Pôjde minister Maďarič proti vlastným? Nominant Smeru je za zrušenie amnestií. Kiska sľúbil Remiášovej spravodlivosť

Pôjde minister Maďarič proti vlastným? Nominant Smeru je za zrušenie amnestií. Kiska sľúbil Remiášovej spravodlivosť

Bratislava 2. marca 2017 (HSP/TASR/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Téma Mečiarových amnestií znovu ožíva. Stalo sa tak po premiére politického trileru Únos, na ktorom sa zúčastnilo aj niekoľko poslancov NR SR, ktorí budú mať v marci tohto roka možnosť odhlasovať zrušenie týchto kontroverzných milostí.

Minister kultúry SR Marek Maďarič prichádza na premiéru filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave

Na premiére filmu sa zúčastnil aj minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), ktorý by neváhal hlasovať za zrušenie amnestií v prípade, že by sedel v poslaneckom kresle.

Reklama

“Keby som bol poslancom, hlasoval by som za ich zrušenie,” povedal Maďarič s dodatkom, že celý spor sa vedie len v právnickej rovine.

Jeho slová sú však v rozpore s tým, čo ohľadom amnestií vyhlásil premiér Robert Fico. Podľa Fica by ich zrušenie znamenalo narušenie kvality právneho štátu, čo však viacerí renomovaní právnici vyvrátili.

Reklama

„Kvalitu právneho štátu skôr kompromitujú samotné amnestie, ako to, že sa chceme s nimi vysporiadiať. Nepoznám dôvody, za akých dospel Fico k tomuto názoru,” povedal advokát Kubina pre hnonline.sk.

Na premiére filmu sa zúčastnila aj matka nebohého policajta Róberta Remiáša, ktorý sa stal obeťou vtedajšieho režimu. Anna Remiášová sa po skončení filmu stretla s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý jej sľúbil potrestanie zločinov, ktoré viedli k vražde jej syna Róberta.

Prezident SR Andrej Kiska (uprostred) prichádza na premiéru filmu Únos 1. marca 2017 v Bratislave

“Urobím všetko pre to, aby hriechy minulosti neostali zabudnuté,“ sľúbil Kiska Anne Remiášovej dodávajúc, že amnestie sa určite zrušiť dajú. Pri tomto tvrdení sa odvoláva na stanovisko popredných právnikov.

„Toho, kto nebude hlasovať za ich zrušenie, sa musíme pýtať prečo. Stala sa veľká krivda a musí byť objasnené, kto ju spískal,“ dodal prezident Kiska. 

Hlasovanie o zrušení amnestií sa v minulosti konalo už niekoľko krát. Posledné hlasovanie malo byť uskutočnené vo februári tohto roka, ale predkladateľ Ján Budaj (OľaNO-NOVA) rozhodol o preložení na marcové zasadnutie, čím dal koalícií čas rozmýšľať o zrušení tohto kontroverzného verdiktu. 

Reklama

„Nech si to zvážia a hľadajú odborné argumenty, ale nie klamanie a výhovorky. Chcem dať priestor klubom Smer a SNS, ktoré si ešte vytvárajú názor na zrušenie amnestií,“ vyhlásil Budaj. 

Problém so zrušením amnestií majú najmä strany Smer-SD a SNS, ktorých predstavitelia síce považujú amnestie za amorálne, ale právne nezrušiteľné. Ich postoj viacerí považujú za úmyselné zdržiavanie a ututlávanie tohto procesu. Marcové hlasovanie teda ukáže, kto v skutočnosti bojuje proti zločinom mečiarovského režimu.

Juraj Paška

 

Maďaričov názor na zrušenie Mečiarových amnestií poslancov Smeru-SD nepresvedčí

Reklama

Poslanci Národnej rady SR za Smer-SD zrejme nezmenia názor na zrušenie Mečiarových amnestií, hoci jeden z podpredsedov strany a minister kultúry Marek Maďarič povedal, že keby bol poslancom, hlasoval by za ich zrušenie. Koalícia chce, aby sa k otázke rušenia Mečiarových amnestií vyjadril Ústavný súd SR, podanie ešte však nepripravila.

“Neviem o zmene nášho postoja pri Mečiarových amnestiách. Je však prekvapujúce, že niektorí prednášajúci, ktorí nás na škole učili, že zrušenie amnestií je niečo nepredstaviteľné a v právnom štáte nemožné, to v súčasnosti pripúšťajú,” uviedol pre TASR predseda poslaneckého klubu Smeru-SD a podpredseda parlamentu Martin Glváč.

Ani Miroslav Číž nevidí dôvod na zmenu dlhodobého názoru Smeru-SD, že Mečiarove amnestie sú síce amorálne, ale právne nezrušiteľné. Vníma politický tlak od prezidenta SR Andreja Kisku, ale napriek tomu podľa Číža nenastali nové skutočnosti, ktoré by ho presvedčili na zmenu názoru. Maďaričovo vyjadrenie vníma ako “názor pána ministra”. Šéf ústavnoprávneho parlamentného výboru Róbert Madej Maďaričov výrok nepostrehol. Keď sa dozvedel, čo Maďarič povedal, vzbudilo to v ňom zvedavosť a rozhodol sa pozrieť si slovenský politický triler o časoch mečiarizmu Únos. Richard Raši verí, že sa nájde právne čisté riešenie zrušenia amnestií. “A ja zaň budem hlasovať,” doplnil Raši.

Ľubomír Petrák je presvedčený, že téma Mečiarových amnestií nepomáha zlepšovať život na Slovensku ani zjednocovať spoločnosť. “Na stôl ju opäť priniesli ľudia, ktorí celý život bojujú proti niečomu a nie za niečo. Nakoľko nezaznel právny názor, ktorý by ma presvedčil, budem hlasovať konzistentne a zrušenie amnestií nepodporím. Tieto amnestie sme už morálne odsúdili,” zdôraznil.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

O zrušenie Mečiarových amnestií sa usiluje opozícia, ale stále nemá dostatočnú podporu koalície. Most-Híd síce zrušenie podporuje ako v minulosti, ale ani jeho hlasy nestačia na to, aby bol ústavný zákon schválený. Smer-SD má roky názor, že sú tieto amnestie amorálne, ale právne nezrušiteľné. SNS tiež o zrušiteľnosti pochybuje. Podľa koalície to môže rozlúsknuť Ústavný súd. Po zrušení volajú desiatky slovenských osobností aj známi právnici a sudcovia, podľa ktorých sú tieto amnestie zrušiteľné.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali