Jean-Claude Juncker v rozhovore pre nemecký týždenník Welt am Sonntag vyhlásil, že spoločná armáda by Rusku ukázala, že bude brániť štáty Európskej únie: „Európska armáda nie je od toho, aby bola hneď nasadená. Ale spoločná armáda Európanov by Rusku dala najavo, že to s obranou hodnôt Európskej únie myslíme vážne. Takáto armáda by nám pomohla formovať spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a spoločne brať na vedomie zodpovednosť Európy vo svete,“ prízvukoval. Pritom hneď poznamenal, že európska armáda by však nemala predstavovať konkurenciu NATO. Teda Rusi sa môžu triasť: proti nim sa postaví aj NATO, aj spoločná Európska armáda.
Podobnú víziu vytvorenia európskej armády zastáva napríklad aj nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen. Minulý mesiac však ministerka zdôraznila, že to také ľahké a rýchle nebude. Je ale presvedčená, že jej vnuci už budú žiť v „Spojených štátoch európskych“, ktoré budú mať aj svoju armádu.
Niektorí európski politici a analytici prízvukujú, že podobné iniciatívy nie sú dobre načasované. Len čo sa podarilo zabezpečiť aspoň krehký mier na juhovýchode Ukrajiny, Spojené štáty a Brusel organizujú nové preteky v ozbrojovaní, sťahovanie nových vojenských jednotiek a ťažkých zbraní na východ EÚ a vojenské provokácie v bezprostrednej blízosti od ruských hraníc. Poukazujú na to, že podobným spôsobom sa s Ruskom sotva podarí dohodnúť na nových mierových krokoch, odstrániť napätie a zabezpečiť trvalý mier na Ukrajine.
eu