Podľa Ľudovíta Kaníka (DS-SDKÚ) je za tým predseda kraja Marian Kotleba. Kaník to považuje za pošliapavanie odkazu SNP a propagáciu fašizmu. Avizuje preto podanie trestného oznámenia.
“Vyvesiť čierne zástavy na župný úrad v deň osláv SNP je také pošliapavanie odkazu SNP, že sa cez to nedá prejsť mlčaním. SNP bolo ozbrojené vystúpenie slovenského národa proti fašizmu, ktorý reprezentoval aj vojnový Slovenský štát. Vyjadrovať čiernymi zástavami smútok nad tým, že SNP vzniklo, a to ešte na oficiálnej budove, ktorá je sídlom samosprávneho kraja, je propagácia fašizmu,” vyhlásil Kaník.
Kotleba podľa neho zašiel priďaleko. “Toto jeho konanie podľa môjho názoru napĺňa znaky trestného činu popierania a schvaľovania zločinov politických režimov, keďže verejne schvaľuje zločiny režimu založeného na fašistickej ideológii, a to v kombinácii so zneužitím právomoci verejného činiteľa na takýto zavrhnutiahodný čin,” poukázal Kaník. V najbližších dňoch podá trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania týchto trestných činov.
Slovenské národné povstanie je podľa jeho slov jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré určili rodný list Slovenska a rozhodli o tom, že dnes žijeme v demokratickej krajine. “Máme ho preto každoročne oslavovať a nezabúdať na odkaz jeho predstaviteľov, ktorý je dnes o to aktuálnejší a upozorňuje na tých, ktorí slobodu a demokraciu svojvoľne potláčajú,” zdôraznil Kaník.
Vyvesenie dvoch čiernych vlajok na úrad BBSK nepovažuje za náhodu ani generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Označil to za derniéru Mariana Kotlebu. Podľa Mičeva vlajkami Kotleba dáva najavo svoj smútok nad tým, že už nebude zvolený.
Aktualizované
Občiansky aktivista a zakladateľ hnutia SEN Eduard Chmelár zvesil čierne vlajky z Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Tie tam podľa viacerých zdrojov vyvesil predseda kraja Marian Kotleba. Chmelár jeho konanie odsudzuje.
“Považujeme Slovenské národné povstanie (SNP) za náš najvýznamnejší štátny sviatok, za najhrdinskejší čin tohto národa a je absolútne nehorázne a hanebné, že niekto, kto má drzosť nazývať sa vlastencom, zneváži tento sviatok tým, že vyvesí dve čierne zástavy,” vyhlásil pre TASR Chmelár.
Pripomenul, že dnes sa pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici politici predháňali v rečiach, že nedovolia znevažovať SNP. “My si myslíme, že už treba prestať tárať, a tak sme pristúpili k činom a tieto vlajky zvesili. To je to najmenej, čo môžeme urobiť pre pamiatku našich otcov a dedov, ktorí vykrvácali v povstaní za našu slobodu,” doplnil.
Vyvesenie čiernych zástav na budovu Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) považuje predseda vlády SR Robert Fico za nenormálne, ponižujúce a zahanbujúce. Uviedol to pri príležitosti trenčianskych krajských osláv 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP) na Jankovom vŕšku pri Uhrovci (okres Bánovce nad Bebravou).
“My máme dnes štátny sviatok, na ktorý by sme mali byť hrdí, a nie ho ponižovať a zneuctiť takýmto podlým spôsobom. Ja verím, že slovenská verejnosť bude na túto podlosť, ktorá sa dnes stala v Banskej Bystrici, primeraným spôsobom reagovať,” vyhlásil Fico.
Smútočné vlajky boli na budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyvesené ako spomienka na padlých v Slovenskom národnom povstaní (SNP), ktoré sa najviac dotklo práve obyvateľov súčasného BBSK. Píše v oficiálnom stanovisku kraja riaditeľ úradu Milan Uhrík.
Strhnutie týchto vlajok považuje za prejav hlbokej neúcty voči životom vyhasnutým v tomto povstaní. “Je poľutovaniahodné a príznačné, že smútočné vlajky za obete povstania strhávajú z politických dôvodov práve tí, ktorí najviac rozprávajú o mieri a o úcte k životu,” doplnil Uhrík.
Predseda kraja Marian Kotleba v minulosti viackrát prezentoval svoje negatívne názory na SNP. Za jeho pôsobenia vo funkcii predsedu krajskej samosprávy vyšli v minulosti v župnom mesačníku Náš kraj články, ktoré ospevovali obdobie vojnového Slovenského štátu a Tisov režim. Kotleba sa vyhol aj kladeniu vencov pri Pamätníku zavraždených obetí, ktoré nacisti popravili v Kremničke.
SNP v minulosti označil za “čierny deň”, znamenalo podľa neho koniec samostatného Slovenského štátu. V roku 2006 označil SNP za vlastizradu a oslavy SNP za komunistickú akciu za štátne peniaze.