Sikorski dnes vyhlásil, že za tajnými nahrávkami súkromných rozhovorov jeho a ďalších činiteľov, ktorých únik uvrhol vládu do krízy, stojí skupina organizovaného zločinu. Dôkaz o svojich tvrdeniach však nepredložil.
To, že je Poľsko najvernejším partnerom Američanov vo východnej Európe už dávno nie je tajomstvom. USA realizujú svoju antiruskú politiku na Ukrajine, pričom sa do značnej miery spoliehajú práve na Poľsko. Poľsko tiež, pre Washington, vykonáva istý druh dozoru nad pobaltskými krajinami a Ukrajinou. Mnohí experti si myslia, že aj snahy destabilizovať režim Alexandra Lukašenka USA realizujú hlavne prostredníctvom Poľska. Okrem toho, Poľsko je často používané Washingtonom ako protiváha Nemecka a Francúzska vo vnútri Európskej únie.
A bol to práve Sikorský, kto bol spolu s ministrami zahraničia Nemecka a Francúzska garantom podpísania a splnenia dohôd Viktora Janukoviča s ukrajinskej opozície, ktoré podpísali 19. februára tohto roku v Kyjeve. Ako sa ukázalo, garantom krehkým, ale mazaným …
Čo je teda v odpočutom zázname, ktorý publikuje Wprost?
V súkromnom rozhovore Sikorský vyjadril názor, že zahraničná politika, ktorú robí premiér Poľska Donald Tusk a minister obrany Tomasz Siemoniak je chybou a poľsko-americké partnerstvo “nanič”. Táto spolupráca je pre Poľskou zlou, pretože vyvoláva “falošný pocit bezpečia”. Pričom minister zahraničia občas prechádza k šťavnatým “nediplomatickým” vyjadreniam:
“Je to na hovno, my sa naťahujeme s Nemcami a Francúzmi, ale Američanov fajčíme, ako keby to bol posledný frajer. Problém Poľska je v tom, že nemáme národnú hrdosť a máme nízke sebavedomie. Také doritilezectvo.
Mnohí poľskí politológovia sa obávajú, že škandál z odposluchom bude znamenať koniec kariéry súčasného ministra zahraničia Sikorského.
V podstate povedal pravdu. Nevykrúcal sa a v Poľsku s ním mnohí budú súhlasiť. Vo Washingtone? Ťažko …
Ale najzaujímavejšie na tejto historke je to, že je z nej jasné, že poľskí politici, vládni činitelia, si veľmi dobre uvedomujú jednostrannosť svojej zahraničnej politiky. Ale urobiť s tým už nič nevedia. To či s “veľkým šéfom” spoza oceánu alebo bez neho, to už dnes nie je otázkou dňa.
Ďalšia tajná nahrávka politikov
Na ďalšej tajnej nahrávke bývalý minister hovorí, že vládnuca strana vyrovnala dlhy konkurenčného kandidáta, aby sa stiahol z prezidentských volieb v roku 2005.
Wprost zverejnil v nedeľu na svojej webovej stránke úryvky z rozhovoru, ktorý podľa neho viedli v reštaurácii bývalý minister dopravy a výstavby Slawomir Nowak a Dariusz Zawadka, niekdajší veliteľ armádnych špeciálnych jednotiek a terajší zástupca šéfa štátnej spoločnosti PERN, prevádzkujúcej ropovody.
Obaja hovorili o prezidentských voľbách v roku 2005, v ktorých popredný kardiochirurg Zbigniew Religa oznámil kandidatúru, neskôr ju však stiahol a podporil Tuska.
“V roku 2005, pamätám si, sme prevzali jeho dlhy, aby sa stiahol,” povedal podľa správy Nowak s tým, že volebný štáb Religu narobil “strašné” dlhy. “On potom podporil Donalda, že? No, práve preto, že sme zaplatili jeho dlhy.”
Tusk prehral voľby v druhom kole v súboji s Lechom Kaczynským, ktorý bol prezidentom do úmrtia pri havárii lietadla v roku 2010. Tusk sa stal premiérom v roku 2007 po víťazstve svojej Občianskej platformy (PO) v parlamentných voľbách.
Nowak sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril. Religa zomrel v roku 2009. Zawadka v e-maile pre Reuters uviedol, že podal oznámenie na prokuratúru, že bol obeťou nelegálneho odpočúvania. Prokuratúra podľa neho už prípad vyšetruje a on sa k nemu nemôže vyjadrovať, pokým nebude toto konanie uzavreté.
Hovorca varšavskej prokuratúry vyšetrovanie potvrdil.
Tuskova vláda už čelí výzvam opozície na odstúpenie a predčasné voľby po tom, ako Wprost minulý víkend zverejnil tajne nahratý rozhovor medzi guvernérom centrálnej banky Marekom Belkom a ministrom vnútra Bartlomiejom Sienkiewiczom, v ktorom hovorili o tom, ako môže centrálna banka, ktorá by mala byť nezávislou, pomôcť vláde zabrániť volebnej porážke.
Belka a Sienkiewicz tvrdia, že ich vyjadrenia boli vytrhnuté z kontextu, že neporušili žiaden zákon a že hovorili len o hypotetických scenároch, ktoré neboli realizované.
Tusk označil odpočúvanie štátnych predstaviteľov za pokus o prevrat. Nie je jasné, kto stojí za nahrávkami, ani prečo ich zverejňujú teraz. Ich autentickosť dosiaľ nikto nespochybnil.
Nowak, ktorý viedol mediálnu kampaň Tuska pred voľbami v roku 2005, odstúpil z ministerského postu vlani v novembri. Prokuratúra vtedy oznámila, že ho vyšetruje, pretože jeho majetkové priznanie neobsahovalo všetky položky, ktoré podľa zákona malo. Nowaka odvtedy obžalovali a v súčasnosti prebieha proces.
ad