Osman tvrdí, že súčasné štáty vydržia pohromade maximálne dva, tri roky. V aktuálnej situácií si mocnosti ako Turecko a Irán neželajú zmenu poriadku a urobia čokoľvek, aby zmenám zabránili.
Do tejto hry môžu výraznejšie prehovoriť Kurdi túžiaci získať svoj vlastný štát v Iraku či Sýrii. Turecko aj Irán majú na svojom území početné kurdské menšiny, ktoré sa snažia osamostatniť. “Už tu padla myšlienka centrálneho štátu s možným hlavným mestom napríklad Bagdadom. Hranice teraz síce zostávajú rovnaké, ale vnútri nich sú už iné politické útvary,” vysvetľuje a dodáva, že niektorí jeho kolegovia spomínajú možnosť vytvorenia menších “mestských” štátov na území súčasnej Sýrie či Iraku.
Zmeny na Blízkom východe, ktoré môžu byť krvavé, povedú podľa Osmana mladí ľudia, a to nielen v krajinách postihnutých občianskou vojnou. “Počet obyvateľov v arabskom svete sa za posledných 40 rokov zdvojnásobil. Je tu veľa mladých ľudí, ktorí sú nešťastní a nahnevaní. Nie kvôli politike, ale kvôli ekonomike. Ich podmienky sa nezlepšujú. Nebudú len sedieť a čakať,” hovorí a dodáva, že pôjde o generačný boj.
Boj o dušu islamu
Podľa Tareka Osmana sa teraz vedie “boj o dušu islamu”. V posledných 40 rokoch sa totiž podľa neho hlavní predstavitelia politického islamu zlepšili, pokiaľ ide o vyrovnávanie sa s myšlienkami liberálnej demokracie a rokovania s občianskou spoločnosťou. Stali sa demokratickejší.
Naviac, predpokladané revolúcie na Blízkom východe vyvolané mladými ľuďmi môžu podľa neho situáciu zlepšiť. Ako konkrétne po vojnách v Iraku či Líbyi, Osman bližšie nešpecifikoval.