Vo svojom typicky neobjektívnom článku noviny New York Times odôvodnili tieto plány modernizácie tým, že Rusko “sa vydalo po ceste vojny” a dodali, že Kongres prejavuje len malý záujem o zníženie počtu jadrových zbraní vzhľadom na rastúcu konfrontáciu s Moskvou.
Pritom ukrajinská kríza bola typickým príkladom skresľovania informácií a faktov hlavnými americkými médiami, ktoré prinášajú o konfliktoch za hranicami Spojených štátov. Jednou z takýchto nimi prezentovaných téz je aj myšlienka, že ruský prezident Vladimir Putin vyprovokoval ukrajinskú krízu, aby prinavrátil územie patriace Ruskému impériu.
Tento scenár, myslí si novinár, však už dávno rozpracovali vplyvní americkí neokonzervatívci obracajúc svoj zrak smerom k Putinovi, ktorý pomohol urovnať sýrsku krízu tým, že donútil Baracka Obamu vzdať sa plánov na letecké údery na Sýriu. Týmto činom sa ruský prezident okamžite dostal na prvé miesto na zozname nepriateľov neokonzervatívcov, z ktorých časť si okamžite uvedomila, že jeho slabým miestom je Ukrajina.
Mnoho prominentných neokonzervatívcov bolo na ukrajinskej kríze zainteresovaných od samého počiatku. Preto námestnička ministra zahraničných vecí Spojených štátov Victoria Nulandová prehlásila, že Spojené štáty vyčlenili 5 miliárd dolárov na “európske ašpirácie” ukrajinskej opozície a senátor John McCain vystúpil na jednom pódiu spolu s pravicovou stranou “Sloboda”, ktorú rok predtým Europarlament nazval “xenofóbnou”. Práve ukrajinský neonacisti, uvádza autor článku, zohrali kľúčovú rolu pri zvrhnutí prezidenta Viktora Janukovyča.
“Aby sme mohli predpokladať, že ruský prezident vyprovokoval zvrhnutie Janukovyča, pretože si chcel akýmsi zamotaným spôsobom uvoľnil územie, museli by sme následne uveriť, že Putin donútil EÚ urobiť neuvážené návrhy o asociácií, zorganizoval masové protesty na Námestí nezávislosti, presvedčil neonacistov zo západnej Ukrajiny, aby hádzali zápalné bomby na policajtov a manipuloval s Nulandovou aj s McCainom, aby ich kroky koordinoval s prevratom, pri tom otvorene podporoval myšlienku Janukovyča usporiadať nové voľby v súlade s ukrajinskou ústavou,” úsmevne popisuje Perry.
Aj keď za takýto “bláznivý výklad udalostí” by sa červenali aj najzarytejší podporovatelia konšpiračných teórií, chytráci z oficiálneho Washingtonu im veria. Pokiaľ sa však novinár odvážil tvrdiť, že Putin bol zaneprázdnený olympijskými hrami v Soči a udalostí na Ukrajine ho zaskočili, okamžite dostane nálepku “bábka Moskvy”.
Za týchto podmienok, podotýka novinár, chytráci a tzv. “odborníci”, objavujúci sa na obrazovkách amerických televízii a vyjadrujúci všeobecnú múdrosť sú vždy tí správni chlapíci. Vyzerajú “cool”, stojac v opozícii voči “darebákovi” Putinovi a podporujúc “svätých” demonštrantov na Majdane.
To znamená, že neokonzervatívci získavajú súčasne finančné aj ideologické výhody. Zničením krehkého spojenectva medzi Obamom a Putinom zo zreteľom na Sýriu a Irán, získali väčšiu kontrolu nad blízko východnou politikou USA. Ešte z prozaickejšieho pohľadu, nová studená vojna umožní neokonom zvýšiť vojenské výdavky a časť z týchto prostriedkov skončí v ich spoločnostiach.
Hlavnou porazenou stranou v tomto konflikte sú ľudia z Ukrajiny, najmä ruskí obyvatelia na východe krajiny, z ktorých tisíce bolo zabitých vládnymi delostreleckými vojskami. Vojna v Donbase viedla k migrácii jedného milióna ľudí a zanechala priemysel v troskách. Samozrejme, píše Perry, podľa amerických médií, celá ťarcha zodpovednosti leží na Putinovi, ktorý “podviedol obyvateľov regiónu propagandou o neonacistoch” a povzbudil ich, aby neakceptovali “legitímnu” vládu Kyjeva.
Obeťami týchto machinácii politikov a popredných amerických médií budú aj americkí daňoví poplatníci, ktorým predložia účet za novú studenú vojnu. Bez ohľadu na to, aká je bláznivá konšpiračná teória o Putinovej snahe po obnovení Ruského impéria, stala sa hlavným dôvodom, aby Američania minuli 1 bilión dolárov na obnovenie jadrového arzenálu krajiny, a nie na zníženie počtu jadrových bômb z 1000 na 900, ako bolo pôvodne plánované. Takže jeden pseudoexpert Harry Sarmor vysvetlil pre New York Times: “Hlavným faktorom, ktorý zmenil vývoj situácie, bola invázia Putina na Ukrajinu. Táto udalosť zničila akékoľvek snahy na zníženie počtu jadrových zbraní a jednostranné zníženie sa stalo politicky nemožné”.
“Na tomto príklade môžeme vidieť, ako preháňanie novinárov a chytrá rétorika neokonov v prospech ich vlastných záujmov môžu stáť amerických daňových poplatníkov obrovské množstvo peňazí a svet urobiť oveľa nebezpečnejším“, – uzatvára Robert Perry.
jf