovni.

Napokon prišiel deň, keď sa rozhodovalo. Po (zrejme) zložitých politických rokovaniach medzi vládnymi Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS) a SNS, spojených s rôznymi podmienkami, sa stretli v budove Úradu vlády SR štyria muži: Vladimír Mečiar, Ľudovít Černák, Vladimír Masár a ja, Marián Tkáč. Na tomto rokovaní, na ktoré pozývala pani Anna Nagyová, riaditeľka sekretariátu predsedu vlády, sa prítomní dozvedeli z úst Vladimíra Mečiara, že guvernérom NBS ako kandidát HZDS bude Vladimír Masár a Marián Tkáč, ako kandidát SNS, bude viceguvernérom.

„Vy guvernérom nemôžete byť,” povedal mi predseda vlády.

„Prečo?“ opýtal som sa.

„Lebo nedostanete v parlamente dostatok hlasov.“

Reklama

„Predsa keď bude chcieť HZDS a SNS…“

Predseda vlády: „Bude vám chýbať pätnásť až dvadsať hlasov. Ale o rok prejde Masár do iných služieb a guvernérom budete vy!“

„Keď vy nechcete, ani ja nechcem,“ konštatoval som.

Potom už len prebehli formality a parlament nás oboch kandidátov schválil. Nestalo sa tak pred 10. júlom, dňom devalvácie koruny. Nestalo sa tak, a tak celá ťarcha „utajovaných manévrov“ bola na mojich pleciach. Ktorési noviny dokonca napísali, že „Tkáč je nekompetentný, keďže o devalvácii dopredu nevedel…“ Až tak skvelo som ju zatĺkal!

K hlasovaniu o vedúcich funkciách v Národnej banke došlo na rokovaní v Národnej rade 19. júla 1993.

Reklama

Prezident Michal Kováč odovzdal dekréty guvernérovi a viceguvernérovi NBS 29. júla v „slávnostnom sále na prvom poschodí Bratislavského hradu“ (tak to stálo v pozvánke) v prítomnosti Jozefa Prokeša, podpredsedu NR SR. Uvedenie guvernéra do funkcie bolo 1.augusta 1993 a vykonal ho predseda vlády Vladimír Mečiar. Ja som bol v ten deň na dovolenke (vo Warholovom rodisku v Mikovej na východnom Slovensku), takže som nebol pri tom, keď Mečiarovi ukázali novú 50-korunovú bankovku. Ten si ju obzrel a opýtal sa: „Kto to podpísal”. Dostal odpoveď, že Tkáč s Mathesom a zareagoval takto: „A prečo nie ja?!“ Prítomný Ján Mathes mu odpovedal, že my sme dali do obehu bankovky, a tie podpisujú predstavitelia banky, predstavitelia štátu podpisujú štátovky. (A zase mi napadá to o tom úspechu, ktorý sa neodpúšťa.)

Marián Tkáč

(Kapitola z knihy Príbeh slovenskej koruny, ktorá vyšla vo vydavateľstve PostScriptum v roku 2019)

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:33

Fínska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela aj vo svojom treťom zápase na Turnaji piatich krajín v Poprade. V piatok zdolala rovesníkov z Česka 5:3 a je na čele tabuľky. Slováci mali v piatok voľno, mužstvo Ivana Feneša má zatiaľ na konte dve prehry – s Českom 2:7 a s Fínskom 1:6.

16:32

Chorvátsky ústavný súd v piatok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

16:31

Ukrajina tvrdí, že ruský bombardér Tu-22M3 s dlhým doletom, ktorý sa v piatok zrútil na juhozápade Ruska, v noci na piatok útočil na ukrajinské mestá Dnipro a Kryvyj Rih.

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

15:36

Česi si vo voľbách do Európskeho parlamentu budú môcť vybrať z 30 politických strán, hnutí či koalícií. V piatok to oznámilo české ministerstvo vnútra, ktoré zverejnilo rozhodnutie o registrácii kandidátnych listín. Podľa prieskumov je favoritom hnutie ANO.

15:34

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas diskusie na 20. výročnom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) upozornila na dôležitosť rozvoja energetického sektora pre budúcnosť Slovenska. Témami diskusie boli aj zlepšovanie podnikateľského prostredia, digitalizácia či podpora životného prostredia. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali