Šesť liberálnych mýtov o utečencoch, ktoré propaguje denník Sme

Šesť liberálnych mýtov o utečencoch, ktoré propaguje denník Sme

Bratislava 21. júna 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Francesco Pecoraro)

 

Pred pár dňami sme predstavili “experta” z portálu aktuality.sk (viac TU), nad argumentáciou ktorého sa iste pozastavíte. Autor, ktorého vám predstavíme dnes, však ide vo svojich špekuláciách omnoho ďalej

Ilustračné foto
Ilustračné foto

V diskusii o prijímaní utečencov na Slovensku sa objavujú tvrdenia, ktoré pochádzajú z neznalosti alebo z predsudkov. Tu sú niektoré z nich, píše Matúš Krčmárik v denníku SME a začína vyvracať jeden mýtus za druhým.

Reklama

 

1. Nevedia čítať ani jazyk

Reklama

Môžu pôsobiť takým dojmom, pretože sú strhaní po ceste cez púšť, potom týždne strávili v moci prevádzačov a potom na lodi. V skutočnosti to sú ľudia, ktorí patria medzi strednú vrstvu, majú vedomosti a peniaze, aby unikli zo svojej vlasti, kde sú prenasledovaní. Niekoľko tisíc dolárov pre prevádzačov by negramotný roľník nikdy nemal. Väčšina z nich ovláda aspoň jeden svetový jazyk na lepšej úrovni ako priemerný Slovák.

Autor navodzuje dojem, že migranti sú ľudia, ktorí si takto snažia zachrániť život pred vojnou, pričom sú zo strednej vrstvy (pretože majú peniaze pre prevádzačov) a sú vzdelaní (lebo ovládajú niektorý svetový jazyk) a teda budú v konečnom dôsledku pre nás obohatením.

Autor pritom opomína, že

1. ľudia, ktorí majú niekoľko tisíc dolárov pre prevádzačov zjavne nie sú v takej núdzi, aby mali dostať azyl

2. vojnoví utečenci, ktorí sú v stave núdze a potrebujú skutočne pomoc, žijú v utečeneckých stanových táboroch a iste nemajú peniaze na prevádzačov

Reklama

3. pochádzajú z bývalých kolónií a jazyk bývalej koloniálnej mocnosti je tam spravidla jeden z úradných.

 

2. Prichádzajú len muži

V prvom rade to nie je pravda. Na lodiach je mnoho žien a detí, len neprežijú plavbu. Ak však pripustíme že sú tam len muži má to vysvetlenie. Cesta je drahá, celá rodina sa skladá a sú radi, keď sa im podarí vyzbierať aspoň pre jedného člena. Ten má podľa humanitárneho práva právo na to, aby za ním mohla prísť rodina. A preto prichádza logické rozhodnutie že na náročnú cestu sa vydá otec rodiny, ktorý môže dostať zvyšok rodiny do Európy, alebo jej aspoň posielať peniaze.

Autor najprv kategoricky odmieta že je to pravda, aby hneď v nasledujúcej vete pripustil, že je to tak preto, lebo je cesta drahá. V bode jedna pritom tvrdí, že sa jedná o strednú vrstvu ktorá má peniaze.

Reklama

Áno, stáva sa, že z lode vyhodia niektorých pasažierov, no najmä kresťanov, ak sa prezradia.

 

3. Idú len za lepším

Utečenci utekajú pred prenasledovaním a ohrozením života. Neprišli k nám preto, lebo je to pre nich výhodné, ale preto že je ich život v priamom ohrození. Tí ktorí nie sú v priamom ohrození a napriek tomu mieria do Európy, nie sú utečenci, ale ekonomickí migranti. Podobne ako keď slovenský študent odíde na leto do spojených štátov.

Autor veľmi dobre vysvetlil, kto je ekonomický migrant s tým rozdielom, že migranti z Afriky k nám nejdú na brigádu, ale poberať sociálne dávky

 

4. Utekajú len do Európy

Na tento argument stačia fakty. Turecko prijalo 2 milióny sýrskych utečencov, Libanon 1,2milióna sýrskych utečencov a Jordánsko 630 tisíc. Susedné krajiny prijímajú utečencov zo Sýrie v oveľa väčších počtoch ako Európa.

Je dobré, že autor konečne použil fakty a nechtiac uviedol, kde sa nachádzajú skutoční utečenci z vojnou zmietanej Sýrie. Ostáva ešte vysvetliť, odkiaľ sú tie desaťtisíce černochov plaviacich sa LEN do Európy

 

Reklama

5. Medzi utečencami je mnoho islamistov

Nedá sa to vylúčiť, ale nedáva to zmysel. Prečo by medzi ľuďm,i ktorí utekajú pred islamským štátom, boli islamisti, ktorí by mohli ostať doma a žiť pohodlný život pod právom šária? Islamský štát síce uviedol, že medzi utečencov dá svojich ľudí, no zároveň hovoril, že čoskoro príde veľký útok na Vatikán, či USA. Stále platí že oveľa jednoduchšie by spravili útok, ak by do Európy prileteli klasickou linkou. Mnohí majú falošné pasy a najmä pre islamistu rozmaznaného životom v luxuse je to lepšia predstava ako týždne strávené na ceste cez more.

Ľudia pred islamským štátom ušli do Turecka, Libanonu, Jordánska a títo, ktorí sa snažia dostať do Európy, sú ekonomickí migranti.

Ísť ako terorista s falošným pasom cez letiskovú kontrolu a považovať to za dobrý nápad – takéto niečo sa môže zrodiť iba v úplne naivnej mysli romantika. Takisto tvrdenie, že islamskí teroristi sú rozmaznaní životom v luxuse, nenapadne asi nikoho, kto videl čo len jedno video vydané Islamským štátom.

 

Reklama

6. Slovensko bude musieť prijať stovky ľudí

Nikto to Slovensku nemôže prikázať. Aj keby sa zaviedli kvóty, Slovensko by malo posledné slovo v tom, koho príjme. Zaviazalo by sa len k tomu, že príjme žiadosti o azyl a posúdi, kto je skutočným utečencom a ochranu si zaslúži. Ekonomických migrantov môžeme poslať domov.

Nepravdivý je už názov kapitoly, pretože Slovensko bude v skutočnosti musieť prijať desaťtisíce migrantov. A keďže autor v bode 3 tvrdí, že k nám prichádzajú len skutoční utečenci, nie ekonomickí migranti, vychádza z toho logicky, že budeme musieť poskytnúť azyl všetkým, jedine že by autor v bode 3 zavádzal a potom by mohli byť žiadosti týchto ekonomických migrantov zamietnuté.

Boris Garman

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali