Chmelár nesúhlasí, že s tým nemôžeme nič robiť, ale apeluje na ľudí, aby zdvihli zadok zo stoličky a začali byť aktívny. Existuje celoeurópska iniciatíva TTIP, ktorá má dosiahnuť, aby sa rokovalo o nej v rámci európskeho parlamentu, ibaže na to je v každej krajine predpísaný počet hlasov. Češi túto kvótu splnili my sme niekde na chvoste, lebo ľudia sa o to nezaujímajú, prvé čo by mali urobiť je vyhľadať si na internete stop TTIP a podpísať to, aby prispeli k tomu aby sa to zastavilo, hovorí Chmelár a pokračuje,: Ja som zúfalý s toho ,že medzi našimi europoslancami sa nenašiel NIKTO, kto bude hlasovať proti tejto zmluve. To je neuveriteľné, pretože jediný dôvod je presne ten geopoliticky, to čo vám nepovedia, to čo zahrnú do tej hmlistej predstavy ako budeme prosperovať a plus je tu tá nehorázna doložka ISDS, ktorá by nás mala nútiť k uvažovaniu, prečo by v demokratických krajinách, ktoré majú vyspelé súdnictvo, malo existovať arbitrážne konanie, keď napríklad Austrália pri bilaterálnych rokovaniach so Spojenými štátmi odmietla arbitráž, tvrdo si to vyrokovala a hotovo. A my sa tvárime, že ochraňujeme investície. Nie, my týmto umožňujeme korporáciám, aby znemožňovali legitímne demokratické rozhodnutia v rámci štátov.
Doložka ISDS znamená, že arbitrážna komisia by bola nadradená európskym súdom. Ak by sa korporácia cítila poškodená tým, že by musela dodržiavať napríklad nejaké ekologické normy, mohla by žalovať krajinu za ušli zisk, práve u tejto nimi vytvorenej arbitrážnej komisie, ktorej rozhodnutie by bolo nad všetkými európskymi sudmi.
Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) je obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktorej oficiálnym cieľom je liberalizácia obchodných vzťahov tým, že dôjde k odstráneniu prekážok v rôznych druhoch ekonomických odvetví, čo by malo uľahčiť nakupovanie a predávanie tovarov i služieb.
Aktivisti proti TTIP sa obávajú najmä rokovaní predstaviteľov Európskej únie a Spojených štátov, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami. Dohoda v aktuálnej podobe by medzinárodným korporáciám poskytla bezprecedentnú právomoc a tým by hrozilo, že by bola zvrhnutá demokracia, právny štát a takisto ochrana životného prostredia a spotrebiteľov. Zmluvy by dovolili, aby korporácie súdili vlády pred súkromnými arbitrážnymi komisiami, ak by ich zákony alebo politiky poškodzovali zisky obchodných spoločností.
Kritici tiež tvrdia, že obchodná dohoda predstavuje pre zamestnanosť hrozbu. Podľa nich by EÚ prišla o 1 milión pracovných miest.
Boris Garman