Šlauka z OZ KOVO o drsných pracovných podmienkach zamestnancov vo firme na východe Slovenska

Košice 21. apríla 2017 (HSP/Foto: OZ KOVO)

 

Zamestnanci firmy CROWN Bevcan Slovakia, s.r.o. vo štvrtok, 13. apríla, protestovali pred továrňou Kechnec  v košickom okrese. V súvislosti s ich upozornením na zlé pracovné podmienky a neakceptovanie návrhom zo strany odborárov sme o stanovisko požiadali odborovú organizáciu OZ KOVO. Na naše otázky odpovedal člen predsedníctva Rady OZ KOVO za Košický kraj Ing. Ján Šlauka.

Na snímke Ján Šlauka

 

Čo bolo podnetom, že zamestnanci firmy CROWN Bevcan Slovakia spolu s odborármi OZ KOVO protestovali pred továrňou?

Ján Šlauka: Na úvod treba povedať, že to neboli zamestnanci a odborári. Pretože zamestnanci sú odborári a odborári sú zamestnanci, združení v tomto prípade v ZO OZ KOVO Crown Bevcan SK. Ešte doplním, že doteraz v spoločnosti CROWN Bevcan SK fungovala zamestnanecká rada ako orgán, ktorý zastupoval zamestnancov. Po nástupe nového vedenia sa však dohody medzi zamestnaneckou radou a zamestnávateľom, zo strany zamestnávateľa, prestali dodržiavať. Preto sa zamestnanci obrátili na OZ KOVO s požiadavkou založenia odborovej organizácie, ktorá ma väčšie právomoci v zmysle legislatívy ako zamestnanecká rada. Odborová organizácia oproti zamestnaneckej rade má právo kolektívne vyjednávať a uzavrieť kolektívnu zmluvu, ktorá má väčšiu právnu silu ako dohoda, preto zvážili zamestnanci potrebu ísť touto cestou a tak riešiť tento problém.

Podnetom na protest bolo jednostranné rozhodnutie vedenia spoločnosti CROWN o zmene režimu pracovných zmien, t.z. zmena  začiatku a konca pracovnej zmeny a nedodržiavanie nutnej prestávky na odpočinok medzi jednotlivými zmenami, čo je v rozpore so Zákonníkom práce. Keďže v ich prípade ide o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, je potrebná dohoda zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov alebo samotnými zamestnancami. V prípade CROWN-u treba podotknúť, že ide o prevádzku zaradenú v 3. a 4. kategórii rizika práce – z dôvodu zvýšeného hluku, fyzickej záťaže a tepla. To znamená, že práve z tohto dôvodu je nutné, aby zamestnanci mali dostatočný čas na regeneráciu medzi jednotlivými zmenami.

Zamestnávateľ však rovnako rozvrhol aj  dovolenku zamestnancov na celý rok bez toho, aby prihliadal na záujmy a potreby samotných zamestnancov,  bez toho, aby sa ich na to opýtal, bez vopred stanoveného a oboma stranami odobreného plánu dovoleniek.

 

Odkedy zamestnanci evidujú pracovné podmienky, ktoré označujú za nepriaznivé?

Zmena pracovných režimov začala 1. januárom 2017, teda toto rozhodnutie zamestnávateľ začal uplatňovať od začiatku roka. Predchádzali tomu stretnutia zástupcov zamestnancov (vtedy ešte zamestnaneckej rady) so zamestnávateľom, na ktorých však k dohode nedošlo. Do toho času dávala zamestnanecká rada každoročne súhlas na uplatňované pracovné režimy vo firme, keďže sa striedali 12-hodinové zmeny a zamestnanci mali dostatok priestoru na regeneráciu a odpočinok pred nástupom do ďalšej zmeny.

Návrh zamestnávateľa, aby zamestnanci pracovali v 8-hodinových zmenách – bez prijatia ďalších zamestnancov –  spôsobuje, že napr. jeden zamestnanec skončí zmenu o 22.00 hodine, hodinu a pol cestuje domov, o polnoci si ľahne spať a už o 4.00 hodine ráno vstáva, aby nastúpil na ďalšiu zmenu o 6.00 hodine ráno. Považujete tento čas za dostatočný na spánok a celkovú  regeneráciu ľudského organizmu? My nie, čo v konečnom dôsledku odobril aj Inšpektorát práce v Košiciach, ktorý uložil zamestnávateľovi povinnosť dohodnúť sa so zamestnancami a nájsť taký model pracovných zmien, ktorý nebude ohrozovať zdravie a bezpečnosť zamestnancov.

 

Ako navrhuje odborová organizácie riešiť vzniknuté problémy?

Vrátiť sa na začiatok. Rokovať, hľadať, nájsť kompromis a dohodnúť sa. Predložili sme návrhy zamestnávateľovi, s ktorými súhlasia samotní zamestnanci a o ktorých sme ochotní ďalej rokovať. Ale aj iné návrhy zmenových kalendárov, ktoré fungujú v okolitých firmách, kedy by zamestnanci mali pracovné režimy s primeranými prestávkami na oddych medzi jednotlivými zmenami, mali možnosť plánovať si dovolenku a pod. Žiaľ, zamestnávateľ na naše návrhy neprihliada a dookola predkladá návrh svojich predstáv, ktoré sú však stále v rozpore so Zákonníkom práce, pričom rovnako neprihliada ani na záujmy zamestnancov v prípade prideľovania dovolenky a samotní zamestnanci ho aj z týchto dôvodov odmietajú.

Okrem prebiehajúceho rokovania o tomto probléme sme 18. apríla predložili zamestnávateľovi aj návrh novej kolektívnej zmluvy, v ktorej chceme – okrem iného – riešiť aj pracovný čas zamestnancov. Urobíme všetko preto, aby sme dohodli výhodné podmienky pre zamestnancov a s ich podporou, ak to bude nevyhnutné, využijeme na dosiahnutie tohto cieľa aj všetky dostupné prostriedky, ktoré nám umožňuje legislatíva a právny poriadok Slovenskej republiky.

 

Aký je postoj zamestnávateľa k návrhom odborovej organizácie?

Zatiaľ neprihliada na požiadavky zamestnancov a návrhy odborovej organizácie. Naďalej uplatňuje pracovné režimy v rozpore so Zákonníkom práce. Zamestnanci sú už z toho frustrovaní a unavení.

 

Ako sa k vzniknutému problému postavil inšpektorát práce?

Inšpektorát práce na podnet zareagoval kontrolou u zamestnávateľa a vo výsledku dal za pravdu zamestnancom. Žiaľ, aj v tomto prípade sa potvrdilo, že aj keď zamestnávateľ poruší napr. niektoré ustanovenia Zákonníka práce, kde je povinný dohodnúť sa s odborovou organizáciou, a inšpektorát práce mu to vytkne, nič sa nezmení. On bude Zákonník práce naďalej porušovať a popritom naťahovať čas, pričom  zamestnanci to musia trpieť.

Inšpektorát práce dal zamestnávateľovi dostatok času na vyriešenie a dohodu so zástupcami zamestnancov, k tej ale nedošlo a preto spoločnosť CROWN požiadala o ďalšie predĺženie termínu. A čas beží, zamestnávateľ naďalej svojvoľne porušuje legislatívu a zamestnanci trpia.

 

O stanovisko sme požiadali aj kompetentných zo spoločnosti CROWN Bevcan Slovakia. Budeme vás informovať.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Premiér Netanjahu sľúbil vyhostenie 40.000 žiadateľov o azyl

Tel Aviv 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Giannis Papanikos)   V Izraely sa momentálne nachádza veľký počet žiadateľov o azyl pochádzajúcich najmä zo Sudánu a Eritrey Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že sa mu podarilo dosiahnuť bližšie nešpecifikovanú "medzinárodnú dohodu", na základe ktorej môže Izrael vyhostiť približne 40.000 žiadateľov o…

Odvrátená strana športu: Sennov odkaz zachránil mnohých, nemohol však všetkých

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alessandro Trovati)   Po chybách nasledujú vo väčšine športových odvetví inkasované góly, časové straty, prehry. V niektorých sa však aktéri púšťajú do omnoho väčšieho rizika, než je len hrozba neúspechu, a v snahe o víťazstvo nasadzujú zdravie, ba dokonca životy. Najčerstvejší príklad pochádza z alpského lyžovania,…

Odvrátená strana športu: Mimofutbalový príbeh Božského Diega – drogy, dane, mafia

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Cesare Abbate/ANSA via AP)   Excentrická postava svetového futbalu, fenomenálny hráč, súčasne však problémový muž v súkromí i na ihrisku. Taký bol a je niekdajší argentínsky futbalista Diego Maradona, ktorého kariéru poznačili problémy s užívaním kokaínu, neplatením daní, či styky s podsvetím. Najväčšiu slávu na klubovej…

V prvom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu zvíťazil Zeman

Praha 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)   Z deviatich kandidátov na českého prezidenta má najvyššiu podporu súčasná hlava štátu Miloš Zeman, ktorého by podľa prieskumu uskutočneného pre Českú televíziu (ČT) volilo 41 percent respondentov. U voličov ANO, SPD a KSČM by prezidentské voľby vyhral už v prvom kole, napísala…

Taliansko vyhostilo troch cudzincov podozrivých zo spolupráce s IS

Rím 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Alessandro Di Meo/ANSA via AP)   Talianske úrady vyhostili z krajiny jedného občana Tuniska a dvoch Maročanov, ktorí boli podozriví z napojenia na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie talianskej polície. Vo vyhlásení sa uvádza, že 31-ročný…

Opoziční poslanci chcú posilniť demokraciu v činnosti samospráv

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prehĺbiť demokratické prvky v činnosti samosprávy, posilniť postavenie občianskej verejnosti vo vzťahu k samospráve, dosiahnuť vyváženejší vzťah medzi starostami a obecnými zastupiteľstvami, posilniť postavenie hlavných kontrolórov a zefektívniť kontrolu verejných funkcionárov. To sú ciele rozsiahleho návrhu novely zákona o obecnom zriadení, ktorý na…

OĽaNO chce funkčnejšie preukazovanie pôvodu majetku

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Sfunkčnenie preukazovania pôvodu majetku v občianskoprávnom konaní je cieľom návrhu novely zákona, ktorý na rokovanie NR SR predložili opoziční poslanci Veronika Remišová a Gábor Grendel (obaja OĽaNO). Tvrdia totiž, že súčasná právna úprava je nefunkčná aj z dôvodu, že sa dá ľahko obísť.…

NAKA zakročila v dvoch výrobniach, zadržala ‘varičov’ pervitínu

Brezno/Komárno/Nové Zámky 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) v noci zo soboty (18.11.) na nedeľu (19.11.) v spolupráci s okresnými riaditeľstvami Policajného zboru v Komárne, Nových Zámkoch a Brezne zakročila v dvoch výrobniach a zadržala 'varičov' aj navarený pervitín. Informuje o tom facebooková stránka Polície Slovenskej…

Juncker označil separatistické úsilie Katalánska za “katastrofu”

Madrid 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Armando Franca)   Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker označil separatistické úsilie španielskeho regiónu Katalánsko za "katastrofu" a zároveň opätovne potvrdil podporu, ktorú má zo strany EÚ jednotné Španielsko. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP. "Katalánsko nám spôsobuje nesmierne starosti. Tá situácia, ktorú vyprovokovalo, sa…

Pápež František hostí tisícky chudobných z celej Európy

Vatikán 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Andrew Medichini)   Pápež František pozval v nedeľu tisícky ľudí v núdzi z celej Európy, aby sa zúčastnili svätej omše v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne a neskôr aj slávnostného obeda s ním. Informovala o tom agentúra DPA. Pápež František slávi 1. svetový deň chudobných spoločne…

Krzánová: Lietadlo pristane aj bez motorov, hrozba je skôr požiar na palube

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Letectvo je jednou z profesií, kde sa doteraz dokázalo presadiť len minimum žien. Tie dominujú skôr na pozíciách letušiek či pozemného personálu, no pilotiek stále nie je dosť. Ivana Krzánová je jednou z tých, ktorým sa to darí. Je na najlepšej ceste splniť…

