Sýrsky konflikt: Čo chcú presadiť jednotlivé krajiny na rokovaní vo Viedni?

Sýrsky konflikt: Čo chcú presadiť jednotlivé krajiny na rokovaní vo Viedni?

Viedeň 30. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Carlo Allegri/Pool Photo via AP)

 

Spojené štáty, Rusko a Irán budú rokovať v piatok vo Viedni o konflikte v Sýrii. Pozície sú rôzne. Vzhľadom na masívnu vojenskú prítomnosti rôznych hráčov nemôžu veľmoci a regionálne mocnosti v krajine nič získať

Na snímke ministri zahraničných vecí zľava Turecka Feridun Sinirlioglu, USA John Kerry, Saudskej Arábie Adel al-Džubír a Ruska Sergej Lavrov.
Na snímke ministri zahraničných vecí zľava Turecka Feridun Sinirlioglu, USA John Kerry, Saudskej Arábie Adel al-Džubír a Ruska Sergej Lavrov.

Vo štvrtok večer prídu do Viedne ministri zahraničných vecí USA, Ruska, Saudskej Arábie a Turecka. V piatok budú rozhovory pokračovať vo väčšej skupine. Potom si po prvýkrát za stôl zasadne aj iránsky minister zahraničia Jawad Šaríf.

Reklama

Ďalej budú prítomní zástupcovia z Veľkej Británie, Egypta, Francúzska, Talianska, Nemecka, Libanonu a EÚ. Podľa britského ministerstva zahraničných vecí sa zúčastnia aj Spojené arabské emiráty, Katar a Jordánsko. Za účelom vyriešenia konfliktu však najprv musia byť rozmotané záujmy všetkých strán – Bloomberg analyzoval jednotlivé zložky:

 

Reklama

Rusko

Rusko so svojim najväčším vojenským ťažením od bývalého Sovietskeho zväzu zvyšuje svoje stávky. Ruské vojenské lietadlá podporujú sýrsku armádu a posilňujú vplyv Moskvy. USA opustila svoje pôvodné stanovisko, v ktorom nesúhlasila s rokovaním s Iránom, zástancom Assada.

 

Spojené štáty americké

Obama sa snaží využiť zásah Ruska ako spôsob, ako sa vysporiadať s jeho vlastnou sýrskou dilemou, pretože na jednej strane požaduje zosadenie Assada, no na druhej strane nechce vykonávať žiadne ďalšie vojenské operácie v Sýrii. Potreba diplomatického riešenia bola zdôraznená tento týždeň. Okrem toho USA zmiernili svoj postoj k okamžitému Assadovmu odchodu a v súčasnosti požadujú, aby Assad odstúpil “jedného dňa” a nie nutne bezprostredne ihneď došlo k zmene politického vedenia. Pentagon zároveň rozširuje svoje pozemné operácie v boji proti IS.

Reklama

 

Medzitým sa v Európe zhoršuje situácia sýrskej utečeneckej krízy, ktorá stanovuje otáznik nad budúcnosťou európskych lídrov, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Úradníci tvrdia, že rozdiely medzi členskými štátmi by mohli nakoniec viesť k zmene alebo dokonca zrušeniu Schengenskej dohody, ktorá zrušila vnútorné hranice EÚ. V záujme Európskej únie je teda predovšetkým to, aby niekto – ktokoľvek – situáciu v Sýrii stabilizoval pred tým, než bude nútená zrušiť jeden zo svojich najdôležitejších základných princípov.

 

Saudská Arábia

Reklama

Pre Saudskú Arábiu je tento konflikt oveľa väčší ako len situácia v Sýrii. Veľká Británia a jej sunnitskí spojenci sa zaoberajú konfrontáciou so šiitskym Iránom od Jemenu až po Libanon. Saudovia zatiaľ zastávajú názor, že Assad by mal odstúpiť. Okrem iného tiež chcú posilniť svoje predaje zbraní pre anti-Assadových bojovníkov a reagovať tak na ruskú intervenciu. Mnoho saudských džihádistov, na čele s Usámom bin Ládinom, predtým prišlo do Afganistanu, aby tam po roku 1979 bojovali proti ruským ozbrojeným silám, pričom ich financovala a dodávala im zbrane Saudská Arábia a Spojené štáty. Saudi boli odmenení za ich úsilie, pretože Sovietsky zväz bol nútený ustúpiť. Nakoniec sa to však obrátilo proti Saudom, pretože bojovníci sa vrátili a obrátil svoju pozornosť na vládnucu rodinu.

 

Turecko

Turecký prezident Erdogan a Assad boli kedysi blízki spojenci. Kedysi. Ankara teraz nechce nič viac, než Assadovu rezignáciu. Turecko sa zároveň zdráha akéhokoľvek riešenia, v ktorom by mohli Kurdi získať väčšiu autonómiu, pretože sa obáva, že ostatné kurdské partizánske skupiny by mohli získať zázemie.

 

Irán

Pre Irán je pozvánka na rokovanie vo Viedni veľký diplomatický úspech. Nie je v záujme Teheránu, aby Assada stratil moc, pretože by to poskytlo Hizballáhu možnosť dodávať zbrane Libanonu, a to by predstavovalo vážne obmedzenie iránskeho vplyvu v regióne. Irán poslal peniaze, vybavenie a vojenských poradcov do Sýrie. “Irán sa obáva, že Assadov kolaps povedie k anarchii, čo spôsobí zväčšenie sily a vplyvu islamistických bojovníkov,” hovorí Ilan Goldberg z Center for a New American Security. Pre Irán bude odstránenie Assada len posledným krokom v politických zmenách. “Irán nie je veľkým fanúšikom Assada a myslí si, že situáciu zvláda zle,” hovorí Goldberg. “Ale v súčasnosti nevidí žiadne iné možnosti.”

 

Sýrska vláda

Assadova vláda sa nebude zúčastňovať rokovaní – aspoň nie priamo. Assad, ktorý v tomto mesiaci už vycestoval do Moskvy, sa spolieha na Moskvu a Irán, aby ho primerane zastupovali. Jeho hlavným cieľom je stále sa udržať pri moci a vyhnúť sa Kaddáfího osudu, ktorý bol zastrelený po únose rebelmi. Na dosiahnutie tohto cieľa bude jeho vláda naďalej obhajovať, že riešenie občianskej vojny sa môže dosiahnuť len po víťazstve nad teroristami. “To, čo Sýria chce z tejto konferencie je, že svet uzná, že odstránenie terorizmu je nielen prioritou pre Sýriu, ale aj pre celý svet,” vyhlásil sýrsky zástupca Fayez Sayegh.

Reklama

 

Sýrska opozícia

Dokonca ani najväčšia politická opozícia Syrian National Coalition (SNC) sa nezúčastní rokovaní – rovnako ako najväčšia sunnitská povstalecká frakcia. SNC poprela akúkoľvek dohodu, v ktorej by hral úlohu Assad, ktorý patrí do sýrskej alawitskej menšiny. Podľa Nasr al-Harírího, člena politbyra, sa obávajú, že podľa takejto dohody by Assad ostal v krajine. SNC viní Assadovu vládu za štvrť milióna úmrtí v konflikte a požaduje postavenie Assada pred súd.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali