“Šťastný nový rok!” Ruská pravoslávna cirkev oslávila rok 7519

“Šťastný nový rok!” Ruská pravoslávna cirkev oslávila rok 7519

Moskva 15. septembra 2015 (HSP/Foto: Patriarchia.ru)

 

Ruská pravoslávna cirkev o polnoci oslávila príchod nového 7519. roku. Slávnostne pripomenula “novoročie” alebo začiatok nového bohoslužobného roku. Pokračuje teda starej tradícii letopočtu, ktorý platil ešte v starobylom Rusku

Samozrejme, ruská pravoslávna cirkev riadi sa aj oficiálnym letopočtom prijatým vo svete, avšak takpovediac paralelne pokračuje registrovať roky aj podľa starodávnej tradície. A tak letopočet ruskej pravoslávnej nezačína od narodenia Krista pred 2015 rokmi, ale od stvorenia sveta – samozrejme, podľa byzantských a staroruských zdrojov.

Reklama
Ruská pravoslávna cirkev oslávila rok 7519
Ruská pravoslávna cirkev oslávila rok 7519

Tento letopočet bol prijatý ešte v starom Byzantsku a platil aj v starovekom Rusku – až do r. 1700. Ale 19. decembra 1699 slávny ruský cár Peter Prvý (Peter Veľký), ktorý sa rozhodol “vyrovnať” ruský letopočet a európskym a celosvetovým, vydal o tom príslušné nariadenie a od 1. januára 1700 v Rusku prešli na všeobecne prijatý letopočet.

Je tu však ešte jeden háčik. Mnohí z nás vedia, že v Rusku oslavujú Nový rok, ale aj Starý Nový rok, že tam ochotne dva razy oslavujú Vianoce – koncom decembra, ako všade vo svete, ale aj presne o 2 týždne – začiatkom januára, dátum revolúcie roku 1917 uvádzajú v dvoch “exemplároch“”– 7. novembra, ale aj 25. októbra, často aj dátumy narodenia slávnych ruských osobností, ktoré žili pred 20. storočím, tiež uvádzajú v dvoch variantoch. Prečo Rusi všetko tak doplietli?

Reklama

Ale logika tu predsa je. Aj keď cár Peter Prvý “urovnal” ruský a celosvetový kalendár, postupne sa však zasa vyskytol rozdiel. Zapríčinil to jeden – jediný deň v priestupnom roku, ktorý sa v európskom gregoriánskom a ruskom julianskom kalendári započítaval odlišne. V priebehu stáročí tento rozdiel dosiahol 13 dní. Preto pravoslávne Vianoce nasledujú až dva týždne po katolíckych a Rusi majú dôvod aj na dvojité oslavy Nového roku – najprv s celým svetom 31. decembra a potom aj 13. januára.

V Rusku pred rokom 1700 oslavovali Nový rok 1. septembra a potom začali oslavovať 31. decembra. Ale ruská pravoslávna cirkev aj v súčasnosti oslavuje nový bohoslužobný rok 14. septembra (teda 1. septembra podľa starého štýlu). A práve v polovici septembra vždy sa začína nový ročný bohoslužobný cyklus v pravoslávnej cirkvi.

Ako vznikol dátum “od stvorenia sveta”? Vypočítaný bol byzantskými vykladačmi Svätého písma v roku 353 nášho letopočtu na rozkaz imperátora Konštancia. Existovali aj iné letopočty – rímske, alexandrijské, židovské a mnohé iné, pričom odlišovali sa nie o niekoľko rokov, ale o niekoľko storočí a dokonca aj tisícročí. Prečo?

Celá vec je v tom, že v Biblii sa neuvádzajú presné dáta a vypočítať napríklad obdobie života Adama by sa dalo iba podľa dostupných rodostromov alebo podľa zverejnených proroctiev. Je známe, že dátum narodenia Krista vypočítal mních Dionisius až v roku 525 nášho letopočtu, pričom mnohí vedci a historici tvrdia, že sa určite pomýlil o 4-5 rokov. Preto vypočítať dátum stvorenia sveta ozaj nie je možné…

Byzantskí vedci sa domnievali, že svet bol stvorený v 6. tisícročí pred našim letopočtom, pričom ich nezaujímalo obdobie, keď sa v Európe ešte preháňali mamuty či iné predhistorické príšery. Za stvorenie sveta považovali obdobie, keď vznikali prvé civilizácie, keď ľudia už začali budovať mestá a dediny, obrábať pôdu, obchodovať a pod.

Reklama

Podľa jednej z verzií, 1. september za dátum príchodu Nového roku označil prvý kresťanský imperátor Konštantín Veľký v roku 312. Urobil to naprotiveň pohanskému letopočtu Ríma, podľa ktorého Nový rok prichádzal 1. marca. Konštantín Veľký príchod Nového roku spojil s ukončením poľnohospodárskych prác na poli.

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:59

Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že v koordinácii s USA otvorila nový hraničný priechod do pásma Gazy určený pre prísun humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra Reuters a denník Times of Israel.

Vybudovaný bol s cieľom zvýšiť objem pomoci dopravenej pre civilistov v Pásme Gazy, do jeho severných oblastí.

19:54

Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi. Drážďanskú cenu mieru dotovanú sumou 10 000 eur jej odovzdali na ceremónii v miestnom divadle, informuje agentúra DPA.

Drážďanská mierová cena sa od roku 2010 udeľuje ľuďom za ich výnimočný prínos k mieru či medzinárodnému porozumeniu.