Marcinčin: Aj v málo rozvinutých okresoch chýbajú kvalifikovaní ľudia

Bratislava 19. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Problémom aj v najmenej rozvinutých okresoch už nie je nedostatok pracovných miest, ale nedostatok kvalifikovaných pracovných síl. Podľa splnomocnenca vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Antona Marcinčina chýbajú ľudia so základnými kvalifikáciami ako klampiari, murári či obsluhovači CNC strojov. "Čiže toto nám chýba,…

Vybrali sme z blogu

Podoba čistě nenáhodná

Tak se to v současnosti tak jaksi mele v jihoafrické Zimbabwe. Zatím na Afriku poměrně nezvykle nekrvavě, ale mele. Pomalu a jistě tam melou pověstné boží mlýny. Chtějí se tam zbavit svého prezidenta Mugabeho. Prezidenta, jenž zemi vládne už bezmála čtyři desetiletí a jenž dosud nemá v úmyslu odstoupit, prý minimálně do voleb…

Prezident Kiska kontra vývoj na scéne globálnej politiky

Vývoj na scéne globálnej politiky napreduje pozitívnym smerom vďaka upevňujúcej sa mocenskej pozícii Ruska na čele s Vladimírom Putinom, ktorý sa stal globálnym hráčom č.1.  Čoraz úspešnejšie rozohráva svoju šachovú partiu aj Donald Trump, ktorý doteraz musel ventilovať obrovský tlak neokonzeratívcov (sionistická loby či mafia, Sorošovci, Clintonovci, Bushovci, ...), t.j.…

Zuzana Wienk ako ruský agent?

Zuzana Wienk (rodená Revayová) sa narodila 31. marca 1976 v Bratislave. Po maturite na Gymnáziu Ladislava Novomeského nastúpila na Univerzitu Komenského, kde absolvovala žurnalistiku. Počas štúdia začala pracovať v rádiu Twist, ktoré pod vedením Andyho Hryca otvorene vystupovalo proti Vladimírovi Mečiarovi a jeho vláde. Po štyroch rokoch v Twiste pôsobila…

Konečné a nemenné názory a stanoviská k predchádzajúcim otázkam 17.novembra 1989,výber zo 4 dieloch videa

Ponúkam Vám skrátený zostrih názorov z predchádzajúcich 4 dieloch na otázky: 1.) Čo sa vlastne 17. novembra 1989 stalo, bola to zmena zdola alebo politický prevrat zhora? 2) Pre koho bol 17. november 1989 dobrý a pre koho zlý, komu priniesol a aké výhody a koho a prečo poškodil. 3)…

Vďaka nežnej Huráááá!

Strana Sloboda a solidarita s pozvoľna demokraticky sa rozpadajúcim straníckym jadrom a jej šéfom, raziacim politologický novotvar konzervatívny liberalizmus, k 28. výročiu Veľkého Novembra, verejným hlasom Lucie Nicholson-Ďurišovej tvrdí, že vďaka nežnej revolúcii, žijeme v slobode a relatívnom bezpečí a hojnosti... https://slobodnyvyber.sk/sas-vdaka-neznej-revolucii-zijeme-v-slobo

Kto nakradol viac. Udavači a donášači BANÁŠ a BUDAJ chránili zlodejov pri majetkovom a finančnom prevrate. Prečo a za koľko sa nechali BANÁŠ a BUDAJ kúpiť mafiou...

Vládnúce bandy zlodejov a ich prisluhovači v parlamente, súdnictve, polícii, prokuratúre, politických mimovládkach, systémových médiách a  na úradoch oslavujú teraz takzvanú "nežnú revolúciu." Ale zmenilo sa vôbec niečo... Nič sa nezmenilo... Vo vláde, parlamente, súdnictve, prokuratúre, polícii a na úradoch rovnako, ako vtedy pr

TopSpeed

FIA GT World Cup - 12 špeciálov v hromadnej havárii

2

Preteky v Macau patria medzi najnáročnejšie na svete. Úzka mestská trať je pre jazdcov skutočnou výzvou a aj najmenšia chybička môže mať fatálne následky, ako napríklad v pretekoch FIA GT World Cup. Veľakrát sa stane, že tu autá šuchnú o zvodidlo, to však nie je problém, pretože pilot ide ďalej. No ak mu prejazd…

Omladená Mazda 6 2018 dostane silný motor!

