Okrem strachu z oslabenia štandardov kvality je vo verejnej kritike najmä tzv ochrana investícií (ISDS). Táto právna prax ponúka veľkým korporáciám možnosť žalovať štáty na dosiahnutie ich obchodných cieľov. Ropný gigant Chevron využil práve túto silnú ochranu investícií pred Európskou komisiou. To ukazuje protokol z konverzácie medzi úradníkmi Európskej komisie a Chevronom.
V roku 1993 domorodé skupiny v Ekvádore spojili svoje sily s cieľom získať od spoločnosti Texaco kompenzáciu za údajnú kontamináciu v ich krajine. Chevron prevzal Texaco v roku 2011, a preto je zodpovednou osobou pred súdom. V roku 2011 bola skupina odsúdená na trest 19 miliárd dolárov. Chevron bojoval, no Najvyšší súd potvrdil rozsudok Ekvádoru, avšak znížil trest na 9,5 miliardy dolárov. Potom Chevron žaloval Ekvádor pred medzinárodným rozhodcovským súdom. Tu sa skupine podarilo dosiahnuť, že Ekvádor bol prinútený zastaviť vykonávanie bývalého rozhodnutia súdu proti spoločnosti.
Je iróniou, že sa Chevron mal podľa informácií Guardianu stretnúť s predstaviteľmi EÚ a diskutovať o ochrane investícií. Chevron argumentoval, “už samotná existencia ISDS pri dohode TTIP je veľmi dôležitá ako odstrašujúci prostriedok,” píše sa v protokole. “Prípad Chevronu je často citovaný ako príklad, prečo by ISDS nemal byť zahrnutý do dohody TTIP.” Potom je citovaný istý predstaviteľ EÚ: “Je to zlé vnímanie, pretože tento prípad dokazuje presný opak. Spoločnosť prinesie tento bod na stôl v Bruseli, kde dôjde k podrobnejšej analýze prípadu.”
Dokonca aj pri americkom ministerstve obchodu viedol Chevron svoju kampaň na ochranu investícií. V roku 2013 napísala spoločnosť v liste ministerstvu, “že samotná existencia ISDS zvyšuje pravdepodobnosť, že spory budú rozhodnuté mimo rozhodcovských súdov”.
Hovorca spoločnosti Chevron povedal pre Guardian: “Nemalo by byť prekvapivé, že odporcovia a priaznivci ISDS sa podelia o svoje pohľady priamo s Európskou komisiou.” Mechanizmus ISDS ponúka osvedčené, nevyhnutné a nespolitizované fórum pre arbitráž. Vo výnimočných prípadoch by to mohlo byť až posledným riešením, ak vlády a investori nie sú schopní vyriešiť svoje spory.
V posledných rokoch lobing mnohých spoločností, organizácií a združení výrazne narástol. Kurz pre najbližších 25 rokov je smerovaný na právne predpisy a dohodu TTIP. “Aj rozhodcovský súd sa javí ako lobistický nástroj – korporácie používajú žaloby a hrozby na boj proti politike,” tvrdí Pia Eberhardtová. “A TTIP obsahuje ďalšie kapitoly, ktoré dajú spoločnostiam viac zbraní na boj proti politike.” TTIP posilňuje moc spoločností v politických sporoch.
Pia Eberhardtová už v roku 2013 upozornila na lobovanie zo strany Chevronu. London School of Economics uviedla vo svojej správe, že ochrana investícii v dohode o voľnom obchode predstavuje vysoké riziko pre britských daňových poplatníkov. Predsedníčka Ľavicovej strany v Nemecku, Sahra Wagenknechtová, volá po referende o TTIP.