Poľská, tradične konzervatívna, nacionalistická vláda napriek rozsiahlemu medzinárodnému mediálnemu pokrytiu mnohých protestov, ktoré financujú zahraničné mimovládky sa môže tešiť rekordnej podpore. Informoval o tom portál Breitbart.
Strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa v roku 2015 zapísala do histórie, keď sa stala prvou stranou od studenej vojny, ktorá vyhrala voľby s takými vysokými preferenciami, že nemusela vytvárať koalíciu.
Poľská vládna strana získala vo voľbách 37,58 percent hlasov. Teraz však zažíva ešte väčšiu popularitu. Prieskum agentúry CBOS zistil, že v súčasnosti podporuje vládnu stranu až 43 % Poliakov.
Ešte dôležitejšie je, že premiérka Beata Szydłová má ešte väčšiu osobnú podporu a to až 53 percent, uvádzajú poľské noviny Gazeta Wyborcza.
Napriek tomuto historickému demokratickému mandátu a neustálej podpore obyvateľov zahraničné médiá hovoria o vládnom politickom programe prevažne negatívne a významnú dobu vysielacieho času venujú protivládnym protestom.
Do programu, ktorý presadzuje vláda, patrí napríklad zníženie veku odchodu do dôchodku a reforma národného súdneho systému, ktorý sa doposiaľ od pádu komunizmu nezmenil, pričom proti obom bodom programu zúrivo oponuje Jean-Claude Juncker z Európskej komisie.
Protesty poľských slniečkárov proti reformám vlady sú spájané s miliardárom Georgom Sorosom.
Ďalšou oblasťou, v ktorej poľská vláda čelí kritike zo strany zahraničných vlád a spravodajských médií, avšak posilnila svoj vlastný profil doma, je silný odpor voči masovej migrácii a odpor voči plánu Európskej únie na prerozdeľovanie migrantov.
Aj keď Európska únia sa vyhráža poľskej vláde sankciami, vrátane pozastavenia hlasovacích práv a dokonca pokút za odmietnutie zmeny smeru k týmto otázkam, tak vláda zostala neoblomná.
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowsky, v auguste vyjadril národný postoj jednoznačne: “Bezpečnosť Poľska je dôležitejšia ako neopodstatnené rozhodnutia európskych inštitúcií v otázke utečencov”.
Samuel Gdovin