4

Ľahkonohý atlér strednej triedy prejde modernizáciou. Tentokrát má ísť vzhľadovo o celkom výraznu záležitosť. Značka zatiaľ zverejnila iba dve fotky omladenej šestky. Neostane však iba pri dizajnových zmenách. Mazda 6 2018 dostane preĺňaný motor 2,5 SkyActiv-G z väčšej CX-9! Konečne môžeme hovoriť o vrcholnej pohonnej jednotke. Skvelý podvozok si silný motor zaslúži.

Toto sú prví finalisti ankety Európske auto roka z roku 1964

0

Pred časom som priniesol úvod do témy anketa Európske auto roka. Je na čase priniesť prvý diel. V r1964 sa do užšieho finále dostali dve britské autá. Na dnešné pomery nezvyčajné, keďže sa jedná o značky, ktoré na trhu už nejaký čas nie sú. Medzi nimi aj úžasne luxusný Mercedes. Poďme si finalistov…

Pápež dostal Lamborghini Huracan. Dlho mu neostane

1

Pápež dostal Lamborghini. Čo vám pri tom napadne? Aká zvrhlá predstava? Uháňajúceho pápeža v bielom "lambordžini" po Vatikáne? Alebo po Ríme? Predstava mimoriadne vtipná, ale v reáli neuskutočniteľná. Spojenie Svätého Otca a Lamborghini Huracan znie zaujímavo čo sa týka marketingu. Ale ak to je na dobrú vec, tak prečo nie?

Na Slovensku jazdené SUV bodujú stále viac

1

Mnohých už asi neprekvapí, že jazdené SUV lámu v predajoch rekordy. Za prvých desať mesiacov tohto roku ich najväčší predajca ojazdených automobilov na Slovensku predal o 43 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roka a dokonca o 74 % viac ako v roku 2015. Rebríčku kraľujú značky Nissan, Kia a Hyundai. Štvrtina…

Nadané športové kombi v skratke - 1. časť

1

Pojmy rýchle a kombi k sebe veľmi nepasuje. Aspoň do 80-tych rokov nie. Potom na trh začali prichádzať upravené a na svoju dobu výkonné modely, ktoré okrem radosti za volantom dokázali prepraviť rodinu na dovolenku, alebo previezť posteľ, či komodu. Dá sa im hovoriť športové kombi. Do výberu som dal 5 najznámejších…

KAMzaKRÁSOU

Recept: Šunkové tyčinky

9

  Jednoduché, rýchle a zo základných ingrediencií – také sú domáce šunkové tyčinky.   Ak ste si doteraz mysleli, že sa táto slaná pochúťka hodí len k večernému sledovaniu televízie, skúste nimi spestriť vianočný stôl, na ktorom zvyčajne nájdete viac sladkého ako slaného pečiva. Určite neoľutujete.      

Klinčeky ako liek: Vyrob si z nich úžasnú klinčekovú tinktúru!

4

Klinčeky sú v našej oblasti úplne bežným korením. Snáď najznámejšie sú ako prísada do vereného vínka. Nejde však iba o koreninu, ale aj o účinné liečivo, ktoré dokáže človeku pomôcť od mnohých neduhov. Klinčeky sú taktiež zdrojom mnohých významných látok. V článku sa dozviete o všetkých skvelých účinkoch klinčekov, aj ako si z nich pripraviť…

Chyby pri konzumovaní brokolice - čomu sa vyhnúť? Ostaneš prekvapená!

