Keďže Rusi svojich spojencov nehádžu cez palubu ako to robí USA a na čele Ruska nie je Sorošova bábka, ale reálny prezident, príprava na americky útok sa začala.
Ako nedávno skonštatoval korenšpondent ruskej vojenskej akadémie Konstantin Sivkov: “Sýria je pre naše vojenské sily izolované bojisko. Stačilo by napríklad Turecku obsadiť Bospor a Dardanely a fakticky nám ostane jediná cesta, ako dopraviť do Sýrie zásoby, zbrane a strelivo a to cez Irán. Proti naším cca 40 lietadlám môžu USA nasadiť 70 lietadiel z tureckého Incirliku. V okolí Blízkeho východu majú Američania ešte cca 200 lietadiel a približne 120 lietadiel môžu priviezť na svojich lietadlových lodiach. To je pomer 1:10.” Celá analýza TU.
No zdá sa, že tento stret bude vyzerať úplne ináč, než načo sme boli v doterajšej vojnovej histórii zvyknutý. Ruská akcia bude skôr pripomínať filmy z agentom 007 Jamesom Bondom. Hlavnú úlohu zrejme zohrá nový ruský systém Klub K. Systém je umiestnený v niekoľkých bežných lodných kontajneroch a vyzbrojený je raketami Kalibr. Prevážať ho tak môžu nákladné autá, vlaky, alebo aj rybárske lode. Kde sa systémy práve nachádzajú a v akom množstve, to bude úloha pre americké vojenské spravodajstvo. Úlohou pre ruských “Bondov” z GRU bude kontajnery previesť, ochrániť, aktivovať a odpáliť rakety.
Ako systém funguje si môžete pozrieť vo videu:
Fotky systému z vojenskej výstavy MAKS v Moskve:
O tom, že systémy sa už pravdepodobne rozmiestňujú, sa môžete presvedčiť na fotkách z tureckého prieplavu Bospor. Okrem ľahkých vojenských fregát, ktoré sú vyzbrojene Kalibrami a zakotvili v rôznych prístavoch stredozemného mora, vidieť aj ruskú oceánografickú loď na ktorej vidno ozbrojený doprovod príslušníkov Specnaz aj modré lodné kontajnery, pravdepodobne obsahujúce systém Klub K.
Ruská oceanografická loď Jantar
Ruská fregata Jaroslav Mudry v španielskom prístave Ceuta:
Ruské korvety Zelenyi Dol a Serpuchov na Malte:
Rakety Kalibr letia v tzv. svorke a vzájomne sa informujú o zadaní cieľov a ich priorite. Rakety letia v malej výške, len niekoľko desiatok metrov nad zemou. V terminálnej fáze letu, keď sa dostanú zhruba 70 km od nepriateľských obranných systémov, prepnú na nadzvukovú rýchlosť, podľa rôznych zdrojov mach 2 až mach 3. Nepriateľovi tak ostáva asi 20 až 30 sekúnd na reakciu. Rakety aj pri obrovskom preťažení dokážu manévrovať v neobvyklých uhloch a vyhnúť sa protiraketovej obrane protivníka. Rakety majú tiež schopnosť vytvárať falošné radarové obrazy- virtuálne klony, na ktoré potom smerujú rakety protivníka. Útoky týchto rakiet z Kaspického mora na pozície ISILu v Sýrii ukázali, že rakety majú dolet až 1500 km. Ruské média udávajú dolet až 2500 km. To v praxi znamená, že malé ruské fregaty a korvety majú väčšiu údernú silu, než veľké americké raketové križníky.