“USA sa už dávno angažujú v konflikte v Sýrii a to v koalícii protiasadovskej opozície a umiernených teroristov, v ktorých čele stoja. Oficiálne USA tvrdí, že bojuje s ISIL a im podobným organizáciam. Vpodstate ale USA riešia jedinú úlohu – zachrániť a dostať pod kontrolu ISIL, ktoré predstavuje hlavný nástroj ich geopolitiky na Blízkom východe. To sa odráža aj v ich taktike. Ak Rusko sleduje cieľ zničiť maximálny počet teroristov, USA sleduje cieľ zničiť veliteľov protiasadovskej opozície, ktorých nekontroluje a ktorí hrajú vo farbách Turecka, alebo Saudskej Arábie. Keď sa ukázalo, že Aleppo môže padnúť úplne a hrozí likvidácia americkej zástupnej armády, USA odhodili masku a prikročili k otvorenej vojne voči vláde Sýrie” potvrdil ruský vojenský expert Konstantin Sivkov.
“Čo sa týka Ruska, v Sýrii nemôžeme byť momentálne v prípadnej konvenčnej vojne rovnocenným súperom USA. Príčin je niekoľko. Sýria je pre naše vojenské sily izolované bojisko. Stačilo by napríklad Turecku obsadiť Bospor a Dardanely a fakticky nám ostane jediná cesta, ako dopraviť do Sýrie zásoby, zbrane a strelivo pre náš vojenský kontingent. Tá cesta vedie cez Irán, no i táto cesta môže byť teoreticky prerušená činnosťou amerického letectva. Proti naším cca 40 lietadlám môžu USA nasadiť 70 lietadiel z tureckého Incirliku. V okolí Blízkeho východu majú Američania ešte cca 200 lietadiel a približne 120 lietadiel môžu priviezť na svojich lietadlových lodiach. 40 našich lietadiel proti cca 300 americkým lietadlám je ozajstne nevýhodný pomer,” vyratúva Konstantin Sivkov.
Konstantin Sivkov sa potom venoval novým systémom protivzdušnej obrany, ktoré Rusko aktivizovalo v Sýrii. Ide o systémy S-300 BM, S-400, Antej 2500 (SA-23 Gladiator podľa NATO). Tieto komplexy protivzdušnej obrany sú rozmiestnené najmä v oblasti Tartusu, kde sa nachádza ruská vojenská základňa. Podľa Sivkova však USA môžu tieto komplexy protivzdušnej obrany zlikvidovať pomocou okrídlených rakiet, len v prvej vlne môžu použiť cca 150 rakiet Tomahawk, podobne ako učinili vo vojne v Iraku. “Ak by Rusko bojovalo v Sýrii proti americkej presile osamotené, vojenský kontingent v Sýrii by utrpel porážku”, uzatvára svoju analýzu ruský vojenský odborník.
Preto Rusko nebude podľa Konstantina Sivkova bojovať v Sýrii s USA priamo, ale bude podporovať sýrske vládne jednotky a proasadovských dobrovoľníkov. Podobne ako USA budú Rusi budú dodávať Sýrčanom protiraketové systémy, ktoré môžu likvidovať americké lietadlá. Podľa Sivkova však Sýrčania potrebujú približne 200 takýchto protileteckých komplexov, pričom aj výcvik osádok bude trvať niekoľko mesiacov. Čo by počas tejto situácie nastalo na bojisku v Sýrii je ťažké predpovedať. Podobná situácia bola ale aj vo Vietname, kde spočiatku Vietnamci mali nedostatok zbraní, nakoniec sa však vietnamský konflikt skončil porážkou USA. Vietnamské jednotky však masívne vyzbrojovali aj Rusi a aj Číňania.
Podľa Konstantina Sivkova pre USA by však priamy útok na Asada znamenal obrovskú stratu reputácie na medzinárodnej scéne. Sýria by sa mohla stať americkým novým Vietnamom, navyše americkí vojaci nedokázali zvíťaziť ani v Iraku a ani v Afganistane. Ak by Rusi podporovali guerillových sýrskych bojovníkov dodávkami protitankových a protiraketových zbraní, USA by uviazli v trasovisku dlhotrvajúceho konfliktu, podobne ako ZSSR v rokoch 1979 – 1989. Konstantin Sivkov navyše upozorňuje na ekonomické problémy USA, vďaka ktorým USA nie je schopná viesť masívne a dlhotrvajúce bojové operácie a na skutočnosť, že do sýrskeho konfliktu vstupuje aj Čína. Americký útok na čínske jednotky by totálne zmenil rovnováhu síl a rozloženie síl na šachovnici. Podľa Sivkova netreba zabúdať ani na Irán a jeho ambície a ani na Turecko i Saudskú Arábiu, ktoré zastávajú momentálne takisto protiamerické postoje.
Pre Rusko je podľa Konstantina Sivkova momentálne nevýhodné konflikt v Sýrii eskalovať do podoby konvenčného konfliktu. Rusi budú preto i naďalej brnkať po nose USA. Ukazuje sa totiž, že diplomaticky USA konflikt v Sýrii nezvládli a ak sa pustia do otvorenej vojny bude to znamenať, že stratili všetky ostatné možnosti ovplyvňovať dianie v Sýrii (propagandisticky, ekonomicky, metodologicky….).
obrázok americkí Navy Seals zajatí príslušníkmi iránskeho vojenského námorníctva v 16.1. 2016 http://cdn.timesofisrael.com/uploads/2016/01/Mideast-Iran-U_Horo1.jpg
Ak však USA zaútočia v Sýrii, zástupná vojna cudzími rukami a na cudzom území sa pre USA skončí. USA tak budú musieť znova ukázať akú úroveň má ich armáda. Podľa výsledkov, ktoré však vojaci USA dosiahli voči pastierom kôz v Afganistane a Iraku, ktorých nikto nepodporoval modernými protitankovými a protilietadlovými systémami, sa nejaké bravúrne operácie americkej armády očakávať nedajú. Navyše ak budú mať Sýrčania dostatok ruských protilietadlových a protitankových komplexov, počet amerických vojakov, vracajúcich sa domov v plastikových vreciach predčí aj najhoršie očakávania Johna Kirbyho.