Profesor Michail Martynov: Rusko vo svetovej politike 20. a začiatku 21. storočia

Profesor Michail Martynov: Rusko vo svetovej politike 20. a začiatku 21. storočia

Moskva 27. júla 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Aké miesto patrí Rusku na súčasnej medzinárodnej scéne? Kam kráča, aké procesy tam prebiehajú? Čo je vlastne moderné Rusko? Vysvetľuje doktor politických vied, profesor Surgutskej štátnej univerzity Michail Martynov.

Na snímke doktor politických vied, profesor Surgutskej štátnej univerzity Michail Martynov
Na snímke doktor politických vied, profesor Surgutskej štátnej univerzity Michail Martynov

Nemecký filozof Hegel nazval logiku dejín „svetovým duchom“. Svetový duch prechádza z jednej krajiny do druhej a tá krajina, ktorá ho stelesňuje v danom období a v najplnšej miere sa stáva nositeľom historického pokroku.

Reklama

Hoci aj v mystifikovanej podobe, ale veľký filozof poukázal na fakt existencie v rôznych obdobiach štátov – lídrov, krajín – hegemónov.

Krajina – hegemón, to nie je krajina, ktorá vyrába najviac tovaru alebo má najviac kanónov, ale tá, ktorá navrhuje spôsob, model riešenia globálnych protirečení, všeobecných problémov, ktoré sa objavili na ceste dejín.

Reklama

V 16. storočí v Európe bolo takou krajinou Španielsko, ktoré sa pokúšalo prekonať protirečenia stredoveku a ktoré podniklo v takom záujme prvý pokus o zjednotenie Európy. 16. storočie bolo storočím Španielska. 17. storočie sa stalo storočím Holandska, ktoré uskutočnilo prvú buržoáznu revolúciu a ktoré ako prvé nastúpilo kapitalistickú cestu. 18. a 19. storočie – to bola epocha líderstva Anglicka, ktoré prvé uskutočnilo priemyselnú revolúciu a vybudovalo koloniálnu ríšu meniacu tvár sveta.

Avšak prvá polovica 20. storočia sa stala obdobím Ruska. Rusko dvakrát zohralo určujúcu úlohu v rozvoji svetových dejín. Najskôr – prostredníctvom revolúcie 1917, ktorá predstavovala začiatok krachu svetového koloniálneho systému. Po druhé – Rusko ( vtedy v podobe ZSSR) zohralo rozhodujúcu úlohu v porážke Nemecka a fašizmu.

Zohrajúc dvakrát rozhodujúcu úlohu vo svetovej politike 20. storočia, ZSSR v druhej polovici toho storočia približne od konca 60 – tych rokov stráca vedúcu úlohu. ZSSR vyčerpal svoju misiu krajiny, ukazujúcej cestu nekapitalistického rozvoja. Vyčerpal sa aj model centralizovanej ekonomiky vo vnútri štátu. Svetové líderstvo prešlo ku Spojeným štátom.

Na dve osobitosti Ruska ako svetového lídra treba však obrátiť pozornosť.

Po prvé bolo to prvýkrát a zatiaľ jediný raz, keď sa v postavení lídra nachádzal nezápadný štát a fakticky polokoloniálny.

Reklama

Po druhé, ústup všetkých predchádzajúcich lídrov na svetovej scéne sprevádzali vojny vrátane svetových.

Tak sa zavŕšenie obdobia epochy Španielska zakončilo 30 – ročnou vojnou. Fakticky – to bola prvá svetová vojna. Mala za následok strašné spustošenie strednej Európy, predovšetkým Nemecka,  Česka a Slovenska. Panstvo Holandska v 17. storočí sa zakončilo v dôsledku troch anglo – holandských vojen. Rozpad a premena koloniálneho systému, ktorý vytvorilo Anglicko, viedli ku dvom úžasným svetovým vojnám.

Zánik Sovietskeho zväzu na tomto pozadí nastal takmer nepozorovane a takmer bez vojenských konfliktov. Isteže, krajina – hegemón ZSSR sa nevzdávala úplné bez boja. Možno tu spomenúť také dramatické udalosti, ako bol vstup armád Varšavskej zmluvy do Československa a vojna v Afganistane. Ale vôbec to nemožno porovnať s kataklizmami a obrovskými obeťami, ktoré sprevádzali stratu hegemonizmu iných štátov.

Teraz prežívame nasledujúcu prelomovú epochu. USA boli hegemónom viac než pol storočia a teraz tú úlohu strácajú. Podobne ako o niečo skôr ju stratil ZSSR.

Po prvé, vyčerpal sa predchádzajúci model ekonomického rozvoja založený na neohraničenom raste spotreby a jeho neohraničenom úverovaní. Ako sa ukázalo, tieto procesy predsa len majú hranice.

Reklama

Kríza ekonomického modelu rodí krízu aj v druhých sférach. S tým súvisí, že sa prehlbuje nedôvera a protiklady medzi krajinami kapitalistického jadra.

