Tohtoročné dáta Medzinárodnej organizácie (IOM) pre migráciu ukazujú, že Bangladéšanov je medzi imigrantami plaviacimi sa cez Stredozemné more čím ďalej tým viac:
“Na konci tohtoročného februára predstavovali Bangladéšania zaregistrovaní v talianskych prístavoch štvrtú najčastejšiu národnosť. Na konci apríla už boli druhí,” vyhlásil koordinátor Medzinárodnej organizácie pre migráciu Federico Soda.
Kým v roku 2016 talianske úrady zaregistrovali rekordných 8131 Bangladéšanov, za prvých 120 dní tohto roka ich napočítali už 4645. Rodáci z chudobnej ázijskej krajiny tvoria asi desať percent všetkých migrantov mieriacich tento rok cez more do Európy. V štatistikách ich tromfnú len Nigérijčana. Informoval o tom portál Idnes .
Rôzni ľavicoví intelektuáli tvrdia, že imigrantov treba prijímať, pretože utekajú pred vojnou. Redaktor českého rozhlasu Miloslav Hamřík dokonca poprial vojnu aj Českej republike, aby ľudia súcitili s utečencami: “Na túto krajinu, by mala udrieť vojna, aby sa zase ľudia naučili solidárnosti. ČR mala prijať 2 600 ľudí, zvládla 12,” napísal Hamřík (viac tu).
V Nigérii ani v Bangladéši však žiadna vojna neprebieha a teda ľudia prichádzajúci z týchto krajín sú ekonomickí imigranti. Čo je najväčšia zaujímavosť, imigranti z vojnou rozvrátenej Sýrie sú až na piatom mieste v počte prichádzajúcich imigrantov do Európy. Argumenty ľavicových aktivistov, že treba prijímať imigrantov, pretože utekajú pred vojnou, tak stoja na vode.
Samuel Gdovin