Navaľná prevzala v Drážďanoch cenu mieru, ktorú posmrtne udelili jej manželovi
Na snímke Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu 12. mája 2024 v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi
19:37

V noci možno očakávať prevažne jasnú oblohu, vietor má byť poväčšine slabý a teplota vzduchu rýchlo klesať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

17:34

NATO sa rozhodlo zahrať svalmi pred dverami Ruska, aby dokázalo svoju jedinečnosť.

V rámci najväčšieho cvičenia od čias studenej vojny usporiadalo NATO demonštráciu sily na prahu Ruska. Manévre boli adresované Vladimirovi Putinovi uprostred prebiehajúceho ukrajinského konfliktu, uvádza denník Daily Mail.

V Estónsku 82 britských a 60 amerických výsadkárov cvičilo výsadok z troch amerických dopravných lietadiel C-17. Ich výcvik je súčasťou série pozemných, vzdušných a námorných operácií v rámci cvičenia „Resilient Defender“, ktoré vykonáva všetkých 32 krajín NATO v rôznych regiónoch – od Arktídy až po Stredomorie, vysvetľuje publikácia.

Demonštrácia jednoty aliancie prišla po tom, ako Rusko zintenzívnilo svoju ofenzívu v Charkovskej oblasti. Sprevádzalo ju aj nové kolo napätia medzi NATO a Moskvou po tom, ako Londýn vyhostil svojho vojenského atašé a obvinil ho zo špionáže, uviedol Daily Mail.

17:09

Oblasť na hraniciach Mexika a Guatemaly zasiahlo v nedeľu ráno zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 75 kilometrov pod zemským povrchom, uviedol americký geologický úrad USGS. Informovali agentúry AP a Reuters.

Mexické úrady podľa televízie CNN Espaňol hlásili menšie škody na budovách a niekoľko zosuvov pôdy.

16:41

Na 35 034 stúpol počet obetí vojny v Pásme Gazy, ktorá trvá už viac ako sedem mesiacov. Uviedlo to v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. Informovala agentúra AFP.

16:37

Tuniské orgány v nedeľu nariadili zadržanie dvoch novinárov, Borgena Baseho a Murada Zegidiho, za kritické vyjadrenia o vláde, informuje AFP na základe vyjadrení právnika.

15:08

Svetové ceny pšenice vzrástli na najvyššiu úroveň od augusta 2023, uvádza agentúra Bloomberg.

Analytici pripisujú rast cien poveternostným podmienkam, najmä mrazom v Rusku, a predpovedajú ďalšie zdražovanie obilnín.

Publikácia píše, že ceny začali rásť, pretože zlé počasie a vojna by mohli znížiť svetové zásoby pšenice, ktoré sú na najnižšej úrovni za takmer desať rokov.

Veľmi dobrá úroda v krajinách čiernomorskej panvy (predovšetkým na Ukrajine a v Rusku) dlho držala svetové ceny pod kontrolou. A cena pšenice zostala o polovicu nižšia ako rekordná hodnota z roku 2022. Teraz však futures dosiahli maximum od augusta, uvádza agentúra Bloomberg.

vývoj cien pšenice
Vývoj cien pšenice
13:39

Južná Kórea pripravuje balík stimulov pre investície a výskum v oblasti čipov v hodnote viac ako 10 biliónov KRW (6,79 miliardy eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Minister financií Choi Sang-mok v nedeľu uviedol, že vláda čoskoro zverejní podrobnosti balíka, ktorý sa zameriava na celý dodávateľský reťazec v rámci polovodičov.

12:10

Ceny zlata sa na konci týždňa výrazne posilnili. Podporili ich očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne uvoľňovať menovú politiku.

Májový kontrakt na zlato si v piatok (10. 5.) pripísal 35,20 USD alebo 1,51 % a uzavrel na 2367,40 USD (2196,31 eura) za uncu (31,1 gramu). Za celý týždeň si kontrakt polepšil takmer o 3 %.

12:06

Ceny ropy v piatok (10. 5.) klesli o viac ako 1 %. Vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed) totiž signalizovali, že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšie, než sa doteraz očakávalo, čo by mohlo utlmiť dopyt po rope. Informovala agentúra Reuters.

Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok klesol o 1,09 USD alebo 1,30 % na 82,79 USD (76,81 eura) za barel (159 litrov). Americká ľahká ropa WTI s júnovým kontraktom uzavrela so stratou 1 USD alebo 1,26 % na 78,26 USD za barel.

12:04

Silný dážď spôsobil v indonézskej provincii Západná Sumatra zosuvy pôdy, v dôsledku ktorých prišlo o život najmenej 28 ľudí. Štyria sú stále nezvestní, uviedli v nedeľu miestne úrady. Správu priniesli agentúry Reuters a AFP.

Národný úrad pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB) vydal vyhlásenie, že povodne od sobotného večera spôsobili bahenné záplavy v piatich okresoch kraja Tanah Datar.

12:00

Tri osoby utrpeli zranenia v noci na nedeľu pri raketovom útoku z Pásma Gazy na mesto Aškelon na juhu Izraela. Terčom útoku bol v sobotu aj hraničný priechod Kerem Šalom, informuje agentúra DPA.

Raketa vypálená z Pásma Gazy zasiahla obytný dom v Aškelone, ktorý sa nachádza približne 13 kilometrov od severnej časti Pásma Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Pavel Jacz

Miro Majerník

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali