V rozprávke došlo v duchu multikulturalizmu k niekoľkým zmenám. Snehobiela pleť Snehulienky, je pre ňu “veľkou vadou”, pretože keď na ňu svieti slnko, urobia sa jej veľké oranžové pehy.
Ďalšou zmenou v tradičnej rozprávke je princ – čiernočierny černoch.
Ako to už býva v každej rozprávke, Snehulienka a princ sa do seba zaľúbia. Po svadbe majú mnoho detí, ktoré však nie sú ani biele, ani čierne. „Boli svetlohnedé. Mohli behať na slniečku od rána do večera polonahé, a žiadne pehy nikdy nemali,“ uvádza na záver rozprávky český herec.
„Multikultúrna prerábka klasickej rozprávky vyvolala búrku protestov, vrátane listov Rade Českej televízie. Divákom prekáža, že sa Donutil pokúša realitu premaľovávať pod vplyvom ľavičiarskej ideológie politickej korektnosti,“ píše vo svojom blogu Ivan Brezina.
„Prečo sa Donútil k niečomu tak trápnemu vôbec prepožičal? Proste sa len chytil príležitosti, rovnako ako herci, ktorí po sovietskej okupácii v auguste 1968 vstupovali do KSČ. Kvôli honoráru za multikultúrne prerobenú rozprávku ohol chrbát,“ uvádza svoj názor Brezina.
Zakázaný Čierny Peter
Bloger dodáva, že politická korektnosť má veľmi často bizarné rozmery. Príkladom je tiež zakázanie tradičnej holandskej postavy Čierny Peter, ktorý sprevádza Mikuláša pri rozdávaní darčekov. Školy v Haagu sa totiž podvolili diktátu OSN.
Túto tradíciu totiž ostro kritizovala koncom augusta Rada pre ľudské práva OSN. Označila ju za “dedičstvo otrokárstva” a upozornila, že podoba Čierneho Petra môže urážať potomkov obyvateľov niekdajších holandských kolónií (afro-karibský pôvod má zhruba 6 % holandskej populácie). OSN preto vyzvala holandskú vládu, aby “aktívne podporila odstránenie” takýchto aspektov Čierneho Petra, ktoré by mohli “negatívne reflektovať černošské stereotypy”. Televízia al-Džazíra si skôr ako tmavú pleť všimla to, že snedý chlapec je väčšinou vykresľovaný ako hlupák a nemotorník (viac TU).
Príliš svetlá náplasť
Politicky korektné sa okamžite po obvinení z rasizmu snažili byť aj švédske lekárne. Na rasistické švédske náplasti sa začala sťažovať predstaviteľka ľavice Paula Dahlbergová, ktorá pochádza z Kolumbie. Vo svojom blogu sa ponosovala na tzv. “každodenný rasizmus”, pretože sa nepredávajú náplasti, ktoré by aspoň trocha pripomínali farbu jej kože.
Eva Fernvallová, vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou švédskych štátnych lekární Apoteket, sa ospravedlnila, že sieť nezakúpila náplasti rôznych farieb (viac TU).
“Ľaliovo biely” Oscar
Najnovším príkladom je kauza udeľovania prestížnej ceny Oscar. Jablkom sváru sa stal fakt, že na cenu nebol nominovaný ani jeden černošský herec, režisér či producent.
“Ako je možné, že už druhý rok po sebe tvoria všetkých 20 súťažiacich v hereckej kategórii belosi? Ja ani moja manželka sa preto na slávnostnom odovzdávaní vo februári nezúčastníme,” napísal na sociálnej sieti Instagram americký filmový režisér Spike Lee.
„Musíme ukázať svoju silu. Prosiť o uznanie ponižuje našu dôstojnosť,” uviedla na margo tejto záležitosti Pinkett-Smith.