Vojtech Filip, predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy, o voľbách, migrácií, jadre EÚ a NATO

Vojtech Filip, predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy, o voľbách, migrácií, jadre EÚ a NATO

Slovensko/Česká republika 10.októbra 2017 (HSP/Foto: Screenshot KSČM)

 

Českú republiku čakajú parlamentné voľby. Už 21. a 22. októbra českí voliči rozhodnú o tom, kto ich bude v Poslaneckej snemovni Parlamentu zastupovať. O hlasy Čechov sa uchádza aj Komunistická strana Čiech a Moravy. Na jej čele je predseda Vojtech Filip.

Pre Hlavné správy ozrejmil, čo považuje v Českej republike za najpálčivejší problém. Vysvetlil tiež postoj komunistickej strany k Európskej únii i NATO, ako aj k nedávnemu katalánskemu referendu.

Reklama
Na snímke Vojtech Filip

 

Berie sa už ako fakt, že po voľbách zasadnete spolu s ANO Andreja Babiša do vládnych kresiel. Prebehli už v tomto smere nejaké rokovania?

Reklama

Neviem, kto šíri túto informáciu, ale už niekoľkrát som prehlásil, že ANO je pravicové hnutie a KSČM je autentická komunistická ľavica, naše programy sú menej v zhode, ako napríklad s ČSSD či dokonca s KDU-ČSL.

Žiadne jednania o povolebnom usporiadaní nevedieme. KSČM vždy vedie ako suverénna politická strana po voľbách rovnoprávne jednania so všetkými subjektmi, ktoré o to majú záujem.

 

Čo považujete v Českej republike za najpálčivejší problém, ktorý je podľa vás potrebné akútne riešiť?

Ako zásadný problém vnímame spravodlivosť a bezpečnosť v našej krajine. ČR ohrozuje ako migračná kríza, tak s tým súvisiaca bezpečnosť našich občanov, bezpečnosť je ohrozená ako z vonku, tak z vnútra trvalým nárastom kriminality, tiež je u nás i nízke objasnenie trestných činov.

Reklama

Ďalej sme ohrození nekompetentnou politikou Európskej komisie, ktorá postupuje byrokraticky a nerieši skutočné problémy občanov krajín EÚ a rozchod s Veľkou Britániou. Nie je doriešená otázka privatizačných zločinov a ich prípadne premlčanie. Stále nie je riešený konflikt medzi európskymi cenami a našimi omnoho nižšími mzdami, a to aj napriek vysokej produktivite práce v našich podnikoch.

 

Aký je váš postoj k stranám, ktoré sú nastavené euroskepticky a proti prijímaniu migrantov? Aký má vaša strana postoj k prijímaniu migrantov?

KSČM považuje európsku integráciu za objektívny proces, ale žiaľ, podmienky nášho pôsobenia sú zle dojednané a euroskepticizmu je daný nekompetentným pôsobením Európskej komisie.

Nie sme teda klasickými euroskeptikmi, ale realistickými politikmi, ktorí chcú zmeniť naše postavenie nielen v EÚ, ale v Európe ako celku. Sme za riešenie migračnej krízy tam, kde vzniká, čiže odstránením príčin nielen riešením ich dôsledkov, a teda sme proti prijímaniu migrantov, sme pre riadne azylové konanie a proti prijímaniu nelegálnych migrantov a trváme na dodržiavaní zákona všetkými.

Reklama

 

Jiří Kobza z SPD uviedol, že EÚ dáva pol roka na diskusie o reformách. Keď to nikam nepovedie, uskutoční sa referendum o aktivizácii článku 50. Aký je váš postoj k EÚ? Ste za vystúpenie Českej republiky z EÚ alebo za reformu únie?

Táto lehota príliš krátka, najskôr je nutné doriešiť naše samostatné vzťahy s Veľkou Britániou a pokúsiť sa zmeniť Lisabonskú zmluvu, ak to nepôjde, tak potom vyvolať referendum o našom zotrvaní alebo odchode z EÚ.

 

Čo by sa podľa vás malo v EÚ zmeniť? Aký je váš postoj k tzv. jadru EÚ?

EÚ trpí nedostatkom demokracie, jediným demokratickým orgánom je Európsky parlament, ktorý má ale minimálne právomoci a namiesto neho má najvyššie právomoci vždy byrokratická štruktúra, to je nutné zmeniť a to je otázkou rokovaní o novej podobe už neplatnej a nevyhovujúcej Lisabonskej zmluve.

O jadre EÚ hovoria krajiny, ktoré trvalo porušujú rovnosť jednotlivých členských štátov a ktorým vyhovuje viacrýchlostná Európa. To, čo ČR potrebuje, nie je byť v tzv. jadre, potrebujeme rovnaké podmienky.

 

Na Slovensku sa členovia Komunistickej strany Slovenska zúčastňujú protestov proti NATO? Ako je to v Českej republike, tiež podporujete vystúpenie z aliancie?

Áno, KSČM navrhla a ďalej navrhuje referendum o vystúpení z paktu NATO. Považujeme členstvo viac za bezpečnostné riziko, než za zabezpečenie našej bezpečnosti.

Reklama

Navrhujeme novú bezpečnostnú konferenciu v Európe (náhradu za Helsinskú konferenciu) a zaistiť medzinárodne právne zabezpečenú bezpečnosť všetkých európskych krajín, teda, aby Európa nebola miestom vojnových operácií a toto by garantovala BR OSN.

 

Aký je váš postoj ku katalánskemu referendu?

Referendum je síce neústavné, ale nie je nelegálne. Za katastrofu považujem zásah bezpečnostných síl, ktorý odštartoval ešte väčší odstup Kataláncov od madridskej vlády. Pritom v Katalánsku nepôsobili polovojenské organizácie, ako napr. ETA v Baskicku.

Dúfam, že v ďalšom období pôjde už o politické rokovania, nie o silová riešenia.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

11:35

Austrálsky súd predĺžil do 10. mája platnosť príkazu, ktorým sociálnej sieti X prinútil odstrániť videá z minulotýždňového útoku nožom na biskupa, ku ktorému došlo v kostole v Sydney.

Súdny príkaz požadovala po útoku austrálska komisia pre elektronickú bezpečnosť, podľa ktorej spoločnosť X ignorovala predchádzajúce oznámenia o stiahnutí takýchto videí.

11:20

Šesť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku v Charkove na východe Ukrajiny. Oznámil to v stredu gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov s tým, že rakety tam poškodili tri obytné budovy, dva úrady, tri ďalšie budovy a tiež plynovod v centre mesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali