Okrem iného, podľa nového zákonu práve štát bude menovať vedenie vyššie nazvaných a iných štátnych médií. Taktiež sa znižuje počet členov predstavenstiev týchto inštitúcií a čiastočne sa menia aj ich kompetencie.
V dolnej komore poľského parlamentu tento zákon podporilo 232 poslancov, proti bolo 152 a 34 sa hlasovania zdržali. Onedlho má nový zákon schváliť poľský Senát a prezident. Analytici sa domnievajú, že najvyšší poľskí predstavitelia nebudú váhať a tiež ho podpíšu, ako sa to stalo aj v prípade kontroverznej reformy súdnictva.
Protestné hlasy už odzneli ako na domácej scéne, tak aj vo viacerých európskych inštitúciách. V Europarlamente pripravili protestné listy a odoslali ich dvom poľským ministrom. Analytici prízvukujú, že vedenie EÚ protestuje proti tomuto zákonu presne tak, ako aj proti prednedávnom schválenej reforme ústavného súdu v Poľsku.
Poliaci chcú aspoň verejnoprávne médiá, ktoré podľa nich slúžia cudzím záujmom, zmeniť tak, aby slúžili národným záujmom.
V obidvoch prípadoch európski experti a politici poukazujú na nebezpečenstvo, že súdnictvo a médiá v Poľsku viac alebo menej stratia svoju nezávislosť. Niektorých európskych politikov a analytikov pobúril ten fakt, že obidva kontroverzné zákony v Poľsku schválili práve v posledných dňoch minulého roku.
Odhlasovaná bola aj daňová reforma. Poliaci zdanili banky daňou vo výške 0,44 percenta z ich aktív. Do základu dane nespadajú štátne dlhopisy. Aj to je dôvod veľkej nespokojnosti a kritiky kruhov z EÚ. Zákon začne platiť od 1. februára. Týmto opatrením sa majú viac zdaniť banky, ktoré takmer všetok zisk z Poľska vyvezú do zahraničia.
Eugen Rusnák
AKTUALIZOVANĚ
Po prijatí kontroverznej novely zákona o verejnoprávnych médiách v Poľsku odstúpili z funkcie riaditelia štyroch programov verejnoprávnej Poľskej televízie (TVP). Informovali o tom dnes noviny Gazeta Wyborcza.
Riaditelia tým podľa agentúry DPA mohli “predstihnúť” svoje prepustenie: na základe zákona, ktorý nová vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) presadila vo štvrtok aj v Senáte, majú dňom nadobudnutia platnosti novelizácie zaniknúť mandáty členov doterajšieho vedenia a dozorných rád TVP a Poľského rozhlasu.
Nových členov vedenia verejnoprávnych médií má vymenovať minister štátnej pokladnice, a teda vláda.
Proti zákonu, ktorý ešte musí podpísať prezident Andrzej Duda, už protestovali skupiny pre ľudské práva i novinárske organizácie.
Hudobným protestom sa pridal aj prvý program Poľského rozhlasu, ktorý od piatka hrá každú hodinu buď poľskú hymnu alebo európsku hymnu – Beethovenovu Ódu na radosť. “Chceme upozorniť našich poslucháčov a verejnú mienku na ohrozenie pluralizmu a slobody prejavu vo verejnoprávnych médiách,” citovala DPA šéfredaktora rozhlasovej Jednotky Kamila Dabrowu.