Novinári ho zasypali otázkami na margo nového austrálskeho variantu a pokusov zorganizovať medzinárodný tribunál, ktorý vyhlási rozsudok nad vinníkom tragédie. „Myslím si, že Austrália by urobila lepšie, keby ako prvý krok zvolila presné vykonanie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2166. Väčšina požiadaviek rezolúcie boli ignorované v Canberre a v krajinách, ktoré založili spoločný tím na vyšetrovanie leteckej katastrofy. Spočiatku 4 krajiny – Austrália, Holandsko, Belgicko a Ukrajina – oznámili vytvorenie takejto skupiny na základe bilaterálnych dohôd, podpísaných v auguste 2014, ku ktorým nebola prizvaná Malajzia, čo vyvolalo množstvo otázok. Malajzii sa podarilo zapojiť do práce tejto skupiny až v decembri 2014. Teda, počas 5 mesiacov sa Malajzia nezúčastnila na vyšetrovaní prípadu. Podľa môjho názoru, táto skutočnosť okamžite vyvoláva otázky o tom, ako sa vôbec začalo toto vyšetrovanie,“ prízvukoval ruský minister.
„Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2166 stanovuje, že vyšetrovanie musí byť komplexné, dôkladné, nezávislé, medzinárodné a vykonávané pod záštitou Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO). ICAO má v diskusiách len vedľajšiu rolu. Okrem vyšetrovania trestného činu bola takisto zriadená skupina pre technické vyšetrovanie, do ktorej bolo pozvaných už viac krajín, vrátane Ruska. Ale ruským predstaviteľom neboli poskytnuté všetky informácie, ktoré sú k dispozícii ostatným účastníkom,“ pripomenul Sergej Lavrov.
„Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN požaduje, aby Generálny tajomník OSN vypracoval odporúčania o postupe, akým by Organizácia Spojených národov mohla pomôcť a podporiť proces vyšetrovania. Tieto odporúčania neboli odovzdané na posúdenie Bezpečnostnej rade OSN. Rusko v minulom roku viackrát zvolávalo konzultácie Bezpečnostnej rady zdôrazňujúc skutočnosť, že BR vyjadrila záujem o všestranné zapojenie do procesu monitorovania vyšetrovania. Navrhovali sme vyslať misiu BR do oblasti tragédie, aby sme mohli všetko vidieť na vlastné oči. Žiadali sme tiež Generálneho tajomníka OSN o vymenovanie osobitného vyslanca na pozorovanie priebehu vyšetrovania. Oba návrhy neboli podporené a boli zamietnuté niekoľkými krajinami, vrátane tých, ktoré teraz presadzujú prijatie rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN o utvorení tribunálu,“ pripomenul ruský diplomat.
„Rusko je jedinou krajinou, ktorá poskytla informácie zo svojich radarov, ktoré monitorovali vzdušný priestor v deň katastrofy. Naši americkí partneri vyhlásili, že majú k dispozícii satelitné snímky, ktoré však neboli prezentované verejnosti. Ukrajincov opakovane žiadali o poskytnutie záznamu rozhovorov medzi riadiacimi letovej prevádzky, kontrolnou vežou a posádkou lietadiel, ktoré prelietavali v tom čase nad inkriminovaným územím. Nestalo sa tak. Považujeme za prvoradé dokončenie vyšetrovania, ktoré by sa malo konať v prísnom súlade s požiadavkami rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2166, ktoré sú stanovené, ale nevykonávajú sa. Som presvedčený, že vykonávanie tejto rezolúcie v plnom rozsahu, slobodné a spravodlivé posúdenie všetkých skutočností by umožnilo predložiť správu, ktorá by bola komplexná a pomohla by nám všetkým, najmä Malajzii a ďalším krajinám, ktorých občania zahynuli pri tejto hroznej katastrofe, spoznať pravdu a postaviť páchateľov pred súd,“ dodal.
„A posledné. V priebežnej správe, ktorú poskytla Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), sa uvádza, že lietadlo bolo zostrelené množstvom vysoko energetických častíc. Akýkoľvek expert, ktorý má aspoň nejaký vzťah k vyšetrovaniu leteckých nehôd v civilnom letectve, vám povie, že je jednoduché zhromaždiť a analyzovať tieto častice, aby sa zistilo, kde boli tieto zbrane vyrobené, a ozbrojené sily ktorých krajín ich používajú. Pokiaľ je mi známe, tieto údaje neboli zverejnené alebo potvrdené, takáto analýza nebola vykonaná,“ pripomenul ruský minister.
„Samozrejme, všetci sme na druhý alebo tretí deň po katastrofe počuli vyhlásenia o tom, že sa jedná o ruský raketový systém protivzdušnej obrany „Buk“. Avšak, ak máte taký pocit istoty, ďalším krokom by mala byť bezprostredná výzva pre výrobcov zbraní – NPO Almaz-Antej – ruskú spoločnosť, ktorá vyrába zbrane používané armádami mnohých krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Táto spoločnosť nedostala žiadosti, ale jej odborníci vykonali vlastnú analýzu, ktorá bola zverejnená 2. júna tohto roka. Jedná sa o veľmi zaujímavý materiál, ktorý je k dispozícii na internete – odporúčam si ho prečítať,“ zdôraznil v závere ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Eugen Rusnák