“Z vecného hľadiska je obhajoba ľudských práv jednotlivca potrebná. Je veľa drobných situácií, kde je občan bezbranný, preto je dobré, ak máme úrad, ktorý upozorňuje štátne orgány na nedostatky. Potiaľ je správa ombudsmanky v poriadku a obsahuje veľa zaujímavých podnetov,” píše v príspevku.
Ziolkovský sa ale pozastavuje nad tým, že správa verejnej ochrankyne práv už neobsahuje niečo tak podstatné, ako je ochrana nenarodených detí.
“Už niekoľko rokov sa usilujeme zvrátiť nenormálny stav v podobe súčasného extrémne liberálneho potratového zákona. V parlamente sú desiatky poslancov, ktorí to vidia podobne. A do toho príde ombudsmanka so správou, v ktorej sa raduje zo skutočnosti, že sa lepšia ochrana nenarodených detí nepodarila a namiesto toho nám otĺka o hlavu ideologicky motivované medzinárodné dokumenty o reprodukčných právach a spolužití osôb rovnakého pohlavia, ktoré by sa podľa nej mali stáť pre nás normou.”
Dodáva, že sa od ombudsmanky neočakáva, že o sebe prehlási že je prolife. “Stačilo prejaviť obyčajný ľudský súcit so ženami, ktoré sa pred dilemou umelého potratu ocitnú a vyhlásiť, že potrebujú od spoločnosti podporu a sociálnu pomoc. Všetci vedia, že ísť na umelý potrat je tragédia pre ženu aj dieťa.”
“Lenže podľa všetkého jej obava, aby náhodou nepriamo nepriznala počatým deťom právo na život je tak veľká, že to jednoducho nevládze alebo nechce urobiť,” uvádza Ziolkovský na záver.
Poslanci neodobrili správu o činnosti ombudsmanky
V stredu v Národnej rade aj za prítomnosti prezidentky Zuzany Čaputovej predniesla výročnú správu o dodržiavaní ľudských práv na Slovensku a činnosti svojho úradu ombudsmanka Mária Patakyová. Na jej príhovor reagovalo viacero poslancov, pričom kriticky sa na Pataykovej vystúpenie pozerali konzervatívni a pro-life politici, ktorí jej vyčítali hlavne to, že v jej správe chýbal akcent na ochranu práv nenarodených detí.
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní nakoniec nevzali na vedomie Správu o činnosti verejného ochrancu práv (VOP) za rok 2019. Proti prijatiu bolo 50 poslancov zo strán Sme rodina, ĽSNS a niektorí členovia OĽaNO a Smeru-SD.
Správu podporilo spolu iba 34 poslancov zo strán SaS, Za ľudí a niekoľko jednotlivcov z hnutia OĽaNO. Hlasovania sa zdržalo 46 poslancov. (viac v článku)