Podľa TSK je návrh na vyradenie SOŠ podnikania na Veľkomoravskej ulici v Trenčíne zo siete škôl a školských zariadení súčasťou optimalizácie stredného školstva a stratégie TSK prispôsobiť stredné školstvo v kraji potrebám praxe. „Cieľom optimalizácie stredného školstva je prispôsobiť štruktúru absolventov stredných škôl požiadavkám trhu práce,“ pripomenul predseda TSK Jaroslav Baška.
V Trenčíne sú dve stredné školy, ktoré poskytujú vzdelávanie v podobných odboroch v oblasti obchodu a služieb – SOŠ obchodu a služieb na Jilemnického ulici a SOŠ podnikania na Veľkomoravskej ulici. V záujme odstránenia duplicity odborov navrhuje TSK vyradenie SOŠ podnikania zo siete škôl a školských zariadení, čo v praxi znamená presťahovanie všetkých žiakov do kapacitne dostačujúcich priestorov SOŠ obchodu a služieb na Jilemnického ulici. „TSK garantuje doštudovanie všetkých žiakov v tom odbore, ktorý začali študovať, a presun zamestnancov. Štatutár nástupníckej organizácie bude riešiť počet zamestnancov v roku 2015 podľa skutočného počtu žiakov,“ uvádza sa v návrhu Úradu TSK.
Proti zrušeniu školy protestovali pred úradom TSK 22. septembra študenti, zamestnanci a rodičia študentov. Ako uviedol počas protestu riaditeľ SOŠ podnikania Vladimír Mojto, protestom a petíciou chceli upozorniť na nekalé praktiky, ktoré sa dejú v demokratickom štáte a hrubým spôsobom poškodzujú občanov, upierajú mladým ľuďom právo na slobodný výber vzdelania a porušujú ústavné práva občanov. „Školu so 70-ročnou tradíciou momentálne navštevuje 466 študentov a pracuje v nej 64 pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Pretransformovala sa na moderný typ strednej školy, do ktorej štát investoval 1,5 milióna eur, zaviedla päť nových študijných odborov, ktoré schválilo ministerstvo školstva SR a ktoré si dnešný trh práce vyžaduje,“ priblížil Mojto.
Podľa Bašku nie je rozhodnutie o vyradení SOŠ podnikania v Trenčíne novou témou, ale je výsledkom niekoľkoročného procesu optimalizácie stredného školstva v kraji a vyplýva aj zo stratégie rozvoja školstva, ktorú prijalo zastupiteľstvo TSK už v roku 2006. Miera nezamestnanosti absolventov SOŠ podnikania Trenčín sa pohybuje na úrovni 16,6 percenta. V hodnotení Inštitútu INEKO sa SOŠ Trenčín umiestnila na 29. mieste spomedzi 42 stredných škôl v TSK a v celoslovenskom meradle obsadila 288. miesto. „V Prievidzi sa spájali tri stredné školy, v Novom Meste nad Váhom dve, v Púchove rovnako dve a nikto z toho politický kapitál nevytĺkal. Nerobíme to prvýkrát, nerobíme to emocionálne, použili sme čísla, ktoré sme mali k dispozícii. Prichystali sme to v predstihu, máme na to skoro rok, aby sme sa pripravili a verím, že ministerstvo školstva nám to schváli,“ uzavrel Baška.
Zámer zrušiť školu podporila aj poslankyňa NR SR a bývalá poslankyňa zastupiteľstva TSK Magda Košútová. Podľa nej zrušenie bývalého Stredného odborného učilišťa odevného a textilného v Trenčíne bolo už súčasťou koncepcie rozvoja škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK na roky 2007–2013. Podpredseda TSK Jozef Trstenský skonštatoval, že návrh na zrušenie SOŠ podnikania sa nedostal na stôl poslancov kvôli nadštandardným vzťahom riaditeľa školy s bývalým predsedom TSK Pavlom Sedláčkom.
Návrh na vyradenie SOŠ podnikania napokon zastupiteľstvo TSK schválilo. Hlasovalo zaň 34 poslancov.
ml