Ale hlavným znakom krízy je strata kontroly nad kapitalistickou perifériou. Anarchia v Afrike a vojny na Blízkom východe sú v skutočnosti iba dôsledkami tejto všeobecnej krízy. Ako každá krajina- hegemón ustupujúca z historickej scény, USA vynakladajú úsilie na záchranu svojho hegemonizmu. To je hlavnou príčinou zasahovania USA a krajín NATO v Iraku, Sýrii a Líbyi.

Treba sa osobitne pozrieť na politiku USA a Západu vo vzťahu k Rusku. Po rozpade ZSSR západné krajiny mali všetky možnosti vtiahnuť Rusko do ekonomického a politického priestranstva Európy za rovnakých podmienok ako aj stredoeurópske krajiny. Dokonca, v Rusku sa uvažoval – a celkom priaznivo – variant vstupu do NATO.

Západ také zblíženie neprijal. Po prvé, nechcel brať zodpovednosť za ohromné a problematické územie. Po druhé, s tým by súvisela povinnosť prijať ruskú elitu do politického etablishmentu. Ale hlavne, západní lídri nepovažovali také kroky za nevyhnutné. Predpokladali, že Rusko aj bez toho poskytne všetky svoje zdroje a bude sa vyvíjať v parametroch prozápadnej politiky.

Avšak západné krajiny si nevšimli, že samé začali skĺzať do krízy. V dôsledku všetkého nechceli poskytnúť ruskej elite prijateľné varianty spolupráce a na vykonanie dostatočného tlaku nemali silu. Za tých podmienok, ruská politická elita pokladala za výhodnejšie podržať si štátnu suverenitu a kontrolu nad vlastnými zdrojmi.

Západ je až doteraz presvedčený o správnosti zvolenej cesty vykonávania tlaku na Rusko. Také presvedčenie spočíva na analýze, ktorú dostáva od ruskej nesystémovej opozície. Jej lídri tvrdia, že moc V. Putina nie je stabilná, stačí ešte trochu pritlačiť. Potom či jeho najbližší spolupracovníci alebo nespokojné masy ho zvrhnú. Takáto analýza je postavená na absolútnom nepochopení toho, čo sa v skutočnosti deje v Rusku. Ak dokonca hypoteticky predpokladáme odchod Putina od moci, potom líder, ktorý príde na jeho miesto, bude pravdepodobne ešte väčším protivníkom USA a krajín NATO. V porovnaní s ním, budú spomínať na Putina ako na vzor lojálnosti a tolerantnosti.

Možno uzavrieť, že premena Ruska z potenciálneho spojenca na aktuálneho protivníka – to je najväčšia porážka Západu od doby skončenia „studenej vojny“.

Navyše, táto porážka sa uskutočnila na pozadí formovania ďalšieho svetového lídra – Číny a nadchádzajúceho súperenia s ňou.

Súčasný ekonomický rast Číny – to je len upozornenie na líderstvo. V skutočnosti Čína vyjde na javisko, keď predloží cestu svojho rozvoja nezápadného typu ako univerzálny model, ako príklad pre nasledovanie celému „tretiemu svetu“.

Ale porážku utrpel nielen Západ. Je to prehra aj Ruska. Rusko sa dnes nachádza v najhoršom z možných položení – v situácii neurčitosti.

Reklama

Všetci vedia, že v krajine sú potrebné reformy. Ale nevedia aké. Pretože ekonomické reformy súvisia s politickým kurzom. Ak je to kurz na zaradenie sa do západnej ekonomiky s právami dodávateľa surovín – to sú jedny reformy. Ak by išlo o obnovu vlastnej reálnej výroby – to sú druhé. Ak by dostalo prednosť spojenectvo s Čínou (vrátane nevylučujúc v postavení mladšieho partnera) – to sú tretie reformy.

Dnes stojí pred Ruskom a prezidentom Putinom problém výberu politického kurzu. Existujú dve krajné varianty takého výberu. Prvý variant v Rusku hlásajú lídri liberálneho smeru, osobitne Alexej Kudrin – poradca prezidenta. Oni navrhujú pokladať inštitút suverénneho štátu za anachronizmus a plne zaradiť krajinu do kapitalistického systému a vzdať sa kontroly nad zahraničnou politikou a ekonomikou na výmenu za zrušenie sankcií.

Druhý variant predstavuje druhý poradca prezidenta Sergej Glazjev. Politici, patriaci do tohto krídla predpokladajú, že v súčasných podmienkach inštitút štátu si podržiava svoju opodstatnenosť. Preto Rusko si musí zabezpečiť ekonomickú a politickú suverenitu. Na prvom mieste, je potrebné rozvíjať reálny sektor hospodárstva.

To sú dve krajné pozície. Sám prezident by pravdepodobne súhlasil s kompromisným variantom: udržanie hospodárstva v okruhu záujmov Západu, ale s kontrolou nad ním v rukách národnej vlády.

Situáciu komplikuje prechodný stav doby. Isté je jedno: prechod je bolestivý a hlavnou úlohou je minimalizácia obetí a strát. Dosiahnuť to možno iba cestou dialógu a snahy o vzájomné porozumenie.

Reklama

Prof. Michail Martynov,

Surgutská štátna univerzita

(preklad Ján Čarnogurský)

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali