“Vzhľadom na nebezpečenstvá, s ktorými sa stretávajú doma, ich jedinou možnosťou využívať právo na rodinný život je priviesť svoje rodiny do Európy. Bohužiaľ, mnohé európske krajiny obmedzujú prístup utečencov k tomuto právu prostredníctvom reštriktívnych opatrení, ktoré sú nespravodlivé, nezákonné a spôsobujú obrovské utrpenie pre utečencov a ich rodiny. Táto situácia sa musí zmeniť,” uviedol Muižnieks.
Cieľom jeho správy je pomôcť členským štátom Rady Európy prijať humánnejšiu politiku orientovanú viac na ľudské práva v oblasti zlúčenia rodiny pre utečencov a žiadateľov o azyl.
Medzi konkrétne vnútroštátne reštriktívne opatrenia v tejto oblasti patria: príliš dlhé čakacie doby na podanie žiadostí o zlúčenie rodiny; diskriminačné rozdiely medzi utečencami a osobami s poskytnutou medzinárodnou ochranu; obmedzenie pobytu; príliš úzka definícia rodinných príslušníkov; rutinné používanie metód DNA a iných biometrických hodnotení či ťažký prístup na miesta, kde možno spustiť postup pre zlúčenie rodiny.
Komisár v snahe o nápravu tejto situácie vo svojej správe navrhuje 36 odporúčaní, ktoré majú pomôcť členským štátom Rady Európy prijímať zákony a politiky na podporu práva utečencov na opätovné spojenie so svojimi rodinami v hostiteľských krajinách.
RE odporúča rýchle a efektívne zlúčenia rodín, čo znamená potrebu odstrániť praktické a finančné prekážky pre proces zlučovania rodiny, menej diskriminačné praktiky ako doteraz, ale aj rozšírenie definície rodiny a vyššiu ochranu detí z rozdelených rodín.
Podľa správy RE oddelenie utečencov od svojich rodín často spôsobuje stres, úzkosť a depresie, čo bráni úsiliu utečencov úspešne sa integrovať vo svojej novej krajine. Na druhej strane, bez politiky spravodlivého zjednocovania sú tí členovia rodiny, ktorí zostali v nebezpečí v domovskej krajine, nútení podnikať nebezpečné a nelegálne cesty do Európy, čo napomáha pašerákom ľudí.