9

Možno ste nevedeli, no tým, ako celé roky odmietate brokolicu (samozrejme nie úplne každý) sa ochudobňujete o úžasnú zeleninu, ktorá obsahuje množstvo potrebných látok pre telo. Nachádza sa v nej vitamín A, C a E a ďalej ničí rakovinové bunky. Chyby pri konzumovaní brokolice - ako si brokolicu správne pripraviť, ktoré časti brokolice sa…

Neuveriteľné transformácie chorvátskej vizážistky Mariny Mamic!

7

Je až neuveriteľné čo všetko sa dá pomocou obyčajného makeupu vytvoriť. Nemusí ísť len o krásne dokonalé líčenia ale s makeupom a s dávkou šikovnosti sa dokážete transformovať na inú osobu. Dôkazom toho sú až neuveriteľné transformácie chorvátskej vizážistky Marina Mamic. To musíš vidieť!

Ako umyť okná rýchlo a bez šmúh? Na noviny určite zabudni!

8

Umývanie okien je zdĺhavá práca, do ktorej sa väčšina z nás nechce púšťať. V období sviatkov však nemáme na výber. Príde k nám na návštevu svokra, či mama a okamžite by sme si vypočuli spŕšku kritiky. :) Ako umyť okná rýchlo, jednoducho a bez šmúh? Ak ste si spomenuli na…

Časté chyby pri zdravom stravovaní: Stoja nás kilá navyše!

3

Zdravý životný štýl je v súčasnosti veľmi moderný. Pri stravovaní však často robíme prešľapy, ktoré majú na náš organizmus negatívny dopad. Časté chyby pri zdravom stravovaní robíme jednoducho stále a opakujeme ich každý jedeň deň. Týchto 5 je najčastejších a my vám prezdradíme, ako sa im vyvarovať!

TopDesat

5 symbolov v našich snoch, ktorých významy sme doteraz nepoznali

0

Celý deň si na nohách, študuješ, pracuješ a klasicky nestíhaš. Počas dňa premýšľaš nad tým, kedy si konečne ľahneš, zatvoríš oči a vypneš mozog. Ale naozaj sa dá vypnúť? Sen je definovaný ako zážitok obrazových, zvukových a iných zmyslových vnemov, ktoré vytvára náš mozog počas spánku. Čiže aj keď spíme,…

Najtvrdohlavejší obyvatelia sveta, ktorí sa odmietli odsťahovať

0

Všetci milujeme ľudí, ktorí si jednoducho idú za svojimi cieľmi, nenechajú sa šikanovať a ani ovplyvňovať. Postavia sa za seba a svoje práva tvárou tvár všetkým mocným korporáciám a vládam. Takýto ľudia nám dávajú všetku nádej, že aj my, malí ľudia máme v rukách určitú moc. A čo že majú…

Plávajúce mesto vznikne skôr, ako si myslíš!

0

Prvé plávajúce mesto na svete sa otvorí skôr, než by si čakal. Má byť nezávislým územím s vlastnými zákonmi. Takúto odvážnu predstavu majú tvorcovia. //

Kreatívne reklamy, ktoré ťa naozaj dokážu zaujať

0

Dobrá reklama je základom obchodu, hlavne ak sa jedná o kreatívne reklamy. Taktiež je to priestor pre kreativitu, iróniu ale aj dobrý humor. Stránka Bright Side zhromaždila týchto 20 úžasných reklám, aby ti dokázal, že reklama nemusí byť stále iba otravná ale môže byť aj kreatívna a zábavná. Poď si…

Slávne miesta kedysi a dnes. Takto to vyzerá, ak sa na nich podpíše zub času

0

Každý z nás miluje fotografie, ktoré boli vyfotografované v minulosti a zároveň je k ním priložená aj fotografia zo súčastnosti. V dvoch obrázkoch sa nachádza fascinujúci príbeh. Pretože na každej fotografii sa dokonale podpísal zub času. Dnes sa preto s tebou podelíme o tieto nádherne snímky a ukážeme ti známe…

Historické fotografie, ktoré nám v škole nikdy neukázali

0

Tieto historické fotografie ti v škole nikdy neukázali a možno by zmenili tvoj pohľad na dejiny. Vnímať situácie, udalosti alebo osobnosti inými očami môže byť obohacujúce a zaujímavé. //